שתף קטע נבחר

התפוצץ המו"מ בין המורים ומשרדי החינוך והאוצר

בהוראת בית הדין לעבודה התכנסו הצדדים למשא ומתן. המורים דרשו לבטל דבר ראשון את מכתבי הפיטורים. משרד החינוך הציע לדון בנושא במקביל לדיון על יישום דו"ח דוברת. המורים כעסו ועזבו. ביום שלישי הם צריכים לשוב לבית הדין לעבודה ולדווח על התקדמות המו"מ ביניהם

התפוצץ המשא ומתן בין ארגוני המורים לנציגי משרדי החינוך והאוצר. במהלך פגישה בין הצדדים היום (יום א') פרץ ויכוח בין הצדדים ונציגי המורים עזבו את הפגישה ללא סיכום.

 

שני הצדדים מקיימים מאז השבוע שעבר הידברות בהוראת בית הדין הארצי לעבודה. על פי החלטת הביניים של בית הדין גם הוקפאו לשבועיים כל מכתבי הפיטורין למורים והם נשמרים בכספת.

 

היום נערכה הפגישה השלישית בין הצדדים. נציגי המורים חזרו על דרישתם להמשך בדיונים על יישום הרפורמה במערכת החינוך רק "בהסכמה" ורק לאחר שמשרד החינוך יבטל את פיטוריהם של אלפי מורים. מנגד דורשים נציגי המשרד לדון במסגרת המשא ומתן עם נציגי המורים גם על יישום הרפורמה במערכת החינוך - רפורמה שנציגי המורים מתנגדים לה.

 

במהלך הישיבה נראה היה כי הושגה התקדמות בין הצדדים. סמנכ"ל כוח אדם בהוראה במשרד החינוך, מנחם כהן, אף הציע לצדדים להיכנס למרתון סגור "עד שייצא עשן לבן" וארגוני המורים הסכימו ליוזמה. אולם אז העלו נציגי משרד החינוך את נושא מבנה יום העבודה הכלול ברפורמה והמורים הזועמים עזבו את החדר.

 

אגב, בעוד יומיים אמורים הצדדים לשוב ולהיפגש בבית הדין הארצי לעבודה ולדווח על ההתקדמות בהידברות בינהם.

 

מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, אמר: "משרדי החינוך והאוצר הגיעו לא מוכנים לישיבה. הם לא הציעו שום דבר חדש לגבי פיטורי מורים עובדי מדינה. תנאי הפרישה שהציע משרד החינוך הם בהחלט לא ראויים בלשון עדינה. החגיגה הזאת, שבה מקפחים את המורים לאורך השנים מבחינתנו נגמרה... כל בקשתינו היא שהמורים יקבלו מה שכל עובד מדינה אחר קיבל מסגרת תוכנית הבראה".

 

מנגד אמרה עו"ד נורית אלשטיין, המייצגת את משרד החינוך: "משא ומתן זה עניין של תהליך. אני לא בטוחה שליווי תקשורתי הועיל לעניין. הרבה פעמים הצדדים בטוחים יותר בחדר סגור. למרות שנציגי המורים קמו, אנו קוראים להם לשוב כי לשני הצדדים יש רק מה להרוויח מההסכמות שתושגנה. ה'פיצוצים' זה חלק מהתהליך. אנחנו מקווים שהמורים יחזרו מחר למשא ומתן ושביום שלישי מול נשיא בית הדין הארצי יהיו הסכמות".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "נציגי משרד החינוך החלו במשא ומתן על פי הנחיות בית הדין לעבודה הן בנושא הפיטורים והן בנושא יישום דו"ח דוברת.

 

"האמנו שיש התקדמות במשא ומתן ואף הבענו נכונות לדון תחילה בהליך הפיטורין, אלא שברגע שהועלה יישום דו"ח דוברת על פי החלטת בית הדין, החליטו נציגי המורים לפוצץ את המשא ומתן ויצאו מהחדר. זאת, למרות שנציגי המדינה הציעו להיכנס כבר מחר למרתון דיונים סגור כדי לקדם את ההידברות, אבל לא נקבע מועד להמשך הדיון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הדיונים בבית הדין לעבודה. מה יגידו ביום שלישי?
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
תנאי הפרישה שהוצעו לא ראויים. וסרמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים