שתף קטע נבחר

פואד: אני תומך ברפורמה חלקית בחברת החשמל

שר התשתיות, שניהל עד כה מאבק נגד תוכנית הרפורמה של נתניהו בחברת החשמל, אומר כי יש להפריד בין ההולכה, הייצור והחלוקה של החשמל, אבל אין יתרון בפיצול ייצור החשמל ליחידות שונות

שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, אינו מפסיק להפתיע: מתברר שלמרות הקמפיין האגרסיבי שהוא מנהל בחודשים האחרונים נגד תוכניתו של שר האוצר, בנימין נתניהו, לרפורמה במשק החשמל, הגיע בן אליעזר למסקנה שהוא כן תומך ברפורמה חלקית בחברת החשמל.

 

כזכור, הבטיח בן אליעזר, מיד עם כניסתו לתפקידו "לבחון מחדש" את עמדות משרד התשתיות בקשר לרפורמה במשק החשמל. היום הציג בן אליעזר בכנס "ועידת האנרגיה 2005" ברמת גן,  חלק מהמסקנות שמומחי משרדו הגיעו אליהם.

 

"אני סבור, לאחר בדיקה מעמיקה של הנושא, שיש להפריד בין ההולכה, הייצור והחלוקה של החשמל", אמר בן אליעזר. "ואולם, בדיקה שערכנו מראה שאין יתרון בפיצול ייצור החשמל ליחידות שונות. לאחר פיצול שלושת המקטעים, יש להמתין עד שנת 2012 ולא לבצע בינתיים רפורמות נוספות. התחרות האמיתית בייצור תתבצע על ידי יצרני חשמל פרטיים שייצרו כ-20% מהחשמל במשק".

 

בהתייחסו להפרטת בזק, אמר בן אליעזר: "ההשוואה בין חברת החשמל לבזק היא מופרכת. מי שהתחיל בהפרטת בזק הוא אני, אבל בחברה כמו בזק אפשר לעשות ניסויים, כיוון שאפשר לחיות בלי בזק חודשיים, זה רק יחסוך בריאות. אבל במדינה כמו שלנו אי אפשר לחיות בלי חשמל. אין מקום לערוך במשק החשמל שינויים רק לשם שינויים, או מסיבות שהן בלתי ענייניות כמו החלשת הוועדים".

 

עוד אמר בן אליעזר: "החזון שלי הוא הפיכת ישראל למדינת מעבר לאנרגיה בכל המזרח התיכון. אני מקווה לראות חיבור של ישראל לתשתיות הפאן-ערביות של המזרח התיכון".

 

מראני: הפרטת בז"ן תהיה בקרוב

 

יו"ר בתי הזיקוק, אוהד מראני, אמר כי "הפרטת בז"ן תתרחש בקרוב, ואני לא מודאג מהצהרותיו של פואד". מראני שוחח עם עיתונאים במהלך הכנס.

 

בהתייחסו להצהרותיו של בן אליעזר, לפיהן יש לבחון מחדש את תוכנית האוצר לפיצול והפרטת בז"ן. "מה שמעכב היום את הרפורמה בבז"ן, יותר מפואד, הם חילוקי הדעות עם החברה לישראל של האחים עופר לגבי הפיצוי המגיע להם. ועם זאת, אני משוכנע שמשרד האוצר, והחשב הכללי, ירון זליכה, יגיעו בקרוב להסכמה על הנושא, אם לא הגיעו להסכמה כזאת כבר עכשיו. יש דד-ליין, ה-29 ביוני, שבו בית המשפט אמור להשיב לתביעת התנועה לאיכות השלטון בנושא, ואני משוכנע שיגיעו או הגיעו להסכמה עוד לפני הדד-ליין".

 

גורמים במשק האנרגיה טוענים כי זליכה הגיע להסכמה עם החברה לישראל כבר ביום שישי האחרון לגבי השאלות העומדות על הפרק בעניין הפרטת בז"ן.

 

אבינועם מגן סולק מבכוח

 

דובר ההסתדרות ומארגן מרד צרכני הגז, אבינועם מגן, סולק באופן אלים מוועידת האנרגיה 2005 ברמת גן, לאחר שניסה לשאת דברים בוועידה וסירב להתפנות ממנה.

 

מגן התכוון למחות על כך שהכנס, בהשתתפות שרי התשתיות והאוצר, נערך בחסות חברות שחלקן מעורבות, לכאורה, בפרשת "קרטל הגז". המאבטחים הפילו את מגן על הרצפה, וגררו אותו בכוח מהכנס, תוך שימוש בכוח רב.

 

מארגנת הכנס, דבורה דריליך, סירבה להסביר מדוע הוצא מגן  ואף הרחיקה עיתונאית שניסתה לראיין אותו לאחר האירוע.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בן אליעזר. לעשות הפרדה
צילום: איי פי
צילום שאול גולן, ארכיון ידיעות
מראני. הפרטת בז"ן בקרוב
צילום שאול גולן, ארכיון ידיעות
אבינועם מגן. הוצא בכוח
מומלצים