שתף קטע נבחר

שחרור האסירים: "החדשים דרוכים ונרגשים"

בישיבת הממשלה צפויים השרים לדון בשחרור אסירים פלסטינים, אך בבתי הכלא אין הרבה אופטימיות. אבו חסן חג'אווי, דובר האסירים הפלסטינים הביטחוניים הכלואים בישראל, מספר כי האסירים הוותיקים יודעים שלא ישוחררו. החדשים נסערים ונרגשים. "כמו תמיד אם ישוחררו אנשים, יהיה אלה האסירים שנשארו להם ימים ספורים עד חודשים בודדים במאסר. אם עד סוף השנה לא תהיה פריצת דרך משמעותית בסוגייה, הרגיעה וההודנה נמצאות בסכנה", הוא אומר

"לאסירים הפלסטינים אין ציפיות מיוחדות מהדיון שיתקיים בממשלה מחר. ברור לנו שמבחינת הישראלים הקריטריונים הם אותם קריטריונים והגישה היא גישה של זלזול וחוסר רצינות". כך אומר בשיחה עם ynet אבו חסן חג'אווי, דובר האסירים הפלסטינים הביטחוניים הכלואים בישראל.

 

חג'אווי מזהיר כי אם עד סוף השנה לא תהיה פריצת דרך משמעותית בסוגיית האסירים, הרגיעה וההודנה, שמקורה בהחלטה שיצאה מבתי הכלא ומהאסירים עצמם נמצאת בסכנה.

 

חג'אווי, תושב הכפר חג'ה שבאזור קלקיליה, עצור מאז שנת 2003 באשמת חברות בפתח ובגדודי חללי אל אקצה. הוא נשפט לשמונה שנות מאסר. 

 

לשאלה מהן הציפיות של האסירים לקראת האפשרות שהממשלה תאשר שחרור של כמה מאות מהם, השיב: "אין זה סוד שלאסירים הפלסטינים אין ציפיות מיוחדות. ברור לנו שהקריטריונים הישראלים מעידים על יחס של זלזול מצד ישראל בעניין האסירים. כמו תמיד אם ישוחררו אנשים, יהיה אלה האסירים שנשארו להם ימים ספורים עד חודשים בודדים במאסר. אנו סבורים שצריך לשחרר בראש ובראשונה את האנשים הכלואים לתקופות מאסר ארוכות ואת האסירים הוותיקים. זה יעיד על שינוי אמיתי בגישה הישראלית ויביא לשיפור משמעותי בסכסוך".

 

האם האווירה בין האסירים פסימית במיוחד?

 

"לא. האווירה שונה מקבוצה לקבוצה. האסירים הוותיקים יודעים שאין הרבה תקווה. הם מבינים את העניין ומבינים שלא צפויים להיות כל שינויים בקריטריונים הישראלים. אבל הצעירים, האסירים החדשים, מאוד דרוכים ומאוד נרגשים. הם מקווים ש-4,000 אסירים ישוחררו ולא 400. כולם מצפים להיות בתוך הרשימה".

 

הפסימיות שנשמעת בקולו של חג'אווי היתה אחת הסיבות לדיונים בקרב האסירים בבתי הכלא על הקמת מפלגת אסירים מאוחדת שתתמודד בבחירות הכלליות הפלסטיניות. האסירים שתמכו בהקמת המפלגה טענו כי חוסר ההצלחה של הרשות לפתור את עניין האסירים מחייבת זאת. אולם לפי שעה ההערכה היא כי הסיכויים להקמתה קלושים. האסירים גם שקלו להציב בראש רשימה זו את ראש התנזים, מרואן ברגותי.

 

האם בבחירות הקרובות תתמודד רשימת אסירים מאוחדת שתתחרה בתנועות הפלסטיניות?

 

"היתה מחשבה בקרב קבוצות של אסירים להקים רשימה מאוחדת של כל הפלגים הפלסטינים בכלא אבל הדיבורים לא הניבו כל תוצאות. אנחנו בכלא מאוחדים בדרישות שלנו לגבי תנאי המאסר ולגבי זכויות האסירים, וכן לגבי הדרישות האחרות שלנו והזכויות שלנו. בראש ובראשונה עומדת הדרישה להיחשב כאסירי מלחמה. אבל בעניינים הפוליטים בינינו, אנשי הפתח לבין אנשי החמאס והפלגים האחרים, יש מחלוקות. כך שלא סביר שתקום רשימה כזו."

 

בהתייחס לרעיון שמרואן ברגותי יעמוד בראש רשימת האסירים בבחירות, השיב חג'אווי: "רשימה כזו היא קטנה על מרואן. מרואן צריך להיות יותר מחבר במועצה המחוקקת ויותר מחבר בהנהגת הפתח. השם שלו הועלה לא רק כנציג האסירים אלא כנציג כל העם הפלסטיני".

 

לדבריו, בסופו של דבר האסירים לא יפלגו את תנועת הפתח ואת התנועות הנוספות, אבל יתעקשו על ייצוג של אסירים לפחות ברשימה של תנועת הפתח.

 

בכל זאת, עצם העלאת הרעיון מעיד על חוסר שביעות רצון של האסירים מההנהגה הפלסטינית.

 

"ההגדרה חוסר שביעות רצון מההנהגה היא לא נכונה. אנחנו תומכים בהנהגה שלנו אבל אנחנו לא מרוצים מדרך העבודה שלה בעניין האסירים. אני רוצה להבהיר שעל הרגיעה הנוכחית הוחלט בבתי הכלא והיא יצאה מפה, מכלא מגידו. אבל אנחנו לפי שעה לא רואים את הפירות של הרגיעה הזו בכל הקשור לסוגיה שלנו. אנו סבורים כי דרך ההתמודדות עם הקריטריונים הישראלים והחלוקה לקטגוריות של דם על הידיים ובלי דם אינה נכונה. החלוקה הזו לא מקובלת עלינו ואם כבר מדברים על דם על הידיים, זה מגוחך, כי הידיים הכי מגואלות בדם הם ידיו של שרון".

 

האם אתה רומז לקשר בין הרגיעה לבין השחרור שלכם?

 

"ההחלטה שלנו על הרגיעה היא החלטה שתקפה עד סוף השנה הנוכחית. אנחנו מקווים שעד אז הרשות תצליח לשפר את המצב ולרשום הצלחות בעניין האסירים, וכן תביא לשחרורים משמעותיים. אם לא, אנחנו נשקול מחדש את עניין הרגיעה ויכול להיות שכל ההודנה תבוטל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שחרור אסירים. "גישה של חוסר רצינות" (ארכיון)
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
"אין טעם למינוח דם על הידיים" (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים