שתף קטע נבחר

  • חדשות וכתבות

סקס סלולרי: מה צפוי בדור השלישי?

הדור השני והשלישי של הטלפונים הסלולריים הביא בעקבותיו את תעשיית המין למכשיר הפרטי שלנו. החידוש האחרון: שירות המספק שיחות אירוטיות עם וידיאו. בשנה שעברה גילגל שוק הפורנו הסלולרי 400 מיליון דולר. להערכת מומחים ב-2010 הוא צפוי להגיע לחמישה מיליארד דולר. חברות הסלולר, החוששות מהלקוחות הדתיים, מנסות להצניע את שירותי הפורנו, אבל גורפות מהם רווחים יפים

ההתפתחויות הטכנולוגיות בעולם הסלולר בשנים האחרונות, שמאפשרות לנו לגלוש באינטרנט ולהעביר תמונות וקטעי ווידאו, הכניסו את תעשיית הפורנו למכשיר הטלפון הפרטי שלנו. בגיליון האחרון של המהדורה הישראלית של הירחון הכלכלי "פורבס" הוקדשה כתבה גדולה לחדירת הפורנוגרפיה לטלפון הסלולרי.

 

בעולם הכלכלה, מתברר, צופים כי השילוב פורנו-סלולר יזכה בשנים הקרובות להצלחה גדולה. תעשיית המין העולמית מגלגלת מיליארדי דולרים בשנה. לפי חברת הייעוץ והמחקרים הבריטית "ג'וניפר", 31 עד 75 מיליארד דולר בשנה מתחלקים בין שורה גדולה של עסקים: מועדוני חשפנות, מגזינים, סרטים כחולים, אתרי אינטרנט, שירותי שיחות אירוטיות, חנויות לאביזרי מין ועוד.

 

תעשיית הפורנו הגיעה לתחום הסלולר כבר לפני כמה שנים. בישראל היא התמקדה בעיקר בתחום השיחות האירוטיות, שהיו קיימות עוד לפני כן בקווי 056 שהפעילה "בזק" בשנות ה-90. גברים הוזמנו לטלפן למספרים סלולריים ולשוחח עם

נערות בעלות קול מפתה תמורת תשלום לפי אורך השיחה. אחרי שהשירות נאסר על-ידי משרד התקשורת, היסוו את השיחות כ"צ'ט סלולרי", כ"שיחות אחד על אחד", כשירותי "נשים מדברות עם גברים" ו"נשים מדברות עם נשים", וכד'.

 

כאשר עולם הסלולר החל להציע שירותים מתקדמים יותר, תעשיית הפורנו אימצה בהתלהבות את האפשרויות החדשות שנפתחו לפניה. זה התחיל בהודעות אירוטיות ב-SMS,

בתמונות פורנו ב-MMS וברינגטונים של אנחות. היום ניתן להוריד למכשיר הסלולרי סרטים כחולים באורך של דקה ולצפות בהם במכשיר האישי בפרטיות. המסך אמנם קטן מאוד, אבל בתחום שהעיקר בו הוא הדמיון, זה מספיק.

 

תרנגולת המטילה ביצי זהב

 

חברות הסלולר מציעות כיום במכשירים מהדור השלישי מגוון של שירותי וידאו בתחום הספורט, הבידור והחדשות, אבל שירותים אלה אינם ממריאים. לפי "פורבס", אין ביקוש גדול לצפייה במשחקי כדורגל, בתוכניות בידור או במבזקי חדשות בווידאו הסלולרי – אך יש ביקוש לתחום המין.

 

החידוש הגדול בתחום הוא שירות PRVS – שיחות האירוטיות בזמן אמת בטלפון ווידאו הסלולרי. כאן אי אפשר יהיה "לרמות". בעידן השיחות האירוטיות הקוליות נהגו נשים מבוגרות בעלות קול צעיר, לכנות עצמן בשמות כמו "דנה המהממת"  או "נטשה ההורסת" ולקיים שיחות סקסיות עם לקוחות שהיו משוכנעים שהם מדברים עם צעירה סקסית ששוכבת במיטה וחושבת רק עליהם.

 

אבל בזמן הזה "נטלי החרמנית" בישלה ארוחת צהריים לילדיה או עשתה ספונג'ה. בשירות החדש, כאשר המטלפן יראה עם מי הוא משוחח, האפשרות הזו לא תהיה קיימת יותר. "ניקול המדהימה" תידרש להיחשף לא רק לאוזנו של הלקוח. להערכת האנליסט ניטש פטל, מחברת הייעוץ האמריקנית "סטרטג'י אנליסטיקס", ההכנסות בשנת 2004 משירותי מין סלולריים הגיעו לכ-400 מיליון דולר. בשנת 2010 הן צפויות לזנק לכחמישה מיליארד דולר.

 

מבחינת חברות הסלולר מדובר בתרנגולת שמטילה ביצי זהב. לדברי חיים גירון, סמנכ"ל משרד התקשורת להנדסה ורישוי, החברות הסלולריות גורפות רווחים נאים משירותי השיחות האירוטיות. ההשקעה ב"תוכן" היא כולה של ספק השירות, ולהן אין הוצאות על אספקת השירות. ההערכות הן שחברות הסלולר משלמות לספקי התוכן המיני 50 אחוז מהרווח, לא כולל זמן אוויר.

 

למבוגרים בלבד? לא ממש

 

טל כהן, כתב "פורבס ישראל", בדק ומצא כי 90 אחוז מרווחיהן של החברות הסלולריות עדיין מגיעים מהשימוש המסורתי במכשירים: שיחות טלפון פשוטות. רק עשירית מהכנסותיהן כיום מגיעה מהשירותים הסלולריים המתקדמים – הודעות כתובות, העברת תמונות וקטעי וידאו, משחקים והימורים. ורק עשירית מהכנסות האלה, כאחוז אחד, נובע מתכנים מיניים. עם זאת, מדובר בתחום רווחי ביותר, שהצפי הוא שרק יתפתח בעתיד, והחברות הסלולריות אינן מוכנות לוותר עליו.

 

חברת "פלאפון" מציעה באתר ה-WAP שלה תכנים מיניים תחת התפריט "סקסי", הקיים במכשירים החדישים. היא עושה זאת באמצעות שיתוף פעולה עם בעלי אתר הפורנו הישראלי "פרפר 1". למרות שהשירות לא פורסם בכלי התקשורת, בשל החשש מזעמם של לקוחות דתיים, הוא זכה להצלחה גדולה.

  

לדברי מפעילי השירות, בשיא הפופולריות שלו הורידו המשתמשים יותר ממיליון תמונות פורנו בכל חודש. בחודשים האחרונים, אולי בעקבות התערבות משרד התקשורת, ריככו שם את התמונות. מי שייכנס ל"סקסי" כיום יוכל להוריד רק תמונות פורנו רך, בסגנון 'פלייבוי', או תמונות של צעירות חצי עירומות או צעירות בבגדי-ים.

 

הגבלה למבוגרים בלבד

 

"בישראל מותר לספק שירותים כאלה", מסביר חיים גירון. "יש חובה רק לחסום אותם לקטינים. אנחנו מקבלים הרבה תלונות ובכל פעם מתקנים את הרישיונות של החברות הסלולריות,

כדי למנוע מקטינים להגיע לשירותי המין. אבל יש כאן הרבה משחקים של חתול ועכבר. בכל פעם שאנחנו חוסמים פרצה, חברות הסלולר מוצאות תעלולים חדשים כדי לאפשר גישה חופשית ובלתי חסומה לשירותי המין ולהרוויח עוד כסף".

 

באוגוסט אשתקד הטיל משרד התקשורת קנסות כספיים בסך כולל של קרוב למיליון שקל על שלוש מהמפעילות הסלולריות בשל הפרת תנאי הרישיון שלהן. "פרטנר", "פלאפון" ו"מירס" חויבו לשלם לאוצר המדינה 322,500 שקל כל אחת, משום שאיפשרו לקטינים לחייג למוקדי שיחות אירוטיות.

 

שלוש החברות מיהרו, תוך כמה שעות, לסתום את הפרצה – ובמשרד התקשורת מחלו להן על הקנסות. "מה שחשוב לנו הוא שקטינים לא יגיעו לשירותים האלה", מסביר גירון. "הקנסות היו פחות חשובים".

 

בחודש דצמבר האחרון תיקן שר התקשורת דאז, אהוד אולמרט, את הרישיונות של המפעילות הסלולריות, וקבע כי כל שירותי המין בסלולר – כולל שיחות אירוטיות בצ'טים, קליפים פורנוגרפיים, תמונות אירוטיות וצפייה בסרטי פורנו – יוגבלו למבוגרים בלבד. לפי התיקון, כל השירותים האלה ייחסמו באופן גורף, ולמחזיק הטלפון תהיה אפשרות לפתוח אותם רק בהקשת קוד הגישה 1919 ולאחר שיזוהה כאדם מבוגר.

 

לא לספק פורנו לקטינים

 

"אסור לתת יד להפקרות הקיימת בתחום הטלפוניה, כאשר ילדים חשופים לפורנוגרפיה ללא בקרה", אמר אז אולמרט. גם לשרת התקשורת הנוכחית, דליה איציק, יש דעות מוצקות בנושא. "יש לי מדיניות ברורה", היא אומרת. "אני לא הצנזור של המדינה ואני לא מתכוונת להתערב בתכנים למבוגרים המשתמשים בשירותים האלה. אבל המצב שונה כשמדובר בקטינים.

