שתף קטע נבחר

תעלומה: מי רצח את ברון הסמים בדרום?

סאלם אל-אברק נחשב על ידי המשטרה לגדול מבריחי הסמים בגבול ירדן. בסיוף השבוע אותרה גופתו סמוך לרהט. במשטרה בודקים אם מדובר ברצח על רקע השליטה בשוק הברחות ההירואין או אולי ברצח על רקע כבוד המשפחה, לאחר שאל-אברק לפי החשד קיים יחסים אסורים עם צעירה תושבת רהט

מאז יום שישי מנסים שוטרי היחידה המרכזית של המחוז הדרומי במשטרת ישראל, לברר מי רצח את סאלם אל-אברק (44), הנחשב ל"ברון" של הברחות הסמים מירדן. במשטרה תוהים אם הירצחו הוא חלק מהמלחמה על השליטה בשוק ההברחות אך נסיבות הרצח עדיין בגדר תעלומה.

 

ביום שישי בבוקר הגיע בנו של אל-אברק אל משטרת דימונה והתלונן על היעדרו של אביו. הבן סיפר כי האב נראה בפעם האחרונה ביום חמישי בערב, אך מאז נעלמו עקבותיו. אחר הצהריים מצאו עוברי אורח את גופתו של אל-אברק בין היישובים רהט וגבעות-בר בנגב. על הגופה נמצאו סימני אלימות קשים. תוך זמן קצר התברר לחוקרים שאכן מדובר בגופת ברון הסמים, ששלט לפי החשד ללא מצרים בהברחות מגבול ירדן, ששווין מליוני דולרים בשנה.

 

בתיקי המשטרה מוכר אל-אברק מזה כעשר שנים כמי שעוסק בסחר בסמים. אך לפני כחודשיים יירטה היחידה המרכזית של מחוז הדרום הברחת סמים שלו מירדן - 60 קילוגרמים הירואין טהור. שווי כל קילוגרם בגבול הוא בין 15 ל-20 אלף שקלים. בדרום, "בשוק הקמעונאי", נמכר הסם בשווי כפול.

 

לפי הדיווחים וההערכות בכמחצית מההברחות מעורבים אנשיו של אל-אברק באופן ישיר. במחצית האחרת הוא נותר בדרך כלל כמתווך. בין שישה לעשרה צוותים עומדים לרשותו ובכל צוות שלושה עד ארבעה אנשים. להערכת המשטרה, אל-אברק היה מעורב בהפעלת מנגנון דומה מהעבר הירדני של הגבול.

 

בחודשים האחרונים הפך אל-אברק ליעד מרכזי של משטרת המחוז. כמה וכמה מעיסקאותיו יורטו בפעולה משותפת של ימ"ר דרום, בשיתוף פעולה עם צה"ל ועם שלטונות ירדן. למרות זאת המשיך אל-אברק לבצע עיסקאות הברחה בהיקפים של מאות אלפי דולרים. "הוא נחשב לברון סמים של ממש, שלא הייתה לו כל בעייה להרים בכספו עיסקה שהתרחשה בגבול הזה", אמרו במשטרה לאחר הרצח.

 

על פי המידע שבידי המשטרה מוברחים בגבול מדי שבוע בין 40 ל-70 קילוגרמים של הרואין. אל-אברק, העומד לפי החשד בראש אימפריית פשע המפעילה עשרות 'חיילים', חשוד במעורבות בכל ההברחות הללו.

 

חקירת המשטרה בפרשת הרצח רק בראשיתה. אחד מכיווני החקירה הוא חיסולו של ברון הסמים על ידי יריביו בשוק עתיר כספים זה. הגירסה הזו מקבלת חיזוק ממוות אחר - לפני חודשים אחדים, בינואר 2005, נהרג בירדן אברהים אבו-חבק בעת שניסה לחצות את הגבול אל תוך הממלכה ההאשמית. על פי המידע שהגיע למשטרת ישראל, נהרג אבו-חבק בידי קצין ירדני, במהלך בריחה מישראל. זאת לאחר שהתנהל נגדו הליך משפטי, באשמה שהבריח 150 קילוגרם הירואין.

 

המשטרה בודקת חשד כי גם אבו-חבק חוסל על רקע מאבקי השליטה.

 

כיוון חקירה אחר הוא שאל-אברק חוסל על ידי בני משפחתה של צעירה תושבת רהט, עימה התרועע לאחרונה. על פי מידע ראשוני זה, אל-אברק הנשוי לשלוש נשים ומתגורר באל-עדג' שליד צאלים, קיים יחסים אסורים עם הצעירה. "בשלב זה כל כיווני החקירה נבדקים", אמר מפקד ימ"ר דרום, נצ"מ יורם לוי. ואילו ביחידתו אמרו היום בציניות: "מסתבר שמלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היה ברון הירואין (ארכיון)
צילום: מיכאל קרמר
צילום: צפריר אביוב
כל הכיוונים נבדקים. נצ"מ לוי
צילום: צפריר אביוב
מומלצים