שתף קטע נבחר

גם נתניהו הופתע מהנתונים על ירידה באבטלה

על השיפור באבטלה מעיבה העודה שכמחצית מהמועסקים החדשים נקלטו בענפים הלא עסקיים: במינהל הציבורי, בחינוך, בבריאות וברווחה. שר האוצר נתניהו, בעל הפתגם על השמן והרזה, צריך היה להיות לפחות מוטרד מן ההתרחבות המהירה של התעסוקה בשירות הציבורי, אבל הוא לא נשמע מוטרד, הוא דווקא היה נלהב

אנחנו בודקים את מצבה של הכלכלה הלאומית ושל כלכלתנו הפרטית לפי השאלה: האם מקום העבודה שלנו בטוח? האם הפרנסה שלנו מובטחת? שום חוכמולוגיה לא תשכנע אותנו שהמשק בגאות נפלאה כל עוד אנחנו שומעים סיפורים על אנשים שנזרקו מעבודה, שמידפקים לשווא על דלתות לשכות התעסוקה, על עובדות ועובדים גאים שהתכופפו ונשברו ממכת האבטלה.

 

 

את הסיפורים הקשים הללו אנחנו שומעים באחרונה פחות ופחות. יש אופטימיות באוויר. נשתתקה השריקה של שוט הפיטורים. להפך: מפעלים רבים מחפשים עובדים, מפעלים לא מעטים מחפשים עובדים בנרות.

 

אתמול באו הנתונים האחרונים על שוק העבודה וחיזקו את ההרגשה בסטטיסטיקה רשמית. המשק יצר ברבע הראשון של השנה 35 אלף מקומות עבודה חדשים, כולם במשרות מלאות; מספר המובטלים ירד ב – 20 אלף. שיעור האבטלה הרבע-שנתי הממוצע ירד מ – 9.8% ברבע האחרון של 2004 ל – 9.1% ברבע הראשון של 2005.

 

זהו שיפור מובהק - ומתמשך. לפי חישובים חלקיים אך אמינים, שיעור האבטלה בחודש מארס ירד ל – 8% - הנמוך ביותר זה שנים רבות. זה סופה של האבטלה ההמונית, הגדולה.

 

על השיפור מעיבה העודה שכמחצית מהמועסקים החדשים נקלטו בענפים הלא עסקיים: במינהל הציבורי (שגדל ב-13%כלומר ב-14 אלף משרות) ובחינוך, בבריאות וברווחה (שזכו לתוספת של 12 אלף משרות בחצי שנה). שר האוצר נתניהו, בעל הפתגם על השמן והרזה, צריך היה להיות לפחות מוטרד מן ההתרחבות המהירה של התעסוקה בשירות הציבורי. היא מנוגדת לעיקרי תורתו.

 

אבל נתניהו לא נשמע מוטרד, הוא נשמע נלהב, ויש לו ממה. מתחילת כהונתו כשר אוצר נוספו למשק 140 אלף מקומות עבודה. 33 אלף יצאו ממעגל האבטלה. הבטחתי וקיימתי, הוא אמר אמש ל"ידיעות אחרונות". אמרתי שעם חידוש הצמיחה תבוא גם התעסוקה, והנה היא באה. אמרתי שבהתחלה ייקלטו העובדים במשרות חלקיות ואחר-כך יעברו למלאות, והנה גם זה בא.

 

"המדיניות שלי עובדת כמו בספר", מסכם שר האוצר. אך נראה שהמפנה בתעסוקה בשלושת החודשים הראשונים של 2005 הפתיע גם אותו. באותם חודשים הרי נרשמה חולשה גדולה במשק: הייצוא נסוג, רמת החיים ירדה, הצמיחה הואטה.

 

איך מתיישבת האטה בצמיחה עם האצה בתעסוקה? הסבר אחד הוא הפיגור בתגובה: הרחבת התעסוקה עכשיו היא

תגובה להתרחבות בפעילות הכלכלית לפני חצי שנה. אם כך, ייתכן שעדיין לא נחלצנו מצרת האבטלה. אבל ייתכן גם הסבר אחר: אומדני הצמיחה מוטים כלפי מטה ויעברו תיקון כלפי מעלה.

 

אין לשפוט את ביצועי המשק ואת השינויים בשוק העבודה על סמך רבע שנה אחד בלבד. אין לשכוח שהרבע הקודם, שלושת החודשים האחרונים של 2004, איכזב קשות. נדמה היה שמכונת התעסוקה הישראלית נכנסה שוב להילוך סרק. באוצר שרדו מועקה וחרדה שהולידו את התוכנית לקיצוץ במסים.

 

 

עכשיו פקידים באוצר מאושרים, והשר שלהם ברקיע השביעי. נתניהו מבטיח: אנחנו נשיג את מערב אירופה ברמת ההכנסה לנפש בתוך שבע שנים, ולא עשר.

 

לא נקלקל להם את השמחה. היא של כולנו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבטלה: יש אופטימיות באוויר
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים