שתף קטע נבחר

נואש מהמתנה למקלט מדיני - והתאבד

לוחם דמוקרטיה שנרדף בבורמה הגיע לפני ארבעה חודשים לישראל וביקש מקלט מדיני. לאחר שנעצר על ידי משטרת ההגירה גברו עליו הדיכאון והיאוש והוא קפץ מחלון דירתו ונהרג. חבריו: הוא העדיף למות מאשר לחזור לבורמה

טרגדיה בדרום תל אביב: תושב בורמה בן 38 התאבד היום (ד') בקפיצה מהקומה השנייה של דירה בדרום תל אביב. זאת, לאחר שנואש מלהמתין לתשובה לבקשת מקלט מדיני שהגיש.

 

האיש, הטיל קאוי, הגיע לישראל לפני ארבעה חודשים ומאז שהה בדירה בדרום העיר. כשהגיע ביקש מקלט מדיני בישראל כיוון שלטענתו נרדף על ידי השלטונות בבורמה. חבריו סיפרו היום כי הדיכאון והייאוש גברו על הציפייה לתשובה חיובית מנציבות הפליטים בירושלים.

 

האנג היינג, חברו, של קואי, עדיין נסער מהטרגדיה. בשיחה עם ynet סיפר כי קאוי היה שרוי בדיכאון עמוק לאחר שבשבוע שעבר נעצר על ידי משטרת ההגירה בגין שהייה בלתי-חוקית: "הוא התאבד בגלל הדיכאון שלו. הוא לא ישן, רק פחד ממה שיהיה מחר".

 

"יש לו בעיות עם הממשלה בבורמה כי הוא נלחם בעד הדמוקרטיה", הוסיף היינג, "בבורמה הממשל גרוע יותר מהקומוניסטים והוא פחד לחזור כדי שלא יאסרו אותו ויענישו אותו. בישראל הוא פחד ממשטרת ההגירה כי הוא לא חוקי. לפני יומיים משטרת ההגירה עצרה אותו, אבל היה לו מכתב מהאו"ם שמראה שהעניין שלו בטיפול, והוא שוחרר".

 

היינג מוסיף כי חברו קאוי דיבר על רצונו להתאבד וציין כי הוא מעדיף  למות מאשר לחזור לבורמה. "בארץ שלנו אין חופש, הממשלה שולטת בכולם ואין לנו זכויות אזרח בסיסיות. קאוי רדף אחר החופש והמשטרה רצתה לדכא אותו. הוא סבל בכלא חמש שנים, ובארץ אני עזרתי לו והקשבתי לו. לפי מה שהוא אמר לי, הוא רצה להרוג את עצמו ובסוף גם הצליח בכך".

 

לפי ההליך המקובל, כל מבקש מקלט מדיני בישראל פונה אל נציבות הפליטים של האו"ם בירושלים וזו בודקת את בקשתו לפי אמנת הפליט. מנציבות הפליטים של האו"ם בירושלים נמסר כי תיקו של קאוי אכן מצוי בטיפולם: "הוא פנה אלינו, רואיין ועדיין לא קיבל תשובה. טרם דנו בבעייתו, אולם הוא מחזיק בנייר הגנה מאיתנו שעדיין בתוקף. לאחר שנעצר על ידי משטרת ההגירה הוא שוחרר בגלל אותו נייר הגנה".

 

סיגל רוזין, מהמוקד לסיוע לעובדים זרים, מספרת כי בבתי הכלא בארץ יושבים קרוב למאה מבקשי מקלט אתיופים, אשר עונו באתיופיה ומשפחותיהם נרצחו: "נציבות הפליטים, שלרוב אמינה בפעולותיה, לא העניקה לאותם אתיופים מקלט מדיני כיוון שהמשטר התחלף באתיופיה ולכן האיום הוסר. מצד שני, אותם אתיופים מפוחדים ולא מוכנים לחזור לארץ מולדתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
החדר בו התגורר קואי
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
"בגלל הדיכאון הוא לא ישן"
צילום: עופר עמרם
מומלצים