שתף קטע נבחר

גרמניה: שלושה חודשים רצופים של ירידה באבטלה

השיפור קשור יותר לגורמים עונתיים מאשר לשינוי משמעותי בשוק העבודה. מנהיגת האופוזיציה אמרה כי תעמיד את האבטלה בראש סדר העדיפויות שלה בהתמודדות מול הקנצלר שרודר בבחירות, שהוקדמו לסתיו הקרוב

האבטלה בגרמניה ירדה במאי זה החודש השלישי ברציפות, ועמדה על 11.6%, לעומת 12% באפריל. עם זאת, השיפור הקל קשור יותר לגורמים עונתיים מאשר לשינוי משמעותי לטובה בשוק העבודה.

 

בסך הכל, היו בכלכלה הגדולה באזור האירו 4.807 מיליון מובטלים במאי, ירידה של 161 אלף מובטלים לעומת אפריל. מנהיגת האופוזיציה בגרמניה, אנג'לה מרקל, אמרה שלשום כי היא תהפוך את הפחתת האבטלה לדבר הראשון בסדר העדיפויות שלה לאחר שתזכה במינוי להתמודד מול הקנצלר ג'רהרד שרודר בבחירות המוקדמות, הצפויות להתקיים בסתיו הקרוב.

 

מספר המובטלים באזור המערבי של גרמניה, שבו מרוכזת רוב התעשייה, ירד במאי ב-92 אלף איש, ומספר המובטלים באזור המזרחי הקומוניסטי לשעבר של המדינה ירד ב-69 אלף איש. שיעור האבטלה במזרח גרמניה גבוה כמעט פי 2 משיעור האבטלה במערב, ועומד על 18.9% (לעומת 9.7% במערב). כך לפי נתונים שפרסמה אתמול (ג') סוכנות העבודה הפדרלית הגרמנית.

 

למרות השיפור הקל, האבטלה בגרמניה גדלה ב-513,400 איש בשנה אחת. חלק גדול מהגידול נובע מרפורמות שבוצעו השנה בשוק העבודה, שמוסיפות לנתוני האבטלה גם אנשים שמקבלים קצבת אבטלה זמן ממושך. לפי סוכנות העבודה, רפורמה זו הוסיפה רישום של 360 אלף מובטלים. הממשלה טוענת כי המספר קרוב יותר ל-400 אלף.

 

שר הכלכלה וולפגנג קלמנט אמר כי הנתונים מראים שהרפורמות שמבצעת הממשלה הן "בכיוון הנכון". עם זאת, אמר קלמנט, "טרם טיפסנו על ההר". נשיא סוכנות העבודה, פרנק-יורגן ווייז, אמר שנתוני אפריל מעידים על דפוס רגיל של יצירת משרות בתחילת הקיץ. "המצב הכלכלי עדיין חלש מדי מכדי לאפשר שיפור משמעותי בשוק העבודה", מסרה הסוכנות.

 

אנליסטים מאמינים כי מספר המובטלים ירד ב-150 אלף איש נוספים במאי, כאשר מזג האוויר היפה יוביל לגיוסים בענפי הבנייה, החקלאות ובמגזרי המלונאות וההארחה.

 

האבטלה עמדה במרכז מערכת הבחירות שהתקיימה בנורדריין ווסטפליה, המדינה המתועשת ביותר בגרמניה, שהיתה מעוז של המפלגה הסוציאל דמוקרטית של שרודר במשך שנים רבות. שרודר ספג מפלה קשה במחוז, ש-1.1 מיליון מתושביו מובטלים, והחליט להקדים את הבחירות הכלליות בשנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מרקל: האבטלה בראש סדר העדיפויות
צילום: רויטרס
מומלצים