שתף קטע נבחר

עלו ברשת: מצעד המצעדים

עושים ספינינג ברשת, מוזיאון הטלפונים העתיקים, השבויים נאבקים על עתידם, קהילת לקויי השמיעה, התינוק שנימנם מתחת לברז, וגם: הסודות הקטנים שמאחורי הלהיטים הישראלים

פייבוריט: שם היו בתים

 

האתר אדריכלות נעלמת הוא יוזמה קטנה אך מרגשת של שרון רז, אדריכל צעיר שההזנחה של מבנים ותיקים כאבה לו. 

רז יצא עם מצלמתו להנציח בניינים ובתים,

מבנים תעשייתיים וסביבות אורבניות - שנראו לו צפויים להיכחד מהנוף. מהר מאוד הבין רז שההובי שלו הופך לשליחות מטעם הציבור, ומאפשר לשמור על נופי הסביבה הבנויה ועל הזיכרונות של אנשים רבים. כך הפך התחביב השולי לפעילות אינטנסיבית: בימים אלה רז מוצא עצמו 'חותך' לפעמים באמצע יום עבודה לאתר צילומים כלשהו, רק כדי לתפוס תאורה מחמיאה לבניין.

 

את מאות התמונות שצבר הפך רז למאגר מקוון - הארכיון האורבני - הממוין לפי אזורים וערים, וממופתח על-פי המידע המתועד: מתחם, מבנה, בית נטוש, מבנה תעשייתי, פריט, סביבה ועוד. עם השקתו כולל האתר מאות תמונות - בעיקר מתל-אביב ומפתח-תקווה אך גם מירושלים, מערים ומושבים בשרון, מבית לחם הגלילית ומיישובים נוספים.

 

בקרוב יועשר האתר בעוד מאות תמונות מערים אחרות, והמאגר שלו ימשיך לגדול מדי שבוע.תמונות רבות בגלריה מציגות בתים נטושים, שיופיים נובע מעצם התיישנותם והמסתורין שלהם הוא פועל יוצא של היותם ריקים מאדם. מי שמחפש פניני ארכיטקטורה,

מוטב שימשיך לחפש באתרים אחרים: האתר הזה הוא יותר מסמך נוסטלגי מאשר גלריה של אדריכלות מקצוענית, ורוב התמונות המופיעות בו הן של סתם מבנים צנועים אך מעניינים.

 

מוזיקה: מצעד המצעדים

 

אתר פרטי חדש מציע שירות מצוין לחובבי מוזיקה ודירוגים: כל מצעדי הפזמונים בכתובת אחת. האתר מציג רשימות עדכניות של המצעד העברי, הלועזי, המזרחי, מצעד המטאל, מוזיקה שחורה ואלקטרונית - ואפילו המצעד החסידי.

 

במקביל, מוצגות גם טבלאות של מצעדים מהעולם, וקישורים לרשימות הלהיטים הגדולים מכל הזמנים מאז שנות ה-40 של המאה שעברה. עוד קישורים נאים: תחנות רדיו מקוונות, שידורים ברשת של תחנות רדיו רגילות, הורדות של תוכנות וקובצי מוזיקה, חיפוש מילים לשירים וחדשות מוזיקה מהארץ ומהעולם.

 

צילום: היסטוריה דרך העדשה

 

הנה שני אתרים מומלצים המוקדשים לצילומי עיתונות: תמונות מהחיים: גלריה של תמונות עיתונאיות היסטוריות, שהופיעו על שער השבועון האמריקני לייף וחשפו מציאות חדשה - אכזריות אנושית, המצאות והישגים, אסונות, אירועים שהשפיעו על הפוליטיקה והחברה האמריקנית ועוד (שלח: אלירן כחלון).

 

מיטב צילומי 2005: גלריה עשירה בת מאות תמונות ספורט, מגזין וחדשות, המוגדרות כתמונות העיתונות הטובות ביותר של 2005. התמונות הללו המעידות כמו אלף מילים עד כמה אסונות מצטלמים היטב (שלח: גדעון נח).

