שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן הגיע לוושינגטון; יבקש לחץ על ישראל
  לפני שיצא לארה"ב, אמר יו"ר הרשות כי בכוונתו לדרוש מהנשיא בוש "לדבוק ברצינות" במפת הדרכים ולהפסיק לבנות בגדה. הבוקר דווח: אבו מאזן השיג את הסכמת החמאס לדחות את הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית

  יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הגיע הבוקר (יום ד') לוושינגטון וייפגש מחר עם נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש. זהו ביקור ראשון של יו"ר רשות פלסטיני בארצות הברית מאז פרוץ האינתיפאדה בשנת 2000.

   

  בטרם יצא לדרכו אתמול, אמר אבו מאזן כי בכוונתו לדרוש מהנשיא בוש "לדבוק ברצינות" במפת הדרכים ולהימנע מלהעניק הבטחות לישראל בדבר תוצאות המשא ומתן.

   

  אבו מאזן אמר כי יציג בפני הנשיא בוש את הישגיו מאז בחירתו לתפקיד, בהם הרגיעה שהושגה עם ארגוני הטרור וכן תחילתן של רפורמות במערכת הביטחון - שניהם תנאים מוקדים על פי מפת הדרכים. אולם יחד עם זאת הוא יפציר בבוש ללחוץ על ישראל לקיים את חלקה בעסקה, לדוגמה, להפסיק את הבנייה בגושי ההתיישבות הגדולים בגדה.

   

  "נמשיך ונדרוש מהאמריקנים לבצע את חובתם. מהי חובה זו? לדבוק בצורה רצינית במפת הדרכים", אמר אבו מאזן לרשת הטלוויזיה הערבית אל ג'זירה. לדבריו, "משמעות הדבר היא לא להעניק הבטחות על חשבון הדיונים על הסכם הקבע, לתמוך ברשות הפלסטינית ובתהליך השלום עד שזה יגיע לסיומו".

   

  עוזריו של יו"ר הרשות אמרו מוקדם יותר כי הוא לא מתכוון לבקש מבוש להתחייב בפגישה הנוכחית לקיים שיחות בנושאי גבולות לאחר נסיגת ישראל מרצועת עזה. לדבריהם, אבו מאזן מודע לכך שארצות הברית ממאנת לעשות צעד שייגרום למתחים נוספים בין ראש הממשלה, אריאל שרון, לבין המתנחלים.

   

  דיווח: החמאס הסכים לדחות את הבחירות

   

  יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הצליח להשיג את הסכמתה העקרונית של הנהגת החמאס לדחות את הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית, כך דיווח הבוקר (רביעי) העיתון "אל-קודס אל-ערבי", היוצא לאור בלונדון. לפי שעה אין אישור רשמי לידיעה.

   

  לפי הדיווח, הסכים אבו מאזן בתמורה להעביר חוק בחירות מתוקן המתבסס על הבנות קהיר בין הרשות לפלגים הפלסטיניים. לפי מקור בכיר ברשות הפלסטינית, אבו מאזן השיג את ההסכמה עם שובו לשטחים מסיור במזרח אסיה ולקראת צאתו לוושינגטון. אותו גורם הוסיף כי אבו מאזן מתנגד לחוק הבחירות שעבר במועצה המחוקקת הפלסטינית בשבוע שעבר וכי הוא הודיע זאת לראשי החמאס.

   

  לדבריו, אבו מאזן סיכם כי חוק הבחירות יקבע כי 50% ייבחרו על בסיס בחירות כלליות ו-50% לפי בחירות רוביות-אזורית, ובהתאם להבנות קהיר. סימנים לדחייה אפשרית של הבחירות ניתן היה לראות כבר אתמול, כאשר הודיעה ועדת הבחירות המרכזית של הרשות הפלסטינית כי במידה וישונה חוק הבחירות, היא תזדקק ל-60 יום כדי להיערך לביצוען.

   

  בתקופה האחרונה התבטאו בכירים ברשות הפלסטינית ובתנועת הפתח בדבר הצורך לדחות את הבחירות בשטחים. זאת, על רקע התחזקות החמאס ושורת המפלות של הפתח לחמאס בבחירות המוניצפליות שנערכו בשטחים בעת האחרונה, ובשל חשש שהתנועה תצבור כוח ממשי בבחירות שאמורות להיערך ב-17 ביולי. עד כה איימו ראשי החמאס כי לא יסכימו לכל דחיה של הבחירות, הראשונות בהן הם אמורים להשתתף, וכי יראו בכך הפרה של הבנות קהיר במסגרתן סוכם על רגיעה בשטחים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אבו מאזן. להפסיק לבנות בשומרון
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  בוש. המארח
  צילום: רויטרס
  מומלצים