שתף קטע נבחר

אושר בטרומית: פרץ ייאלץ לבחור בין העובדים ל"עבודה"

בתום יום סוער של דיונים, הצליח יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, להעביר בקריאה טרומית את ההצעה לפיה לא יוכל יושב ראש ההסתדרות לכהן גם כחבר כנסת. חבריו של פרץ לסיעה וילנאי, בן אליעזר, דליה איציק, דני יתום ומצנע נעדרו מההצבעה

האם ח"כ עמיר פרץ ייאלץ להיפרד בקרוב מתפקידו כיו"ר ההסתדרות? הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק של יושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת גדעון סער, לפיה לא יוכל יושב ראש ההסתדרות לכהן גם כחבר כנסת. מטרת ההצעה הייתה למנוע מח"כ עמיר פרץ לכהן בשני התפקידים.

 

בתום יום סוער של דיונים בו היו מעורבים חברי מרכז שלחצו על חברי הכנסת, הצליח סער לגייס רוב של 54 חברי כנסת שתמכו בהצעה, מול 41 מתנגדים לחוק. חבריו של פרץ לסיעה וילנאי, בן אליעזר, דליה איציק, דני יתום ומצנע נעדרו מההצבעה.

 

בדיון הודיעה שרת המשפטים כי לממשלה אין עמדה בנושא אך לדעתה יש לתמוך בחוק. ח"כ וילן (יחד) טען כי העיתוי של החוק שהעלה ח"כ סער הוא "ציני, פרסונלי שלא עומד בשום אמת מידה מוסרית". ח"כ ברכה טען בדיון כי החוק נועד לפגוע במעמד העובדים והאיגודים המקצועיים.

 

שינוי תמכה בהצעת החוק וח"כ לפיד אמר כי "שינוי הצליחה לשים סוף למצב אבסורד בו חבר כנסת העומד בראש מפלגה זעירה מנצל את כוחה וכספה של ההסתדרות לצרכיו הפוליטיים".

 

כפל התפקידים

 

פרץ מחזיק בכפל התפקידים מכוח תיקון לחוק חסינות חברי הכנסת, בו נקבע כי "להוציא את יו"ר ההסתדרות הכללית (פרץ - א.מ) ויו"ר הסתדרות העובדים הלאומית (אברהם הירשזון מהליכוד- א.מ), חבר כנסת לא יכהן כנבחר בגוף ציבורי, אף שלא בתמורה. המכהן בגוף ציבורי, חברותו באותו גוף תפקע ביום היותו ח"כ", לשון החוק. 

 

השיריון שמספק התיקון לחוק לגבי פרץ והירשזון מקורו ביחסי הכוחות בין הליכוד לעבודה. בתחילת כהונת הכנסת ה-16 היו שלושה נסיונות לקדם הצעות חוק שיבטלו את השיריון, אולם הן הוסרו מסדר היום לאחר "דיל" בין המפלגות לפיו העבודה לא תטריד את הירשזון בהצבעות נגד ואילו הליכוד לא יפגע בפרץ.

 

אלא שמינויו של הירשזון לתפקיד שר התיירות טרף את הקלפים. המינוי לשר אילץ אותו לוותר על תפקידו כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית, וזירת המאבק נפתחה מחדש.  

 

לטענת ח"כ סער, סעיף השיריון שמגן על פרץ בחוק יוצר אפליה כלפי שאר חברי הכנסת, המנועים מלכהן כנבחרים בגוף ציבורי. הוא טוען גם שכפל התפקידים יוצר ניגוד עניינים ושההסתדרות מנוצלת ככלי בשירותו של מועמד בבחירות לראשות הממשלה. עוד טוען סער כי ח"כ המכהן בתפקיד נוסף וחשוב מסוג זה, איננו יכול להשקיע את מירב הזמן לעבודתו בכנסת, שאליה הוא נבחר, וש"לקראת ההצבעה מפעיל ח"כ פרץ לחצים על חברי הכנסת".

 

סער, מתוקף תפקידו כיו"ר הקואליציה, יכול לזרז את הטיפול בהצעת חוק. בנוסף, במידה ותתקבל במליאה, תועבר הצעת החוק לטיפולה של ועדת הכנסת, בראשותו של ח"כ רוני בראון מהליכוד, שידוע כמי שמיטיב לקדם יוזמות חקיקה אם רצונו בכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
פרץ. ייאלץ לבחור
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומויסקי
סער. יזם
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים