שתף קטע נבחר

נאשם בסחר בנשים ברח מהארץ וניצל מעונש כבד

ב-2002 הוגש כתב אישום חמור נגד שלמה קוצב בגין סחר בנשים ולפני כשנתיים הוא נמלט מהארץ. אחיו שהואשם עמו באותן עבירות, עמד לדין ונשלח לשמונה שנות מאסר. כאשר שב לארץ קוצב לפני תשעה חודשים התקשתה התביעה להוכיח את אשמתו כי המתלוננות כבר עזבו את הארץ. היום גזר עליו בית המשפט שלוש שנות מאסר בלבד בהתייחס לכתב אישום חמור הרבה פחות. הבריחה משתלמת?

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ה') שלוש שנות מאסר בפועל על שלמה קוצב, בן 42, שהודה והורשע במסגרת עסקת טיעון בעבירה של סיוע לסחר בנשים. קוצב נמלט מישראל לפני כשנתיים בדרכון מזויף וחזר לישראל לפני תשעה חודשים, אך מאז נתקלה התביעה בקושי להוכיח את אשמתו כי המתלוננות נגדו עזבו את הארץ.

 

התובעת, ברכה פלוס, הגיעה לעסקת טיעון עם עורכי דינו של קוצב, לפיה הוא ירצה שלוש שנות מאסר בפועל, שנת מאסר על-תנאי וישלם לאחת המתלוננות פיצוי בסך 5,000 שקלים.

 

קוצב בעצם "הרוויח" מהבריחה שלו, שכן ב-2002 הוגש נגדו ונגד אחיו כתב אישום חמור הרבה יותר. כתב האישום המקורי כלל ארבעה סעיפי אישום של סחר בנשים וארבע עבירות של סרסרות לזנות, איומים וזיוף. אחיו של שלמה, שלא נמלט מהארץ, עמד לדין ונדון לפני כשנתיים לשמונה שנות מאסר בפועל. שלמה, כאמור, נדון לעונש קל הרבה יותר.

 

הבאת המתלוננות כרוכה בקושי פיזי וכלכלי

 

לאחר ששב קוצב לארץ לפני תשעה חודשים, נוסח כתב אישום חדש נגדו, בו הוא מואשם בסעיף אחד בלבד של סיוע לסחר בבני אדם. זאת בשל העובדה שהמתלוננות בתיק המקורי כבר אינן נמצאות בארץ והבאתן כרוכה בקושי פיזי וכלכלי. 

 

בבית המשפט קבעו השופטים שלי טימן, תחיה שפירא ושרה ברוש כי אינם יכולים להתעלם מעברו הפלילי של הנאשם, אשר הורשע בעבר כבר מספר פעמים בעבירות שונות, וקבעו כי הוא ככל הנראה אינו מפיק לקחים ממעשיו ואינו נרתע מלשוב לסורו וכי זוהי ההרשעה השלישית שלו בעבירות הקשורות לסחר בנשים.

 

השופטים סירבו בכך לבקשת עורכי דינו לגזור עליו תשעה חודשי מאסר בלבד, אותם הוא מרצה מאז נתפס עם חזרתו לארץ. "הימלטותו של הנאשם מהארץ מאימת הדין מצביעה על נורמה של התנהגות עבריינית של מי שאין מורא החוק עליו. בנסיבות אלה יש להטיל עליו עונש מכאיב ומרתיע שיהיה בו ביטוי למלחמה בביעור הנגע החמור שפשע במקומותינו אשר הנאשם נוטל בו חלק פעיל, ואשר יהיה בו גם ללמדו לקח ולהרתיעו בעתיד".

 

עם זאת, התחשבו השופטים בקושי להוכיח את אשמתו של הנאשם, ולכן גזרו עליו עונש של שלוש שנות מאסר בפועל. יצוין כי קוצב הביע חרטה בבית המשפט על מעשיו, ואמר שזו בושה בגילו לעמוד בפני בית המשפט ולהודות במעשים הללו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
המתלוננות כבר עזבו את הארץ
צילום: גבי מנשה
מומלצים