שתף קטע נבחר

ספרד: נציג ניצולי השואה הודה - התחזיתי

במשך עשרות שנים סיפר אנריקו מארקו ששהה ממחנה ריכוז. הוא הפך אחד הנציגים הבולטים של ניצולי השואה בספרד. בגיל 84, לאחר שהיסטוריון פקפק בעברו, הודה מארקו: "שיקרתי כדי לקבל יותר תשומת לב". ניצולים בספרד זועמים: "הוא פשוט בוגד שפגע בזכר הנרצחים"

נציג בכיר של ניצולי השואה בספרד הודה שהיה בעצם "מתחזה". האיש, אנריק מרקו, אמר לטלוויזיה הספרדית שמעולם לא הוחזק במחנה הריכוז פלוסנבורג כפי שטען במשך קרוב ל-30 שנה. 

 

מרקו, בן 84, עמד בראש קבוצת ידידי מאטהאוזן, המחנה בו החזיקו הנאצים ברוב האסירים הספרדים. הוא הופיע בפני הפרלמנט הספרדי בינואר, בעת ציון 60 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. "כשהגענו למחנות ההשמדה הם הפשיטו אותנו, הכלבים שלהם נשכו אותנו, הזרקורים שלהם סינוורו אותנו", אמר. "הם הציבו את הגברים בצד אחד ואת הנשים והילדים בצד שני; הנשים יצרו מעגל והגנו בגופן על הילדים", הוסיף.

 

אולם ביום בו נבחר שוב לנשיא אגודת ידידי מאטהאוזן, עלו טענות שהוא שיקר בנוגע לעברו. ההיסטוריון בניטו ברמג'ו הבחין בחוסר עקביות בעדויותיו של מרקו בנוגע לעברו. "הוא אמר דברים משונים שלא התאימו לעובדות ההיסטוריות", אמר ברמג'ו.

 

"למשל, הוא טען שנעצר והועבר לידי הגסטאפו במרסיי בשנת 1941. אבל באותה שנה מרסיי היתה בחלק הצרפתי שלא היה תחת כיבוש, ובאופן טבעי הספרדים הרפובליקנים לא הועברו לידי הגרמנים, זה קרה מאוחר יותר", הוסיף.

 

גם לכמה ניצולים היו ספקות בנוגע לעברו האמיתי לאחר שבשיחות עמם, הוא תמיד נמנע להיכנס לפרטים מדויקים על עברו.

 

"השקר התחיל ב-1978", אמר מרקו. "נראה היה לי שאני מקבל יותר תשומת לב ויכול לפרסם בצורה טובה יותר את הסבל של האנשים הרבים שהיו במחנות ההשמדה", הוא הודה. הוא התעקש שלא היתה לו כוונה רעה מאחורי העניין. 

 

אולם ניצולי שואה בספרד זועמים. "הוא פשוט בוגד שפגע בזכר הנרצחים", אמר ניצול מחנה ראבנסברוק, נאוס קטאלה.

 

ההיסטוריון ברמג'ו אמר כי "הסכנה בעקבות המקרה היא שמכחישי שואה ינצלו זאת ויאמרו שלכל העדויות מהשואה אין כל ערך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מרקו. "קיבלתי תשומת לב"
צילום: איי אף פי
במחנה בוכנוואלד
צילום: איי פי
דכאו (ארכיון)
צילום: יורם רוזנצוויג
מומלצים