שתף קטע נבחר

הצעת חוק: כך נילחם ב"ביוב המפלגתי"

ח"כ יולי תמיר יזמה הצעת חוק, שעליה חתומים חברי כנסת ממפלגות נוספות, שאמורה להסדיר את שיטת הבחירות במפלגות. המטרה: לנטרל את כוחם של חברי המרכזים. ח"כ יוסי שריד: "חייבים להסדיר את הביוב"

לנטרל את כוחם של חברי המרכז במפלגות ולהעבירו לכלל המתפקדים - זו גולת הכותרת של הצעת חוק "בחירות מוקדמות" שהוצגה אחר הצהריים (יום ה') במסיבת עיתונאים שקיימה התנועה למען איכות השלטון בישראל במגדל שלום בתל-אביב. בעבר הפילה קואליציית הליכוד-שינוי הצעה דומה. אם תתקבל ההצעה, המתפקדים הם שייקבעו את רשימות המפלגות לכנסת, ולא חברי המרכז.

 

על הצעת החוק שגיבשו התנועה לאיכות שלטון והגישה ח"כ יולי תמיר (העבודה) חתומים גם עמרם מצנע (העבודה), זבולון אורלב (המפד"ל), ח"כ יוסי שריד (יחד) ואחרים. במסיבת העיתונאים שבה הוצגה הצעת החוק, המתיימרת להסדיר את שיטת הבחירות במפלגות, השתתפו חברי הכנסת שריד, תמיר ואורלב וכן יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא.

 

ח"כ יולי תמיר, מגישת הצעת החוק, אמרה כי "נוצר מצב של הידרדרות למציאות שאסור להיות בה. אנחנו נפעיל לחץ ציבורי כדי שהחוק יעבור, שכן ללא לחץ ציבורי ראש הממשלה יברח מאחריות לחוק". לדבריה, גם ראשי שינוי עשויים להתנגד לחוק, כפי שעשו בעבר, "משום שהם מפחדים להיבחר על-ידי כלל המתפקדים".

 

שריד השווה את מרכזי המפלגות לבורות ספיגה מצחינים: "חלקים נרחבים מדי בציבור אוהבים את המנהיגים שלהם כשהם מושחתים. מרכזי המפלגות ובראשן מרכז הליכוד משתקים את השרים וחברי הכנסת שלהם והופכים אותם לעבדיהם הנרצעים.

 

"מרכזי המפלגות הם בור ספיגה וכשאין ביוב מוסדר צריך להשתמש בבור ספיגה אבל גם כשהוא מתמלא צחנתו עולה השמימה הוא מזהם את סביבתו ויש סכנות קיומיות. מוכרחים לסדר את הביוב".

 

שריד הסביר עם זאת כי אם הצעת החוק לא תטפל גם בנושא מימון הפריימריז של המתמודדים, לא יובטח שוויון הזדמנויות לכולם והפריימריז ייהפכו לשיטת בחירות נוחה לאנשים בעלי ממון בלבד. גם ח"כ אורלב הזהיר מפני המשך המצב הקיים של היעדר תקצוב לבחירות המקדימות, "המדינה צריכה לדאוג למימון הפריימריז".

 

אורלב: אסור להיות שבויים בידי בעלי ההון

 

לדברי אורלב: "המפלגות היום לא מסוגלות לנהל חיים דמוקרטיים ראויים. הצעת החוק הזו היא טקטית, אבל לא מספיקה. צריך להיות מצב שהמדינה לוקחת על עצמה את המשימה הזאת כדי לא להיות שבויים בידי בעלי ההון. יש למרכזי המפלגות תפקיד בקביעת חוקה ותקנון למפלגות אבל צריך לתקן את המצב. שרים וח"כים שבויים בידי תרבות פוליטית מושחתת".

 

עו"ד שרגא הבהיר כי התנועה לאיכות השלטון מתכוונת להמשיך במאבק בשחיתות השלטונית ובמיוחד במרכזי המפלגות, "אנשים מתחילים להבין שמדובר במגיפה של שחיתות שמדרדרת אותנו. אנחנו בשערי מדינות העולם השלישי והבעיות הערכיות יביאו לנפילתה של מדינת ישראל.

 

"יש הכרה ותובנה שהסכנה היא סכנה קיומית. אחד ממרכזי ההשחתה נמצאים במרכזים של המפלגות ואנחנו יודעים איך נרקמים הדילים ישירות ובצורה עקיפה. ברור לכולם שאם רוצים להפחית את תופעת השחיתות, צריך לטפל בסוגיית המרכזים. ברור לנו שרק לחץ ציבורי כבד ישכנע את שרון ואת השרים לגמור את תהליך החקיקה הזה. אנחנו רוצים ליצור קואליציה של אנשים טובים. חברי המרכז מתייחסים אל הח"כים כאל עבדים נרצעים שלהם והכוונה שלנו היא לשחרר את הח"כים מעבדותם הנרצעת".

 

שרגא הודיע כי בכוונת התנועה לאיכות השלטון לפנות בשבוע הבא ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, כדי לפתור את הצעת החוק מחובת הנחה ולחסוך 45 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
הצעת החוק של ח"כ תמיר
צילום: אורי פורת
צילום: תומריקו
יוסי שריד. הצחנה עולה
צילום: תומריקו
צילום: זום 77
עו"ד אליעד שרגא
צילום: זום 77
מומלצים