 

טריוויה: פוגי מתחשמל

 

אתר חדש וחביב במיוחד מציג מידע טריוויה על שירים ישראלים מכל הז'אנרים, ומאפשר לגולשים להוסיף עוד מידע, סודות, עובדות וגם תרמיות שבוצעו מאחורי הקלעים של הלהיטים הישראלים. האתר הושק בשבוע שעבר ומפעיליו יוצאים מתוך הנחה שתנועת גולשים ערה תעשיר רבות גם את תכניו.

 

מימה, שם האתר, הוא צירוף של שתי מילות שאלה, אך גם קריצה אלגנטית לשמה של האנציקלופדיה המוזיקלית מומה. הנה דוגמאות לכמה עובדות מעניינות שמצאנו שם (האחריות על אמינות המידע מוטלת על הכותבים של מימה): ההשראה לשיר כמה פעמים ספרת עד 10 באה ממשפט שנהג אביו של רפי פרסקי להשתמש בו:

אני סופר עד 10 ואם לא תעשה את זה, אז....לשיר הנוגה של כוורת ילד מזדקן יש גם גרסת סקיצה עם המלים פוגי מתחשמל.

 

ספינינג: מדוושים ביחד

 

זה היה רק עניין של זמן שטרנד הספינינג יגיע גם לרשת הישראלית - אבל הנה זה קורה. ספיניל, אתר קהילתי ראשון לטובת המכורים לדיווש משותף באולמות ממוזגים, מביא חדשות ומאמרים אודות התופעה המתפתחת וערכיה הבריאותיים - למשל: איך מתחילים, כללים לדיווש נכון, ומה קורה אם מתאמנים יותר מדיי. בנוסף, מציע האתר לוח אירועים, גלריות, פורומי ואינדקס חלקי של חדרי ספינינג בכל הארץ.

 

שימושי: קוד לתאריך עברי

 

השירות הבא מיועד למי שרוצים להוסיף את התאריך העברי לאתר שלהם. מסיבות אידיאולוגיות ולאומיות מציע דניאל לבנון לכל מפעילי האתרים להוריד חינם מהאתר הפרטי שלו כמה שורות קוד, ששתילתן מאפשרת תצוגה קבועה של התאריך העברי בכל אתר. הקוד רלוונטי עד חודש תשרי תשסח.

 

זיכרון: הכוכב שכבה

 

לא כולכם מכירים את פאדי מעספיא, וחבל שכך. עד מותו הספיק פאדי להיות ילד-כוכב ענק. הוא הפיץ עותקים רבים מארבעת האלבומים שהקליט, זכה בהשמעות ברדיו ובהופעות בתוכניות אירוח - וגם עשה היסטוריה כשהפך לדרוזי הראשון שהתקבל ללהקה צבאית. אבל בבוקר שבת אחת, בפברואר 2004,

מת לפתע פאדי מדום לב, והוא עוד לא בן 19. מותו, כך על פי האתר לזכרו, נותר בגדר תעלומה גם לאחר שהתקבל דוח הפתולוג. באתר אפשר למצוא גם את הביוגרפיה של פאדי, שירים שכתב ושר, תמונות, קליפים וספר אורחים.

 

קהילה 1: קול השבויים

 

מיכאל טוויטו בן ה-13 החליט לעשות מחווה גדולה למען אביו ולמען לוחמים אחרים שנפלו בשבי המצרי והסורי במהלך מלחמת יום הכיפורים. הנער הקים אתר פרטי קטן, שדרכו יכולים שבויי המלחמה ההיא ליצור קשר זה עם זה ולפעול במשותף כדי לממש ולהגן על זכויותיהם.

 

קהילה 2: מדברים על הקול

 

שני אתרים חדשים המיועדים ללקויי השמיעה והקהילה הסובבת אותם: שומעים ברשת: מאגר חדש שהותנע באמצעות שומעים הקול - פרויקט הדרכה משותף לכמה עמותות ולביטוח הלאומי ושתכליתו לספק מידע על זכויות לקויי השמיעה, מצב החקיקה, שירותים חדשים, הכשרה וחינוך, פיתוחים טכנולוגיים, אביזרי שמיעה חדשים ועוד. לצד המידע החדשותי מציג האתר גם מאמרים, אינדקס של ארגונים, מידע על מוסדות שמפעילים מערכות נגישות ללקויי שמיעה ומערכת פורומים קהילתית.

 

הקשיבו לילדים: בעיקרון, תכליתו של האתר הזה דומה לקודמו - אולם נקודת המוצא שלו שונה, שכן הוא מתמקד בהעשרת ההורים לילדים לקויי השמיעה.

 

מפעיל האתר הקהילתי והאסתטי הזה החליט לרכז את כל התשובות לדילמות ובעיות שהורים לילדים כבדי שמיעה מתמודדים איתן. האתר משמש נקודת מפגש מקוונת להורים מנוסים שיכולים לסייע להורים שילדיהם אובחנו כלקויי שמיעה רק באחרונה. לפיכך, האתר עושה שימוש רב בידע שצברו הגולשים ובכלים קהילתיים, ומזמין הורים ובני משפחה להוסיף לו תכנים שונים - ובהם עצות, מאמרים, סיפורים אישיים ועוד.

 

הצחוקיה 1: הצייד והטלפונים

 

ואיך אפשר בלי המקבץ השבועי של כתובות לבזבוז זמן או להעלאת המוראל, באדיבות קוראי המדור.

 

הצייד והאנס: משחק פלאש מקוון. אתם צייד שיוצא אל הטבע עם רובה וכמה כדורים. בין השיחים אורב לכם אנס עירום, שהכובע שלכם מוצא חן בעיניו. אם לא תקדימו לברך אותו בכדור, הוא יעשה בכם שפטים כואבים וימנע מכם לעבור לשלב הבא במשחק. דבילי, אבל ממכר (שלח: אופיר אלבז).

 

ענתיקה טלפונית: האתר הזה מתפקד על תקן גלריה קטנה לטלפונים עתיקים ונדירים במיוחד. קשה להאמין שמה שנכנס היום לכיס של הג'ינס הכי הדוק, היה בעבר מתקן קופסתי ענק מעץ וצינורות, שמחובר לשולחן מיוחד (שלח: גדעון נח).

 

מכוניות על סטרואידים: העמוד הזה מציג את מה שיכול היה לקרות למכונית היפה שלכם, אם ספוילרים היו הקיק שלכם. התמונות צולמו בתערוכת רכב ביפאן - והתוצאות, חייבים להודות, מפחידות.

 

הצחוקיה 2: סלפסטיק להמונים

 

ולחובבי החלקות על בננה - הנה ספיישל קטעי וידאו משעשעים באדיבות הקורא עמית פל.

 

ביצים וקטנועים: סרטון וידאו קצר שמוסר ההשכל שלו הוא שקורקינט וביצה מדברת לא בהכרח

מצליחים להתערבב.

 

רקדנים גרועים ונפילות: מקבץ סדיסטי, אם כי מפיל מצחוק,

של קטעים נוסח פספוסים: המון נפילות, רקדנים איומים ובעלי חיים אקרובטים.

 

מלקק הרגליים: קטע וידאו ביתי קצר המציג ילד בעל כישורים נדירים - ליקוק מלא של כף הרגל, מאחור.

 

תספורת גרועה: פרסומת הורסת מצחוק לדפי זהב. הדוד מתנדב לספר את האחיינית, האמא חוזרת הביתה זועמת, והוא מוצא דרך להפיל את האשמה על מישהו אחר ועדיין לצאת מהתסבוכת הזו בגדול.

 

התינוק והברז: באחריות, זהו אחד מקטעי הווידאו המשעשעים ביותר שראינו. תינוק כבן שנה מנמנם מתחת לברז הכיור, ומתעורר מדי פעם רק כדי לפתוח שוב את הברז בעצמו.

 

האתלט והחמור: ולסיום, תאונה כואבת שתועדה באליפות אתלטיקה. המשתתפים: אתלט שרירן וחמור ארוך.

 

הערה: ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים בשל עומס הגולשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים