שתף קטע נבחר

"סמים? הם מלח הארץ, אל תעשו להם עוול"

לפני שבוע וחצי סיימו חיילי יחידת "יהלום" מסלול צבאי מפרך. קצין הנדסה קרבית ראשי, תא"ל שמעון דניאל, היה שם איתם. "הכרתי אותם באופן אישי. מדובר בצוות נהדר", הוא אומר. אתמול, כשהתעוררו החיילים מליל הוללות לרגל סוף המסלול מצאו את אחד מחבריהם מוטל ללא רוח חיים. האם החיילים צרכו סמים? תא"ל דניאל מציע להמתין לבדיקות ו"לא לגרום לעוול לחינם". "אני חרד שאנשים קופצים למסקנות חפוזות", הוא אומר לאחר שמונה קצין בודק בפרשה

"חווינו אירוע קשה ומצער, אולם אני מציע לתת לאנשים שמופקדים על החקירה את הזמן הראוי לבדוק מה קרה שם, ולא לקפוץ למסקנות מהירות", כך אמר ל-ynet תת-אלוף שמעון דניאל, קצין הנדסה קרבית ראשי, בעקבות מותו של חיילי יחידת "יהלום" במסיבת סוף המסלול שנערכה אתמול ביער קדימה שבשרון.

 

תא"ל דניאל סיפר כי המסיבה תוכננה על ידי הלוחמים ובני משפחותיהם ואינה נחשבת לאירוע צה"לי. "החיילים הגיעו למסיבה מבתיהם. אין צורך בקבלת אישור מהמפקדים לקיום אירוע מסוג זה. עם זאת, ברור שלא ניתן לנתק במסיבה שכותרתה 'סוף מסלול' מהקשר צבאי".

צילום: רענן בן צור

 

לדבריו, נסיבות המקרה נבדקות על ידי חוקרי מצ"ח. בשעות הבוקר נמצא הלוחם ללא רוח חיים ונסיבות האירוע נבדקות בשעה זו על ידי חוקרי מצ"ח. ל-ynet נודע כי במהלך המסיבה צרכו החיילים כמויות גדולות של אלכוהול ולפנות בוקר נמצא אחד הלוחמים ללא רוח חיים. חבריו הזעיקו כוחות הצלה אך לא נותר להם אלא לקבוע את מותו של הצעיר.

 

הצוות המדובר סיים מסלול מפרך ביחידה לפני כשבוע וחצי. תא"ל דניאל נכח במעמד המרגש של הסיום. "מדובר בצוות נהדר, הכרתי אותם באופן אישי. חבורה של חיילים שהם מלח הארץ, מהטובים שיש לנו. גם הלוחם שנפטר הוא בחור נהדר ולוחם מצויין ולכן אני חרד מכך שאנשים קופצים למסקנות חפוזות לגביו ולגבי חבריו".

 

דניאל ציין כי בשיתוף עם מפקד זרוע היבשה, האלוף יפתח רון-טל, הוחלט למנות קצין בודק בדרגת אלוף משנה שיחקור את האירוע. זאת, במקביל לחקירת מצ"ח בפרשה. על אף שלא מדובר באירוע צבאי מובהק, הוא אומר, יש חשיבות רבה לחקור את מה שאירע. "קשה לנו כמובן להשפיע על החייל במסיבה פרטית, אבל אנו ערבים לשלומו גם כשהוא פושט מדיו ולכן נעשה הכל על מנת להבין מה קרה כאן".

 

האם מעבר לשתיית האלכוהול צרכו החיילים גם סמים? תא"ל דניאל מציע להתאזר בסבלנות לתוצאות הבדיקות. "צריך לגלות בכל הקשור לאירוע הטראגי הזה רגישות ראויה, לא לגרום לעוול לחינם. אם אכן תגלה החקירה כי במסיבה נעשו דברים בניגוד לכללים ולהוראות נדע לטפל בזה במלוא חומרת העניין", אמר.

 

לדבריו, בכל הקשור להסברה בקרב החיילים בנושאי אלכוהול וסמים צה"ל אינו מתעלם ואף עורך על כך שיחות בדרגים שונים, "אנו שמים דגש גם על נהיגה בחופשה ועל כל דבר שעשוי לסכן את החייל כשהוא יוצא מן הבסיס".

 

ליל הוללות אחרי הכשרה מפרכת

 

החיילים, מצוות "אשל" של יחידת "יהלום", התגייסו בנובמבר 2003. הם אירגנו את המסיבה יחד עם בני משפחותיהם לציון סיומו של שלב ההכשרה המפרך, שבסיומו מקבלים סיכת לוחם ודרגת סמל. מדובר במסיבה שנוהגים לעשות לוחמים בכל היחידות עם סיום המסלול. גורמים בצה"ל ציינו, כי אמנם מדובר במסיבה פרטית אולם היא אורגנה בסיוע צה"ל, וחלק מהאביזרים למסיבה אף הובאו באמצעות כלים צבאיים.

 

אתמול בבוקר התקבל דיווח במוקד מד"א שרון על צעיר מחוסר הכרה הנמצא ביער קדימה. למקום הגיע צוות ניידת טיפול נמרץ, וזה מצא ביער קבוצה של כ-15 חיילים לאחר מסיבה לילית במקום. החיילים סיפרו לצוות האמבולנס, שכאשר התעוררו בסביבות השעה שבע בבוקר, הבחינו שחברם לא קם. כאשר ניסו להעירו, התברר להם שהוא מחוסר הכרה.

 

למקום הוזעקו גם שוטרים ממשטרת נתניה. כאשר התברר כי מדובר בחייל, הועברה החקירה למשטרה הצבאית.

 

על המסיבה הסוערת שהיתה במקום במהלך הלילה מעידים יותר מכל בקבוקי הבירה הרבים, ריקים מתכולתם, שהיו מונחים בתוך הארגזים. במקום היו פזורים גם בקבוקי וודקה, עראק וכוסות פלסטיק משומשות. החיילים הביאו איתם גם ציוד תאורה, גנרטורים, שולחנות ומיכלי קרור. בנוסף הובאו למקום כורסאות, מחצלות ומזרנים צבאיים אשר הונחו במספר "זולות", במרחק קטן מהמקום שבו הוצבו מיכלי הקרור ובקבוקי השתייה.

 

גופתו של החייל נמצאה באחת ה"זולות" של מזרונים וכורסאות. רק סמוך לשעה 11 בבוקר אתמול פינה אותה אמבולנס למכון לרפואה משפטית באבו-כביר.

 

כל החיילים שנותרו בסיום המסיבה עוכבו לגביית עדות, ולא היה מי שיפנה את הציוד הרב מהמקום. הוריהם של החיילים הוזעקו מביתם על מנת לפנות את הציוד הרב, ואתמול בבוקר, באווירת נכאים, הם עסקו בשקט בקיפול החבלים, פירוק הציוד והעמסתו על המשאית.

 

"עצוב לי ואני יודעת שכולם בוכים. מדובר בילדים אחד אחד וזאת טרגדיה נוראה", אמרה אחת האמהות לחיילים ביחידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
המסיבה והטרגדיה. זירת האירוע
צילום: רענן בן צור
צילום: פליקס פריש
מלח הארץ. טירונות הנדסה קרבית (ארכיון)
צילום: פליקס פריש
מומלצים