שתף קטע נבחר

התפקדו לעבודה ללא ידיעתם: כך עובדת השיטה

"לכבוד: מפלגת העבודה. אנו, החתומים מטה, הופתענו לראות את שמותינו מופיעים ברשימת המתפקדים", כך פתחו אזרחים ערבים את מכתבם למפלגת העבודה בטענה כי שמותיהם שורבבו למפקד. עיתון ערבי מספר על השיטה, על קבלני הקולות ועל התשלום. העבודה בתגובה: נבדוק

האם אזרחים ערביים התפקדו שלא בידיעתם למפלגת העבודה? כך לפחות טוען העיתון "פסל אל-מקאל" בגיליונו שרואה היום (ו') אור. העיתון מדווח כי במפקד האחרון שערכה העבודה "התפקדו" מאות אזרחים מבלי שידעו כלל על ההתפקדות. לאחר שהובא הדבר לידיעתם פנו חלקם בכתב למפלגה בבקשה לבטל את ההתפקדות.

 

"לכבוד: מפלגת העבודה. אנו, החתומים מטה, הופתענו לראות את שמותינו מופיעים ברשימת המתפקדים למפלגת העבודה. אנו מודיעים בזאת כי לא מילאנו או חתמנו על כל טופס ואנו רואים בזה מעשה חמור מאד. אנו מבקשים להסיר את שמותינו מרשימת המתפקדים לאלתר", כתבו עשרים אזרחים שהתלוננו כי פרטיהם שורבבו למפקד.

 

העיתון מוסיף וכותב כי "המספר 25 אלף הוא מספר ההתפקדויות ולא מספר המתפקדים לשורות מפלגת העבודה מקרב האזרחים הערבים". השיטה, כך לפי הטענה, עובדת כך: "קבלן" הקולות פנה לאדם כלשהו שלסיועו הוא זקוק, הציע לו לקבל צ'ק דחוי בשמו וזאת תמורת אותו סכום כסף במזומן ותמורת שמותיהם של כמה שיותר אנשים שייתן לו.

  

אותו אדם הסכים לעסקה "ממנה הוא זוכה לרווח", לפי העיתון. בעוד שהקבלן רושם את שמותיהם של כעשרה אנשים שקרובים לאותו אדם, את הפרטים ההכרחיים עליהם הוא קיבל מפנקס הבוחרים. העיתון טוען כי לפי מפלגת העבודה התפקדו למפלגה למעלה מ-400 תושבי היישוב כבול, אבל חקירה חלקית של העיתון שארכה כיומיים והקיפה למעלה ממאה איש ששמותיהם נמצאו ברשימה, העלתה כי מרביתם התפלאו לשמוע על כך לראשונה וגינו את התופעה החמורה.

 

קומץ מבקשי טובות הנאה?

 

"מצער ומכעיס אותי לשמוע על המעשה שעשו עשבים שוטים מתושבי הכפר שלנו, שרצו למלא תפקיד של ספסרים לטובת מפלגת העבודה. זאת כנראה תמורת סכום זעום או טובת הנאה שלטונית אחרת", אמר חאלד חמוד, אחד מתושבי הכפר. "אלו שהתפקדו שכחו את ההיסטוריה השחורה והנפשעת של המפלגה הזאת נגדנו, נגד העם הפלסטיני ונגד האומה הערבית בכלל. אני פונה לתושבי כבול ולאחינו בכפרים הערביים לנקוט במשנה זהירות מחשש שיפלו ברשתם של אותם גורמים מושחתים".

 

מזכיר בל"ד בכבול, דיאב עכרי, אמר בתגובה: "המשבר האמיתי טמון בקומץ קטן מבקשי טובות הנאה למען הבטחת עתידם החומרי או הפוליטי. חלק מאלו שחתמו אמרו לנו שלעולם לא היו מצביעים למפלגת העבודה או למפלגה ציונית אחרת, אבל הם חתמו כדי לרצות את קרוביהם על מנת להשיג אינטרס מסויים כמו עבודה של פקיד, מורה, מנהל ודומיהם".

 

ynet הציג בפני אנשי מפלגת העבודה את הטענות, שם מסרו בתגובה: "בעקבות הפנייה נודע למפלגת העבודה לראשונה על תלונת מספר חברים ממגזר המיעוטים, על כך שחברותם במפלגה כנראה איננה מרצון והם מעוניינים לבטלה. מזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, קיבל את המכתב, יטפל בפניית החברים ויבדוק מקרוב במה מדובר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאות התפקדו ללא ידיעתם
צילום: שאול גולן
בית מפלגת העבודה (ארכיון)
צילום: שאול גולן
מומלצים