שתף קטע נבחר

גינקולוג בכיר נעצר בחשד שפיברק מחקר

פרופ' דב דיקר מ"בילינסון" חשוד כי בדה מחקר בתחום רפואת הנשים, ופרסם את תוצאותיו בכתבי עת רפואיים. במשטרה אומרים: "מסקנות המחקר המפוברק יכולות היו לשמש רופאים אחרים, ובכך לסכן נשים שקיבלו מהם טיפול"

פרופסור דב דיקר, גינקולוג בכיר מבית חולים בילנסון בפתח תקווה, נעצר אתמול (שני) בחשד כי בדה מחקר רפואי ופרסם את תוצאותיו בכתב עת רפואי יוקרתי. היום שוחרר דיקר למעצר בית מלא של שמונה ימים.

 

לפני כשנה פירסם דיקר מאמר אודות מחקר בתחום רפואת נשים בכתב עת רפואי יוקרתי. הוא תיאר את המחקר, שלטענתו ביצע ב-40 נשים, ופרסם את תוצאותיו.

 

מחקירת המשטרה עולה החשד כי דיקר כלל לא ביצע את המחקר והמאמר שפרסם היה בדוי. החשד התעורר משום שדיקר טען כי ביצע את המחקר בנשים שנתנו את הסכמתן לכך. ואולם, על פי נתוני משרד הבריאות, כלל לא היו בידיו האישורים לבצע מחקר בבני אדם.

 

מדובר באישורים הניתנים בידי ועדה המכונה "ועדת הלסינקי", הבוחנת בקשות של רופאים וחוקרים לבצע מחקרים על בני אדם, בשונה ממחקרים תיאורתיים או מחקרים על חיות מעבדה שהליכי האישור שלהם גמישים יותר. מטרת הוועדה היא לוודא את נחיצות המחקר, ולבחון היטב את אמצעי הזהירות בהם נוקטים החוקרים כדי למנוע תקלות שיסכנו את האנשים שנתנו את הסכמתם להשתתף בו.

 

גורמים רפואיים אמרו כי אם יתברר שאכן מדובר במחקר בדוי, הרי שמדובר בעבירה חמורה. "תוצאות מחקר שמתפרסם על ידי רופא במעמדו עלולים לשמש אורים ותומים לרופאים אחרים. הם עלולים להשתמש בתוצאות המחקר שלו לטיפול בנשים, בזמן שלכאורה המחקר כלל לא בוצע והמסקנות שלו אינן אמיתיות, ויכולות אף לסכן נשים שיקבלו טיפול בהסתמך על המאמר".

 

במשטרה אמרו כי המניע למעשה הוא ככל הנראה רצונו של דיקר לזכות ביוקרה בקרב עמיתיו בתחום הגיניקולוגיה, ואפשר שגם תוספת למשכורתו.

 

במשטרה הוסיפו ואמרו כי במהלך החקירה, שבוצעה גם בבית החולים, התגלו חשדות נוספים בהקשר להתנהלות בית החולים בכל הקשור לנושא המחקר ונושאים אחרים. "החקירה עדיין בתחילתה והיא תימשך. מה שהתגלה עד כה להערכתנו זה קצה הקרחון. במסגרת החקירה יחקרו גורמים נוספים בבית החולים בניהם גם גורמים בכירים", אמרו במשטרה.

 

מבית החולים בלינסון נמסר: הגניקולוג הבכיר שנעצר בחשד לזיוף המסמך התפטר לפני כחצי שנה, עם פתיחת חקירה פנימית בבית החולים בעניין החשדות.

 

חקירת הפרשה, שהופקדה בידי יחידת ההונאה של מחוז מרכז, נמשכה מספר חודשים. כשנעצר דיקר הוא נחשד בזיוף, בידוי ראיות, השמדת מסמכים, מירמה והפרת אמונים ושבועת שקר. בחיפוש שערכו חוקרי המשטרה בביתו נתפסו מסמכים הקשורים לחשדות נגדו. 

 

המשטרה: לפחות 15 חשודים מעורבים

 

במהלך הדיון בהארכת מעצרו של דיקר ביקשה המשטרה הארכת מעצר של ארבעה ימים, על-מנת שיוכלו להמשיך לחקור ללא חשש לשיבוש חקירה. כבר בתחילת הדיון ניסה השופט, רמי אמיר, לשכנע את המשטרה לשחרר את דיקר למעצר בית, אולם נציג המשטרה סירב וטען כי אין אפשרות להציב שוטר שיפקח על המעצר.

 

בהמשך הדיון טען נציג המשטרה כי לפי החשדות נראה שמדובר בעבירות חמורות מאוד, בהקפים ארציים, אליהן קשורים גורמים רבים. עוד הוסיף כי מדובר בכ-15 גורמים, נגדם יש חשדות לעבירות פליליות, ועוד מעורבים נוספים הקשורים בצורה זו או אחרת לעבירות שבוצעו.

 

סנגורו של החשוד, עו"ד ז'ק חן, אמר בדיון כי ההגנה מוכנה שדיקר ישוחרר למעצר בית מלא ושהטלפונים הקבועים והניידים שברשותו ינותקו. עוד הוסיף כי הפרשה ידועה כבר מזה שמונה חודשים ודבר החקירה פורסם לפני ארבעה חודשים. כבר לפני הדיון טען חן כי מאחורי החשדות עומדים גורמים אינטרסנטיים וכי המעצר נועד להשפיל את דיקר.

 

בסופו של דבר הורה השופט לשחרר את דיקר למעצר בית מלא בהשגחת אשתו, למשך שמונה ימים. בנוסף אסר עליו ליצור קשר עם מי מהמעורבים בפרשה, הורה על ניתוק הטלפונים הקבועים והניידים מביתו. עוד החליט שעל דיקר להמציא ערבות כספית שלו ושל צד ג'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
דיקר בדיון בביהמ"ש
צילום: רענן בן צור
(אילוסטרציה)
צילום: סי די בנק
מומלצים