שתף קטע נבחר

קרנות הפנסיה ירחיבו את הזכאות לגמלת הנכות

הבנות חדשות בין האוצר להסתדרות החזירו לנכים שהיו עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות חלק מהזכויות שהרפורמה בפנסיה גזלה מהם, כמו חישוב מחמיר יותר של הזכאות לגמלת נכות והורדת הגימלה לעמיתים שעבדו במשרה חלקית

גמלת הנכות, אותן שילמו קרנות הפנסיה הוותיקות לעמיתיהן הנכים עד לרפורמה בפנסיה בנוסף לגמלה הרגילה, הוחזרו לנכים. כך נקבע בהבנות שהושגו לאחרונה בין בכירי משרד האוצר לבין יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עופר עיני, שהחזיר לעמיתי הקרנות חלק מההטבות שהיו זכאים להן לפני הרפורמה.

 

בעקבות הלאמות קרנות הפנסיה בשנת 2003, החמירו פקידי האוצר את הקריטריונים שנדרשו לקבלת גמלת נכות, ואילצו את העמיתים לעבור בדיקות חדשות כדי לבדוק את עמידתם בקריטריונים המחמירים. רבים מהעמיתים, שהיו זכאים לגמלת נכות לפני הרפורמה, חדלו מלקבל אותה.

 

במסגרת ההבנות בין האוצר להסתדרות, הוחלט שעמיתי קרנות הפנסיה הותיקות, שהיו זכאים לפני הרפורמה, יקבלו את קיצבת הנכות בחזרה, רטרואקטיבית, אם היו זכאים לה בין השנים 1998 ו-2003.  

 

 

בנוסף, הוסכם לבטל שינויים שערך האוצר בחישוב הזכאות לפנסיה של עמיתים, שבזמן פרישתם עבדו במשרה חלקית. במסגרת הרפורמה, שינו פקידי האוצר את כללי הזכאות לפנסיה של עמיתים כאלה, והחלה לחשב אותה כאילו עבדו במשרה חלקית במשך כל שנות עבודתם. בהסתדרות אומרים, כי החישוב החדש פגע בעובדים, שעברו למשרה חלקית בשנות עבודתם האחרונות. במסגרת ההסכם, הוחלט לחשב את הזכאות לגבי עמיתים וותיקים כאילו עבדו במשרה מלאה.

 

ח"כ חיים כץ: הצעת חוק למען עמיתי הקרנות

 

יצויין, שבנוסף להבנות בין האוצר וההסתדרות לגבי השינויים בכללי קרנות הפנסיה, גיבש ח"כ חיים כץ (ליכוד) הצעת חוק חדשה בכנסת שתשפר את תנאי הפנסיה של עמיתי הקרנות.  הצעתו של כץ אמורה לחייב את האוצר להחזיר לעמיתי הקרנות, שהוועדות הרפואיות של הקרנות הגדירו בעבר כנכים, את כל תנאי הנכות שנקבעו להם בעבר, ולהחזיר להם את כל הכסף שהפסידו בזמן הרפורמה, רטרואקטיבית.

 

הצעת החוק של כץ עברה היום (ג') בוועדת הכספים של הכנסת, והיא תעבור בשבוע הבא לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת, שם צפוי לה רוב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד הכהן
עמיתי קרנות הפנסיה: חלק מהזכויות הוחזרו
צילום: דוד הכהן
מומלצים