שתף קטע נבחר

הנשיא בוש מקדם הסכם סחר חופשי ליבשת אמריקה

החזון שלו: הסכם כזה יפתח, בפני כל המדינות, את הדרך אל שלום ושגשוג - ויפחית את כוח-המשיכה של "אידיאולוגיות שקריות"

"הסכם סחר חופשי בין כל מדינות אמריקה יפתח בפניהן את הדרך אל שלום ושגשוג, ויפחית את כוח-המשיכה שעלולות להפעיל אידיאולוגיות שקריות" - אמר היום (ב') נשיא ארצות-הברית.

 

הנשיא ג'ורג' בוש קרא לנציגי 34 המדינות כי יאשרו את הסכם הסחר החופשי בין גוש אמריקה המרכזית לבין הרפובליקה הדומיניקנית שבים הקאריבי; "זו הזדמנות היסטורית, להביא שגשוג אל אנשים אשר מעולם לא חוו אותו" - אמר בוש, שנאם בעת כינוסו של ארגון מדינות אמריקה המתקיים בפורט-לאודרדייל אשר במדינת פלורידה.

 

הנושא שמעסיק את חברות הארגון בוועידתן הנוכחית הוא, עד כמה יכולה קהילתן המשותפת להרחיק-לכת כדי להציל מדינות אשר אי-היציבות הפוליטית מאיימת על שרידת המשטר הדמוקרטי בהן. בוש לא התייחס ישירות לנושא; הוא הסתפק בכך שהזכיר כי האמנה הדמוקרטית (אשר החברות בארגון חתומות עליה) מבטיחה לכל עמי אמריקה את "הזכות לדמוקרטיה".

 

בנאומה אתמול, שרת החוץ קונדוליזה רייס ציינה במיוחד 3 מדינות - אקוודור, בוליביה, האיטי - כמי שזקוקות לסיוע בהתגברות על חוסר-יציבות כרוני.

 

נשיא ונצואלה הוגו צ'אבז הגיב ואמר כי ההצעה האמריקנית הינה תרגיל מניפולטיווי המיועד להצדיק התערבות של ארה"ב במדינות היבשת. "חלפו ועברו הימים שבהם ארגון מדינות אמריקה היה כלי בידי וושינגטון" - אמר צ'אווז בנאום שהושמע ברדיו של ארצו. "האם האמריקנים חושבים  לנסות, באמצעות הארגון, להטיל פיקוח על ממשלת ונצואלה? טועים אלה החושבים כי יוכלו לגדר (כמו שעושים לבהמות-משק) את עמי אמריקה".

 

פרשנים הזכירו כי בממשל של בוש חושבים שצ'אווז עסוק (זה זמן ארוך) בחטיפה שיטתית של סמכויות-שלטון, דבר המציב את הדמוקרטיה הוונצואלינית בסכנה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יבשת שלמה (כמעט) ללא גבולות סחר
מומלצים