שתף קטע נבחר

הבנקים החלו להעלות את הריבית על האוברדראפט

אחרי תקופה ארוכה של הורדות, העלו הבנקים את הריבית על יתרת החובה ל-9.41%

בשורות לא מעודדות ללקוחות הבנקים המצויים באוברדראפט. הריבית בבנקים על יתרת חובה החלה לעלות, למרות שלא הועלתה על-ידי בנק ישראל מאז יולי 2002. בחודש אפריל עלתה הריבית על האוברדראפט ל-9.41% לשנה, לעומת 9.28% במארס. כך עולה מנתונים שפרסם אתמול בנק ישראל. מדובר בעלייה ראשונה בריבית של הבנקים, לאחר מספר ירידות רצופות.

 

לבנקים יש חופש פעולה מלא בקביעת הריביות שהם גובים. אותן ריביות מושפעות מהריבית שקובע בנק ישראל, אולם בקביעתן מעורבים שיקולים עיסקיים של הבנקים, כגון רמת סיכון בהענקת האשראי ללקוחות. לפיכך, העלאת הריבית מבוצעת כעת משיקולים עיסקיים, שמהותם הגדלת הרווחיות.

 

מהנתונים עולה עוד, כי הריבית הממוצעת על האשראי לציבור הסתכמה בחודש אפריל ב-6.6% לשנה, כמו בחודש הקודם. הריבית על ההלוואות המשיכה לרדת, מ-5.87% במארס ל-5.84% באפריל. הריבית הממוצעת על פקדונות הציבור נותרה בחודש אפריל על 2.86%, כמו בחודש הקודם, אך ירדה מעט בפקדונות - מ-3.15% במארס ל-3.14% באפריל. הריבית על עו"ש ביתרת זכות, בבנקים המעטים שבהם משלמים אותה, ירדה מ-1.04% ל-1.03%.

 

פער הריבית, ההפרש בין הריבית על האשראי לריבית על הפקדונות, נותר באפריל בשיעור של 3.78%, כמו במארס. הריבית המקסימלית שניתן לגבות בשוק האפור, לפי חוק, הסתכמה במארס ב-15.95% לעומת 16.02% בפברואר השנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלייה בריבית על האוברדראפט
מומלצים