שתף קטע נבחר

איתן רוב: המע"מ צריך לרדת ל-15% עד 2010

מנהל רשות המסים תומך גם בהנהגת מס הכנסה שלילי למשתכרים פחות משכר המינימום כיוון ש"אוכלוסייה גדולה אינה נהנית כלל מהרפורמה במס" ומבהיר: הקבע פרמטרים ברורים שימנעו תכנוני מס בלתי לגיטימיים

 

"המע"מ צריך לרדת בהדרגה עד שיגיע ל-15% בלבד בשנת 2010". כך אמר אמש (ב') איתן רוב, מנהל רשות המסים, בכנס השנתי של בסס"ח, החברה הישראלית לביטוח אשראי, שהתקיים בת"א.

 

לדברי רוב, מבדיקות שנערכו באוצר עולה כי להפחתת כל אחוז במע"מ השפעה גדולה פי 4 על העשירונים הנמוכים, לעומת ההשפעה על העשירונים העליונים. רוב ציין כי הממשלה קיצצה במהלך שלוש השנים האחרונות את נטל המס הישיר והעקיף בהיקף כולל של 14 מיליארד שקל.

 

רוב הוסיף כי יש לבדוק את ההשלכות של הנהגת מס שלילי, שהוא למעשה קצבה שתוענק לעובדים שאינם מגיעים לסף המס, "אוכלוסייה גדולה בישראל אינה נהנית כלל מהרפורמה במס, כיוון שלמרות שהיא עובדת, היא אינה מגיעה לסף המס", אמר.

  

רוב הוסיף: "הקצבה תעודד לצאת לעבודה, בניגוד לקצבאות שניתנו במשך השנים ועודדו אוכלוסיות שלמות להישאר מחוץ למעגל העבודה". לדבריו, הקצבה חייבת להיות תלויה בסך כל ההכנסות של המשפחה ולכן עד אשר לא יוסדר מנגנון שיאפשר דיווח על כלל ההכנסות המשפחתיות, הדבר לא ניתן ליישום. 

  

"לא להיכנע ללחץ שיופעל נגד מיסוי נאמנויות זרות"

 

רוב תקף את תכנוני המס האגרסיביים והעסקאות המלאכותיות והודיע כי בכוונת האוצר לקבוע פרמטרים ברורים שימנעו תכנוני מס בלתי לגיטימיים, כאשר לחברות תהיה חובת דיווח אודות תכנוני המס שלהם. במסגרת זו הודיע רוב, כי בכוונת האוצר לאחד את כל שיעורי המס על שוק ההון על מנת לסתום פרצות המובילות כיום לתכנוני מס לא לגיטימיים.

 

לטענת רוב, עיקר השינויים הצפויים בהמשך רפורמת המיסוי נועדו לחזק את שכבות הביניים בעלי השכר של 7-12 אלף שקלים ואת השכבות החלשות. "הפערים החברתיים מסוכנים הרבה יותר מהמצב הביטחוני, למרות שעד כה הדבר לא בא לידי ביטוי במדיניות של ממשלות ישראל" אמר.

 

בהתייחסו להערכות שנשמעו ולפיהם בעלי השכר הגבוה יתאגדו במסגרת חברות על-מנת ליהנות ממס החברות הצפוי לרדת לרמה של 25% בלבד עד 2010, טען רוב כי הדבר לא יהיה משתלם היות וגם המס השולי, כולל תשלומי הביטוח הלאומי ומס הבריאות, יופחת ל-44% מקסימום, עד שנת 2010.

 

רוב אמר כי במסגרת המשך הרפורמה במס, בכוונת רשות המסים למסות נאמנויות זרות הנמצאות בידי האלפיון העליון. לדבריו, על הדרג הפוליטי לגלות אומץ רב בקבלתה של הרפורמה הזו וכי עליו לעמוד בלחצים הכבדים הצפויים להיות מופעלים עליהם מצד המתנגדים למהלך. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן (יופי) כהן
איתן רוב, מנהל רשות המסים
צילום: ערן (יופי) כהן
מומלצים