שתף קטע נבחר

המתנחלים לבג"ץ: הקפא האולטימטום לתוכנית ניצנים

במסגרת עתירה נגד חוק פינוי-פיצוי הגיש הפורום המשפטי למען ארץ ישראל בקשה דחופה לצו ביניים מבג"ץ. הפורום מבקש לבטל את האולטימטום, שלטענתו הציבה שרת המשפטים למתחלים המעוניינים במעבר למגורים זמניים בניצנים. "לממשלה אין סמכות להעביר את המפונים למחנות זמניים", טענו. "בקשה זו נועדה למנוע מחטף"

נמשך המאבק בזירה המשפטית: הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, המייצג חלק מתנחלי עזה המיועדים לפינוי, הגיש הערב (יום ה') לבג"ץ בקשה דחופה לצו ביניים בדרישה למנוע מהממשלה לממש אולטימטום שהציבה בנוגע למעבר לניצנים.

 

במסגרת עתירה שהגיש לבג"ץ נגד חוק פינוי-פיצוי, אחת מ-12 עתירות העוסקות בתוכנית ההתנתקות, טוען הפורום כי האולטימטום להסכמתם של המתנחלים למעבר למגורים זמניים באזור ניצנים. לוקה בחוסר סבירות קיצוני. עוד נטען כי לממשלה אין סמכות להעביר את המפונים ל"מחנות זמניים" ולהציב להם אולטימטומים. העותרים מבקשים כי בג"ץ יורה על ביטולו של האולטימטום או לפחות על הקפאתו. 

 

פורום המשפטנים טוען כי לצד השאלות העקרוניות שעלו בעתירה, ישנן בה שאלות העשויות להשפיע על לוח הזמנים של ההתנתקות, ובהן זכות השימוע ושאלת העתקת היישובים. "בקשה זו נועדה למנוע מחטף", נכתב. "זכותם של העותרים כבני אדם וכבני חורין שיינתן להם המידע הבסיסי ביותר לגבי האפשרויות שבפניהם", נכתב בבקשה.

 

העותרים מכנים את האולטימטום של לבני "פעולה חפוזה". "שורש הבעיה טמון בכך שבמקום שהממשלה תכין תוכנית מפורטת ואחר-כך תקבע לוחות זמנים בהתאם היא עשתה זאת ההפך", נכתב.

אולטימטום
שבוע להחליט / דיאנה בחור-ניר ואילן מרסיאנו
יממה לאחר שהאיץ שרון באנשי הפיתוח "לרוץ קדימה", הבהירה שרת המשפטים, ציפי לבני: "מי שרוצה את עזרת המדינה בפתרון של מגורים זמניים, הטווח לעשות זאת הוא בעוד שבוע". שרון "צריך לומר להם שיש מועד מסוים שעד אליו הקרקע מובטחת". רק 436 משפחות הודיעו על כוונתן לעבור לניצנים
לכתבה המלאה

 

אתמול קצבה שרת המשפטים ,ציפי לבני, שבוע ימים למתנחלי גוש קטיף המבקשים לעבור למגורים זמניים באזור ניצנים. לדברי לבני, "מי שרוצה את עזרת המדינה בפתרון שהוא רוצה, הטווח לעשות את זה הוא בעוד שבוע". ראש הממשלה, אריאל שרון, הכריז בוועדת השרים לענייני ההתנתקות: "צריך לומר להם שיש מועד מסוים שעד אליו הקרקע מובטחת וממנו זה לא מובטח יותר".

 

לבני הסבירה כי שבוע הוא הזמן הנדרש כדי לארגן פיתרון של מגורי ביניים, "במהלך כל התקופה הבהרנו לנציגי המתיישבים שרצון הממשלה לייצר תוכנית שעונה על מקסימום צרכי המתיישבים תלויה בלוח הזמנים. כדי לארגן את זה אנו זקוקים לזמן. חשוב לי להדגיש שמגורים זמניים צריך להסדיר היום. אחר כך יהיה המון רצון טוב אבל לא בטוח שנוכל לעשות את זה. זה לא אולטימטום, אלא התייחסות לאופציות בתקופת הביניים".

 

ישירות לניצנים, בלי "מריחות" של בג"צים

 

במועצת יש"ע אמרו בעקבות הדברים כי הצבת אולטימטום מצד השרה לבני למתיישבים בגוש קטיף, הינו מעשה של נבזות שפלה: "במקום לפתור את הבעיות האמיתיות מולן ניצבת הממשלה, לבני משתמשת בשיטות של סחיטה ואיומים שמטרתן יצירת לחץ וזריעת פילוג בקרב התושבים", אמרו במועצת יש"ע. במועצה הציעו לתושבים לדחות את ההצעה של לבני, שהיא לדבריהם "הצעה מהזן המאפיונרי, שקשה לסרב לה".

 

  

הפורום המשפטי למען ארץ ישראל מסר כי "מסיבת העיתונאים של ליבני וחבריה הינה המשך מיצג שיקרי בו הממשלה, ברוב טובה, מציעה למתיישבים את ניצנים והם כביכול דוחים זאת".

 

הפורום, הטוען כי הוא מייצג את הרוב המוחלט של התושבים מסר כי הוא "מצר על כך שלבני מהתלת בתושבים ובתקשורת ומציעה להם עקירה כפולה למחנות פליטים זמניים שבסופה 'תמרח' ותטורפד התוכנית על ידי מאבקים ציבוריים ירוקים ובג"צים. נמשיך לעמוד בתוקף על כך שאם חלילה תמומש העקירה יעברו התושבים ישירות לניצנים, דבר שיכריח את הממשלה לשם שינוי לעמוד במילתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
(ארכיון)
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים