שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איריניאוס ממשיך לצפצף על ראשי הכנסייה
  המשבר בכנסייה היוונית-אורתודוכסית סביב פרשת מכירת הקרקעות במזרח ירושלים ליהודים הולך ומעמיק. ראשי הכנסייה שללו הערב את הכרתם בסמכותו של הפטריארך בירושלים, איריניאוס הראשון. הוא מצדו הודיע: "אינני מתכוון להתפטר"

  המשבר בכנסיה היוונית-אורתודוכסית הולך ומעמיק: ראשי הכנסייה היוונית-אורתודוכסית שהתכנסו הערב (יום ג') לישיבה נדירה באיסטנבול שבטורקיה החליטו לשלול את הכרתם בסמכותו של הפטריארך בירושלים, איריניאוס הראשון. אלא שאירינאוס לאר מתכוון להתפטר והוא הגיב בביטול על ההחלטה.

   

  בהצבעה שקיימו החליטו למשוך את הכרתם בפטריארך, בשל ההאשמות שהוטחו בו ולפיהן היה מעורב בעסקת מכירת נדל"ן בעיר העתיקה בירושלים לידי ארגונים יהודיים. ראשי הכנסיות מרוסיה, יוון, בולגריה ומשאר המדינות המשתייכות לכנסיה היוונית-אורתודוכסית התכנסו לישיבה נדירה מסוגה בבירתם הרוחנית, איסטנבול (היא קונסטנטינופול) וקיבלו את החלטתם לאחר שקיימו התייעצויות והצבעה.

   

  החלטה זו התקבלה לאחר שהפטריארך סירב לפנות את כסאו, למרות שה"סינוד הקדוש" ו"אחוות הקבר הקדוש", הגופים העליונים של הכנסיה, החליטו ברוב קולות להדיחו מתפקידו בשל הפרשיה.

   

  ההחלטה הערב מסמנת את שיאו של המשבר בכנסיה, לאחר החלטתם של ראשי הכנסיה בירושלים והדיווח שגם עבדאללה מלך ירדן משך את הכרתו בפטריארך. בהצבעה נדירה החליטו הנציגים לנקוט עמדה מאוחדת בהמשך לחלטות אלה ולהעמיד את הפטריארך במצב מביך. משמעות החלטה זו אינה הדחתו של אירינאוס, שהתמנה לתפקידו לכהונה לכל חייו. עם זאת, ההחלטה למשוך את ההכרה בו נועדה לגרום לו להתפטר בעצמו, לאחר שראשי הכנסיות שאמורות להיות תחת מרותו החליטו שלא להכיר בו.

   

  הפטריארך אירינאוס מיהר לפרסם תגובה מטעמו ובה הודיע כי "אין בכוונתו להתפטר משום שלא היה מעורב בשום חכירה שנעשתה לכאורה". לדבריו, "הרשות הפלסטינית שלחה מכתב חתום בידי מר סמיר חללי ובו נאמר שהוא אינו מעורב בחכירה".

    

  הפטריארך הוסיף כי על-פי החוק הוא הפטריארך החוקי היחיד והוא מונה לכהונה למשך כל ימי חייו. "ההחלטה התקבלה באיסטנבול ללא כל הוכחות או מסמכים נגדו טרם הגעתו לאיסטנבול והיא לגמרי פוליטית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  איריניאוס
  צילום: איי פי
  צילום: חיים צח
  העימותים סביב הכנסייה
  צילום: חיים צח
  מומלצים