שתף קטע נבחר

רוב משקי הבית באוברדראפט - אבל אופטימיים

יציבות במדד האוברדראפט באפריל: 56.5% ממשקי הבית ביתרת חובה בחשבון הבנק. כ-44% מבעלי האוברדראפט מעריכים כי סיכוייהם לעבור ליתרת זכות בחשבון גבוהים או גבוהים מאוד. מנכ"ל בנק אוצר החייל: מתחזקת המגמה של יציאת המשק ממיתון

יציבות במדד האוברדראפט של ידיעות אחרונות ובנק אוצר החייל באפריל. 56.5% ממשקי הבית היו ביתרת חובה בחשבון הבנק שלהם חלק מחודש אפריל או כולו, ו-43.5% ממשקי הבית היו ביתרת זכות במשך כל החודש. לשם השוואה, בחודש מרץ 42.8% היו ביתרת זכות ו-57.2% היו ביתרת חובה. ההערכות הן כי לנוכח העובדה שחג פסח חל השנה בתום חודש אפריל, צפויה הרעה במדד של החודש הבא, כלומר במדד מאי 2005.

 

מדד האוברדראפט נע בין 10-0 נקודות, וככל שהוא נמוך יותר המצב טוב יותר. באפריל הגיע המדד לרמה של 4.45 נקודות, שיפור בהשוואה לחודשיים שקדמו לו - 4.47 במרץ ו-4.64 בפברואר. השיפור גדול יותר בהשוואה לאפריל 2004, שבו היה המדד ברמה של 4.92 נקודות.

 

בבנק אוצר החייל מציינים כי ההפרש מוסבר בעיקר בעובדה שחג הפסח חל בשנה שעברה בתחילת אפריל בעוד שהשנה חל החג רק בסוף החודש. בבנק טוענים כי רוב הוצאות החג עתידות לבוא לידי ביטוי רק בתחילת מאי, עם חיוב כרטיס האשראי - מה שעשוי להביא להרעה במדד החודש הבא.

 

מתי טל, מנכ"ל בנק אוצר החייל, אמר כי העובדה שמדדי שלושת החודשים האחרונים היו טובים מהמדדים בחודשים המקבילים אשתקד, מהווה אינדיקציה למגמה של יציאת המשק ממיתון. כמו כן הוא מציין כי השיפור במדד מעיד על היערכותם של הבנקים והציבור לתקנות החדשות, לפיהן לא תתאפשר חריגה ממסגרת האשראי המאושרת בעו"ש מתחילת שנת 2006.

 

למרות שיעורם הגבוה של משקי הבית שנמצאים ביתרת חובה בעו"ש, האופטימיות רבה: כ-44% מבעלי אוברדראפט מעריכים את סיכוייהם לסגור את האוברדראפט בשנה הקרובה כגבוהים או גבוהים מאוד, לעומת כ-38% במרץ. כ-25% העריכו את סיכוייהם כגבוהים, וכ-19% כגבוהים מאוד. 25% העריכו את סיכוייהם כבינוניים, כ-11% כנמוכים וכ-20% העריכו את סיכויים לסגור את האוברדפט כנמוכים מאוד.

 

כ-34% מהנשאלים נעזרו כלכלית בשנתיים האחרונות בבני משפחה או בחברים, לעומת כ-66% שציינו כי לא נעזרו. רוב הנעזרים, כ-78%, נעזרו בבני משפחה, כ-20% מהם נעזרו בבני משפחה ובחברים ו-2% נעזרו בחברים בלבד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים