שתף קטע נבחר

משימה מבצעית במילואים: שמירה על עז

חיילים שעסקו באבטחת יישוב בבקעת הירדן, נאלצו לשמור על... עז שהחרים רכז ביטחון מפלסטיני שהתקרב לטעמו על יתר המידה לתחום היישוב. במשך יומיים טיפלו בה החיילים עד שמתה. "הרגשתי תחושת אשם וחוסר אמון במערכת", כתב אחד מחיילי המילואים לשר הביטחון. מדובר צה"ל נמסר: המח"ט ערך תחקיר עם רכז הביטחון ובעקבותיו נקט צעדים משמעותיים כנגדו

משימה מבצעית: חיילי המילואים נתקלים במהלך שירותם באין ספור מקרים משונים, מוזרים ולפעמים גם מכעיסים, זאת בעיקר כאשר נדרשים למלא משימות צבאיות בשטח אזרחי, כדוגמת שמירה על עז שהחרים רכז ביטחון אזורי מפלסטיני תושב אזור הבקעה.

 

אנשי המילואים שהוצבו בתחילת השנה ביישוב מכורה שבבקעת הירדן, כולם ברמת רובאי 02, הוצבו לאבטח את היישוב, השוכן באזור גב ההר הגובל בשטח הפלסטיני.

 

אחד החיילים, סמ"ר (מיל') נ', סיפר ל-ynet כי רכז הביטחון, המפקד האזרחי של חיילי המילואים והאחראי על כיתת הכוננות, החרים עז מאחד מרועי הצאן שהסתובבו קרוב מדי ליישוב. את העז קשר סמוך לש.ג ולחיילים ההמומים אמר, כי "אם יגיע הערבי לקחת אותה תקשרו אותו ותקראו לי ולצבא". רכז הביטחון אף התגאה באוזני החיילים שכבר ביצע מעשים כאלה בעבר. "זאת הייתה סיטואציה הזויה, פסיכית, לא ידענו מה לעשות", סיפר נ'.

 

עברה שעה, הגיע הלילה, ואיש לא בא לקחת את העז המוחרמת. חיילי המילואים היו חסרי אונים, הם לא רצו להסתכסך עם רכז הביטחון. "הוא היה אחראי על אנשי המילואים מכל הבחינות", הסביר נ'. תוך זמן קצר מצאו עצמם מטפלים בעז, סיפקו לה מזון ומים ואף התירו מעט את החבל הקשור לצווארה. הם אף ציינו בפניו כי מצבה של העז אינו טוב, אך נדמה שאיש לא הקשיב להם. כעבור יומיים מתה העז בקור, כשהיא מבודדת מהעדר. רכז הביטחון העמיס את הפגר על משאית וזרק אותו בשטח פתוח.

 

"ידעתי באותו רגע שאני חייב לדווח על האירוע לאחר סיום שירות המילואים", הסביר נ', "לא היה טעם להתווכח עם רכז הביטחון או להגיד לו מה אני חושב על המעשה המכוער שעשה", הסביר נ'. "הרגשתי תחושת אשם וחוסר אמון במערכת", כתב לשר הביטחון.

 

זאת ועוד, ההכשרה שעברו חיילי המילואים במשך יום אחד הייתה לוקה בחסר. גם ציוד בסיסי כגון אפוד מגן קרמי לא סופק להם. בשירותו הסדיר שימש נ' בתפקיד עורפי בחיל האוויר. הוא פירט במכתב ארוך ששלח לשר הביטחון ולגורמים אחרים בצה"ל, את מורת רוחו מהאימון החסר שלפני שירות המילואים. במכתב התשובה שקיבל נ' נכתב, כי הבעיות שהציג הועברו לטיפול קצינת פניות הציבור.

 

בעקבות פנייתו של נ' בנוגע לעז ערכו בצה"ל בדיקה לנסיבות האירוע ואישרו עי אכן הוטלה על החיילים המשימה. מדובר צה"ל נמסר כי "בעקבות האירוע המדובר הועברה תלונה למפקד חטיבת הבקעה לפני כחודש. המח"ט ערך תחקיר עם רכז הביטחון ובעקבות התחקיר נקט צעדים משמעותיים כנגדו.

 

"בנוסף לתחקיר, המח"ט אף דיבר עם רכזי הביטחון והמפקדים בגזרה על מנת להדגיש את חומרת האירוע. יש לציין כי החיילים לא פנו למפקדיהם בזמן המקרה, אלא רק לאחר כשבועיים מתום שירות המילואים, ולכן התגובה לאירוע באה לאחר זמן ארוך מהרגיל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים