שתף קטע נבחר

ארה"ב: בימ"ש קבע כי מיקרוסופט הפרה פטנט

חבר המושבעים בקליפורניה קבע כי החברה הפרה פטנט של ממציא מגואטמלה שפיתח יישום המקשר בין התוכנות Excel ו-Access וחייב אותה בתשלום של כתשעה מיליון דולרים

חבר מושבעים בקליפורניה קבע כי מיקרוסופט הפרה פטנט של ממציא מגואטמלה וחייב את החברה לשלם לו כתשעה מיליון דולרים.

 

קרלוס אמדו, 50, תבע את ענקית התוכנה בחודש מרץ, 2003, בטענה כי החברה הפרה פטנט שנרשם לזכותו בשנת 1994. הפטנט עוסק בקישור בין תוכנת הגיליונות האלקטרוניים Excel לתוכנת מסדי הנתונים Access.

 

אמדו, שפיתח את התוכנה בשנת 1990, פנה למיקרוסופט בשנת 1992 והציע לה לרכוש את הפטנט, אך נתקל בסירוב, על פי משרד עורכי הדין מוריסון ופוארסטר, שייצג את איש.

 

בעקבות הסירוב הוא תבע את החברה בבית המשפט המחוזי בסנטה אנה, קליפורניה. אמדו ביקש מבית המשפט לחייב את מיקרוסופט לשלם לו 500 מיליון דולר. לטענתו, החברה הוסיפה לחבילת היישומים Office רכיב תוכנה המחקה את התוכנה שהציג לאנשיה.

 

"מקרה קלאסי של דוד נגד גוליית"

 

שמונה מושבעים פסקו לטובת אמדו בשבוע שעבר, ופסק הדין פורסם רשמית אתמול (ב'). וינס בולסקו, הפרקליט שייצג את אמדו, כינה את המשפט "מקרה קלאסי של דוד נגד גוליית".

 

אמדו פירסם הצהרה ובה בירך על ההחלטה המאשרת את ההמצאה שלו ומספקת לה תוקף מעשי. "אני שמח על כך שבית המשפט כפה על מיקרוסופט להכיר בחדשנות של היישום הייחודי שהמצאתי, המועיל למיליוני משתמשים", הוא מסר.

 

מיקרוסופט טענה כי המתכנתים שלה החלו לפתח טכנולוגיה דומה המקשרת בין Excel ו-Access עוד ב-1989, וכי מעולם לא הפרה את הפטנט של אמדו. על אף שחבר המושבעים דחו טענה זו, הם קבעו כי הפרה זו לא הייתה מכוונת, כפי שטענו פרקליטיו של אמדו.

 

הפיצוי שנפסק לאמדו, על סך 8.96 מיליון דולר, חושב באמצעות נוסחה הכללה את מכירות מיקרוסופט בין מרץ 1997 ליולי, 2003. עו"ד בולסקו מסר כי אמדו יפנה לבית המשפט בבקשה לחייב את מיקרוסופט להסיר או לנטרל את התוכנה המקשרת בין Excel ל-Access.

 

"בעוד החלטת בית המשפט מאכזבת, אנחנו מרוצים מכך שחבר המושבעים דחה את בקשת אמדו לקבל פיצויים בסכום גדול", מסרה דוברת מיקרוסופט, סטייסי דרייק. היא מסרה כי מוקדם מדי לדעת אם מיקרוסופט תערער על פסק הדין. החברה שילמה מיליארדי דולרים בשנתיים האחרונים על מנת להסדיר תביעות שהוגשו נגדה בגין הפרת פטנטים וחוקי ההגבלים העסקיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים