שתף קטע נבחר

יום החסימות: צמיגים, דוקרנים ו"חפצים חשודים"

בכביש החוף, בחולון, בכרמל ובירושלים נמצאו עשרות צמיגים וכרזות נגד ההתנתקות. ליד כפר-סבא נמצאו דוקרנים. תלמיד ישיבה בן 14 נעצר, שני נערים נוספים עוכבו לחקירה. גם נשק "החפצים החשודים" נשלף. במשטרה נחושים למנוע את "חסימת גוש דן", שמתוכננת לאחר הצהריים. השר עזרא: "מקווה שזה יעבור בשלום". ולפעמים, צמיגים הם רק צמיגים - מפנצ'ריה

ארגון "הבית הלאומי" המסתורי הבטיח לחסום היום (ב') את גוש דן - והמשטרה הבטיחה למנוע זאת בכל מחיר. עד שעות אחר הצהריים גרפה המשטרה לא מעט הצלחות - עם איתור מצבורים רבים של צמיגים.   

 

הניסיונות לחסימה החלו כבר בשעות הבוקר המוקדמות: בכביש החוף, סמוך לנתניה, נמצאו כ-50 צמיגים המונחים בצד הכביש. הם פונו מהמקום במהירה.

 

במשטרה הסבירו שמאז חסימת כביש החוף לפני כחודשיים, מבצעים השוטרים סיורים תכופים באזור בניסיון לאתר הכנות לחסימה. ההערכה היא שהצמיגים הוסתרו במקום לפני זמן לא רב, ונועדו לשמש פעילי ימין. 

 

אך שם לא נגמרה ה"חגיגה": בצומת כפר הרוא"ה נעצר תלמיד ישיבה בן 14 מטלמון, בחשד שתכנן לחסום צירי תנועה באזור על ידי הבערת צמיגים. את המשטרה הזעיקו אזרחים, שהבחינו בצעירים המגלגלים צמיגים לפנות בוקר. בסמוך למקום נמצאו 10 צמיגים נוספים, לפידים מוכנים וכרזות בנושא ההתנגדות להתנתקות.

 

הנער נעצר, ובחקירתו הודה כי הוא וחבריו הכינו את הצמיגים, הלפידים והכרזות על מנת לקיים היום הפגנה בצומת ולחסום אותו. במשטרה אומרים כי צפויים מעצרים נוספים של הנערים שנמלטו מהמקום.

 

גם בכניסה לצפת עוכבו לחקירה שלושה נערים בחשד שהציתו צמיגים. מרבית המפגינים נמלטו מהמקום עם הגעת השוטרים.

 

בצומת נווה ימין שבאזור כפר-סבא, סמוך לתחנת הדלק "השלום", נמצאו כ-30 דוקרנים מפלסטיק פזורים על הכביש. השוטרים אספו את הדוקרנים בטרם הספיקו להסב נזק לכלי-רכב.

 

במקומות אחרים הספיקו המפגינים לבצע את זממם: כך היה בצומת הרחובות הרצל ובין-דור בירושלים. כוח משטרה שהגיע למקום כיבה את האש והזיז את הצמיגים. במקומות אחרים בירושלים נמצאו חפצים חשודים, לעתים עם חוטים. חבלנים שהוקפצו גילו רק אבנים ופתק עם הכיתוב: "ההתנתקות תתפוצץ לנו בפנים. זו רק ההתחלה במאבק עיקש". 

 

בחולון אותרו שני צעירים בתוך רכב, בחשד שכבר החלו להצית צמיגים מתחת לגשר האצ"ל סמוך לבית העלמין בחולון, על תוואי איילון דרום. ברכב נמצאו חומרי בעירה שונים. השניים עוכבו לחקירה במשטרת מרחב איילון.  

 

ויש גם צמיגים "תמימים"

 

המשטרה, כאמור, מבטיחה לאפשר את זרימת התנועה כסדרה, וכבר אתמול עוכבו כמה מראשי "הבית הלאומי", שניים מהם מובאים היום להארכת מעצר. במחוז תל-אביב נערכים שוטרים מכל יחידות המחוז ובהם גם שוטרי היחידה המרכזית. במקביל לשוטרים שיעמדו בצמתים ויחכו למפגינים, הכינו במחוז כוח עתודה לכל מקרה. 

 

גם בצפון נערכים - אולי קצת יותר מדי - בעקבות התרעות על אפשרות לחסימת חיפה ומרכז הכרמל. הבוקר מצאו שוטרי סיור כמה מצבורי צמיגים, חלקם התגלו כ"תמימים" - ושייכים לאחת הפנצ'ריות באזור.

 

ממלא-מקום מפקד משטרת עכו, רב-פקד בועז סמוכה, דיווח שצמיגים התגלו גם לאורך כביש 85 בין עכו לצומת אחיהוד וכביש 70 בין כפר יאסיף לצומת כברי.

 

בנוסף, אותרו כמאה צמיגים באזור צומת ברקאי ובכביש שבין מגדל העמק לקיבוץ כפר החורש נמצאו כ-50 צמיגים נוספים. צמיגים בודדים אותרו גם בסמוך לצומת המוביל.

 

אגף המבצעים הורה לכל המחוזות להגביר את הפעילות, לקיים הערכות מצב מקומיות ולפעול לפיהן. במשטרה מתכוונים להציב שוטרים בצמתים מרכזיים ואף נערכים לביצוע מעצרים. בנוסף הודיעו במשטרה כי בכל מקום שבו יבקשו הפעילים לחסום צמתים תהיה המשטרה ערוכה לתעד את הנעשה.

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר ל-ynet: "אני מקווה שזה יעבור בשלום. המשטרה תעשה את שלה. אני מקווה שאנשים שמתכוונים לבצע את החסימות יבטלו את תוכניותיהם".


פורסם לראשונה 16/05/2005 08:16

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן-צור, אחיה ראב"ד, אפרת וייס ואבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן לב, משטרת ת"א
צמיגים לצד הכביש (ארכיון)
צילום: אורן לב, משטרת ת"א
צילום: רויטרס
החשש: חסימות בגוש דן (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים