שתף קטע נבחר

המתנה של נתניהו לעניים: סיגריות בזול

בעולם מייקרים את הסיגריות במטרה להילחם בנגע העישון דרך הכיס. ואילו אצלנו האוצר מעלה הלילה (ד') את מחיר הסיגריות היקרות, אך מוריד מחירי הזולות במסגרת שינוי מיסוי

בעולם מייקרים את הסיגריות במטרה להילחם בנגע העישון דרך הכיס. ואילו אצלנו האוצר מעלה הלילה את מחיר הסיגריות היקרות, אך מוריד את מחיריהן של הזולות במסגרת שינוי מיסוי

 

משרד האוצר עומד לבצע הלילה מהלך מוזר: באמצעות שינוי שיטת המיסוי על הסיגריות יוזלו הסיגריות הזולות עד 60 אגורות לחפיסה, והחפיסות היקרות יתייקרו עד 30 אגורות לחפיסה – וההפרש ביניהן יגדל כמעט בשקל. המשמעות: בני נוער והשכבות החלשות – צרכני הסיגריות הזולות – יקבלו תמריץ לעשן.

 

בישראל ובמדינות רבות אחרות בעולם קיימים שני סוגי מיסים על סיגריות: מס יחסי – העומד כיום על 59% על כל חפיסת סיגריות, ומס קבוע – ללא קשר למחיר החפיסה – של 1.25 שקלים על כל חפיסת סיגריות.

 

הלילה בחצות מתכוון משרד האוצר לשנות את תמהיל המיסוי על סיגריות בשיטה הבאה:

 

המס היחסי על כל חפיסתה יועלה ל-62.5% (העלאה של 3.5% מס לעומת היום).

 

המס הקצוב (Oהקבוע) יהיה של 78 אגורות לחפיסה, במקום 1.25 שקל לחפיסה כיום.

 

שינויי מס קטנים נוספים, יגרמו לכך שבסך הכל הפחתת המחיר של הסיגריות הזולות תגיע עד 60 אגורות, וההעלאה במחיר היקרות תגיע עד 30 אגורות.

 

התוצאה: מחיר הסיגריות היקרות הנמכרות בישראל, למשל "מלבורו", יעלה בכ-30 אגורות לחפיסה. מחיר חפיסת סיגריות זולה יותר, כמו "טיים", יירד ב-60 אגורות.

 

המיסים והמחירים החדשים ייכנסו לתוקף הלילה (בין 8 ל-9 ביוני) בחצות.

 

קדמו להחלטה ויכוחים במשרד האוצר. בעוד שבעולם מעלים לאחרונה את המס הקצוב – תוך שמכנים אותו "מס אידיאולוגי על סיגריות הגורמות למחלות", כדי להעלות את מחירי החפיסות הזולות ולמנוע ככל האפשר כניסת מעשנים חדשים וצעירים למעגל העישון – הרי שבישראל ננקט צעד הפוך לחלוטין.

 

לעומת החשש שהצעד יעודד בני נוער לעשן סיגריות, הרי שבאוצר רואים בהחלטה צעד צודק, שייקר את הסיגריות שהעשירים צורכים ויוזיל את הסיגריות שהעניים מעשנים.

 

כמו כן מציינים באוצר שנטל המס הכולל על סיגריות זולות גבוה כיום מנטל המס על סיגריות יקרות. במשרד האוצר הסבירו אמש כי המהלך נועד בין השאר להגן על התוצרת המקומית מפני הייבוש.

 

לשינוי עצמו לא אמורה מלכתחילה להיות השפעה על גודל הכנסות המדינה מהמס על הסיגריות. אך אם יהיה מעבר לסיגריות הזולות, הכנסות המדינה ממיסים יפחתו. לעומת זאת אם יצטרפו עוד מעשנים חדשים, והעשירים לא ישנו את הרגליהם – ההכנסות עשויות אף לגדול.

 

אגב, במחיר הסיגרים – כמו אלה שאוהב בנימין נתניהו, שר האוצר – לא יהיה שינוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים