שתף קטע נבחר

מני מזוז: השחיתות הציבורית היא מגיפה

בכנס שנערך בנושא השחיתות באוניברסיטה העברית בירושלים התייחס מזוז לנושא המינויים הפוליטיים, לשחיתות במערכת השלטון ועוד. לדבריו, "זה גורם לאובדן אמון של הציבור וגורר לגיטימציה לאי כיבוד החוק על ידי הפרט". פרופסור קרמניצר: "לא נלחמים בשחיתות כשסוגרים תיקים נגד אנשי ציבור"

היועץ המשפט לממשלה, מני מזוז, כינה היום (ה') את השחיתות הציבורית בישראל "מגיפה במובן הפשוט של המושג". בכנס שנערך בנושא השחיתות באוניברסיטה העברית בירושלים בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה, התייחס מזוז לנושא המינויים הפוליטיים ואמר כי לתופעה זו יש תפקיד מרכזי בתופעת השחיתות בארץ: "הנזק של המינוי הלא-תקין לא מסתיים בעצם המינוי עצמו. הוא הבסיס לפעולות המושחתות של מחר. המינוי המושחת הוא פלטפורמה למעשי שחיתות רבים נוספים".

 

מזוז אף התייחס להתכתשות שלו עם סגנית השר גילה גמליאל מאתמול. הוא נמנע מלהתייחס במפורש לשמה של גמליאל וכינה אותה "סגנית שר מסוימת", ואמר שהיא ביקשה ממנו לחייב את היועצת המשפטית של משרדה להעביר אליה את רשימת המשרות הפנויות במשרד. "כך החלה פרשת המינויים במשרד החקלאות, ובמשרד לאיכות הסביבה", אמר.

 

מזוז אמר כי החומרה של תופעות השחיתות חורגת, לטעמו, מעבר לעבריינות ולהפרת חוק, "לשחיתות במערכת השלטון יש גם השלכות חברתיות קשות. זה גורם לאובדן אמון של הציבור וגורר לגיטימציה לאי כיבוד החוק על ידי הפרט. ולתחושות ניכור של הציבור יש השלכות - החל מהשתמטות בשירות צבאי במילואים וכלה בהשתמטות ממסים. כל אחד מרגיש שהוא תורם למערכת שאינה מקיימת את תפקידה. מערכת מושחתת תשפיע בסוף על תחומים שאינם ציבוריים".

 

מזוז: יש להיאבק בשחיתות בחזית רחבה

 

בדומה לנושאי עבירות הביטוי וההסתה לאלימות, גם בנושאי השחיתות רואה מזוז את עיקר המאבק בתחום הציבורי ולאו דווקא בזה הפלילי: "חקירה, העמדה לדין - אלה הם הדברים המובנים מאליהם. השאלה היא אם זה מספיק להיאבק בתופעה רחבה, האם ניתן להסתפק בחזית הפלילית?", שאל מזוז.

 

הוא השיב "המאבק בשחיתות חייב להתבצע בחזית רחבה, לא ניתן ואסור להסתפק רק באכיפה פלילית. נמרצת ככל שתהיה, האפקטיביות של האכיפה הפלילית מוגבלת וחייבים לרתום כלים ציבוריים, כלכליים וחינוכיים למטרה זאת.

 

"ציפייה מופרכת לפיה ניתן להסתפק רק באכיפה פלילית, נדמה לי שתוביל לאכזבה. זו משימה משותפת לכל המערכות הציבוריות. צריך לפתח תרבות של יושר, הגינות, תרבות של בושה מפני מעשי שחיתות, תרבות של נשיאה באחריות אישית", אמר מזוז.

 

פרופ' מרדכי קרמניצר תקף את מזוז והשיב לו בדברים שנשא: "אין תחליף לאכיפה של המשפט הפלילי בתחום השחיתות. לא נלחמים בשחיתות כשסוגרים תיקים נגד אנשי ציבור במקום שבו מתבקשת העמדתם לדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"מאבק בחזית רחבה". מזוז
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
"אין תחליף לאכיפה". קרמניצר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים