שתף קטע נבחר

וולפנזון ופרס ידונו בהקמת רכבת מעזה לגדה

ראש הממשלה, אריאל שרון, כבר נתן את ברכתו להקמת קו רכבת מעזה לגדה. המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, ידון בתוכנית בפגישתו עם שליח הרביעיה הבינלאומית ליישום ההתנתקות, ג'יימס וולפנזון

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, יפגש היום (ג') עם ג'יימס וולפנזון, לשעבר נשיא הבנק העולמי וכיום שליח הרביעיה הבינלאומית ליישום ההתנתקות. השניים ידונו בין השאר בתוכנית להקים קו רכבת בין עזה לגדה. "הארץ" דיווח הבוקר שראש הממשלה, אריאל שרון, נתן את ברכתו לפרויקט. אחת ההצעות שנבחנות היא בניית רכבת במודל של "יורו-טאנל". פלסטינים ייכנסו בארז וייצאו באזור חברון.

 

וולפנזון ביקש לעסוק בפגישה בנושאים שבהם יוכל לסייע בתוך זמן קצר, שכן מינויו בתוקף עד סוף דצמבר - המועד המשוער של סיום ההתנתקות. וולפנזון ינסה להאיץ את הליכי התכנון ולהשיג מימון מהקהילה הבינלאומית. פרס צפוי להעלות בעיקר הצעות מיידיות לשיפור חיי היום יום של הפלסטינים, כגון רכישת מכשירי שיקוף נוספים למחסום קרני, הוספת מנוף להעברת מכולות, תוספת מסלולים במעברים.

 

אחד הפרויקטים הגדולים יותר שיעלו בפגישה הוא הקמת קו הרכבת בין עזה לגדה. על-פי התוכנית, המסילה תעבור ממחסום ארז למעבר טרקומיה, הסמוך לחברון. שרון הסכים לתוכנית, משום שהיא תצמצם את הצורך של פלסטינים לנוע במכוניות מעזה לגדה.

 

היועצת המדינית של פרס, עינת וילף, הסבירה בשיחה עם ynet: "הקו הזה אמור לשרת את הפלסטינים, אך יעבור על קרקע ישראלית. אנו מנסים לבדוק אפשרות שגורם בינלאומי יקח על עצמו את בניית הרכבת, או את בניית הטרמינלים לדוגמא. זה אינטרס פלסטיני שישראל רואה בחיוב, משום שרכבת היא אלטרנטיבה טובה יותר מתנועה חופשית על כבישים ישראלים שהיא בעייתית.

  

הצעה נוסף שתוצג לוולפנזון, שפורסמה ב-ynet לפני כחצי שנה היא תוכנית להקים קו רכבת נוסף מעזה לאשדוד. על-פי הרעיון, שנשקל בחיוב, גם על-ידי הבנק העולמי, מסילת הרכבת שמגיעה כיום לצומת מבקיעים תוארך עד למחסום ארז. לשם כך תיבנה מסילה באורך 4.5 ק"מ. רכבות יוכלו לנסוע בקו אשדוד-ארז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
פרס. מקדם את פרויקט הרכבת
צילום: תומריקו
צילום: איי פי
מינוי זמני. וולפנזון
צילום: איי פי
צילום: דורון שפר
רכבת ישראל. רוצים כזאת?
צילום: דורון שפר
מומלצים