 

"אני משוכנעת שרוב ההורים אינם יודעים להיכן ילדיהם שלהם מגיעים באמצעות הטלפון הסלולרי. כאן לא נוותר. נחסום כל לאקונה טכנולוגית שתיפתח. גם 'בזק' וגם החברות הסלולריות יצטרכו להבין שלא נאפשר להם לספק שירותים כאלה לקטינים".

 

הנוער מנצל פרצות

 

בעוד משרד התקשורת חוסם את התכנים המיניים בסלולר, התגלתה פרצה חדשה: בני נוער, שהוריהם מפקחים עליהם בבית ואינם נותנים להם לגלוש באתרי סקס באינטרנט, עושים זאת באמצעות הטלפון הסלולרי. לכן ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, אינו מסתפק באיסורים שהטיל משרד התקשורת ותובע לאסור על שימוש באינטרנט באמצעות טלפונים סלולריים, אלא אם בעל הטלפון ביקש מפורשות לגלוש והוכיח שהוא מבוגר.

 

"החברות הסלולריות מתנגדות לחסימה כזו משום שהן דואגות לרווחיהן", אומר ד"ר קדמן. "אבל כאשר מדובר בלקוחות דתיים או חרדיים, הן מוכנות להציע טלפון סלולרי בלי אינטרנט. כיום הורים חייבים לפנות לחברה הסלולרית ולבקש חסימה של אתרי אינטרנט. אני דורש שההליך יהיה הפוך: האינטרנט יהיה חסום, כל עוד לא ביקשו 'לפתוח' את השירות".

 

אם מותר לקנות עיתוני פורנו אין סיבה שלא יהיה בסלולרי

 

ד"ר הלל סומר, מרצה למשפט חוקתי ודיני תקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה, חושב שלא צריכה להיות הגבלה על שירותי מין למבוגרים בטלפון הסלולרי. "כאשר חברת 'פלייבוי', שהיא ספקית-תוכן מיני, מפרסמת תמונה במגזין שלה, באתר שלה באינטרנט, או באמצעות הסלולר – לא צריכה להיות שום הבחנה חוקית בין שלוש הפלטפורמות האלה", הוא אומר.

 

"אם מותר לקנות תמונה כזאת בדוכן עיתונים ולצפות בה באינטרנט, אין שום סיבה שייאסר להוריד אותה לטלפון הסלולרי. "עם זאת, תהיה לי בעיה אם חברת סלולר תנצל את כוחה כגוף שיווק רב-עוצמה כדי לדחוף תכנים כאלה. תראה באיזו עוצמה 'פרטנר' ו'סלקום' דוחפות בימים האחרונים את תכני המוסיקה שלהן. לא הייתי רוצה שחברת סלולר תגדיר פורנו כמרכז רווח ותדחוף אותו למשתמשים".

 

בארה"ב שירותי המין הסלולריים אינם ממריאים, בעיקר בשל חששם של המפעילים הסלולריים מהלקוחות השמרניים והדתיים. גם בישראל החשש מפני לקוחות דתיים וחרדיים גורם לעצבנות מסוימת אצל המפעילים הסלולריים. נראה שהם מעדיפים שהלקוחות המעוניינים בשירות יגלשו אליו בחשאי, אחרי שישמעו עליו מפה לאוזן. כשביקשנו את תגובתם לכתבה, כולם הסתפקו בתגובות קצרות וסתומות.

 

תגובות הרשתות הסלולריות

 

ב"סלקום" מדגישים כי הם המפעיל הסלולרי היחיד שלא נקנס על-ידי משרד התקשורת על העברת תכנים מיניים. לדבריהם, סלקום אינה מספקת ללקוחותיה תכנים מיניים. רני רהב, דובר חברת "פרטנר", מסר כי הפורטלים של החברה בטלפונים מהדור השני והשלישי אינם מכילים תכנים המיועדים למבוגרים – אבל החברה מאפשרת למנוייה גלישה חופשית באינטרנט מחוץ לפורטל של החברה. מדיניותה של "פרטנר" היא לא לעודד גישה לאתרים בעלי תוכן למבוגרים בלבד.

 

מחברת "פלאפון" נמסר: "שירותי תוכן למבוגרים מופעלים באמצעות ספקי-תוכן חיצוניים, על תשתית המפעיל הסלולרי. התכנים מותאמים לסטנדרטים המקובלים בקרב מפעילים סלולריים בעולם, וכוללים תכנים טקסטואליים, ויזואליים וקטעי-וידאו. אוכלוסייה של אלפי משתמשים נהנים מהתכנים. התכנים ברשת פלאפון מוגנים על-ידי מנגנון המיועד למנוע מקטינים את יכולת הצפייה ללא אישור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אם אפשר לרכוש בדוכנים למה לא בסלולר?
צילום: רויטרס
מומלצים