שתף קטע נבחר

שרון הורה: לא לפתוח בשבת כביש בחיפה

לראשונה מזה עשרות שנים, אמור היה אמש להיפתח לתנועה בשבתות קטע כביש הסמוך לשכונת קריית שמואל הדתית בחיפה. במשרד התחבורה ובעיריית חיפה עשו את כל ההכנות הדרושות, אלא שזמן קצר לפני כניסת השבת, בעקבות לחץ של החרדים, הורה שרון לשטרית: הכביש יישאר סגור. בעקבות זאת הפגינו במקום עשרות פעילי שינוי והתעמתו עם תושבים דתיים בשכונה

כביש מריבה גם בחיפה: ארבע שעות לפני כניסת השבת הודיע משרד התחבורה לעיריית חיפה כי שדרות ורבורג - קטע כביש סמוך לשכונת קריית שמואל הדתית – יישאר סגור גם השבת. לפני כן אמור היה הכביש להיפתח לתנועה בשבתות, לראשונה מזה עשרות שנים. ככל הידוע, הגורם הפתאומי לשינוי בכוונת משרד התחבורה הייתה הוראה ישירה של ראש הממשלה, אריאל שרון.

 

בעקבות זאת, בשעות הערב הפגינו כ-40 פעילי שינוי מהקריות, ובראשם חברי כנסת של התנועה, בכביש החסום והתעמתו עם תושבי הקרייה הדתיים. המשטרה עיכבה כמה מהמפגינים לחקירה עד שנרגעו הרוחות.

 

עורך הדין מוטי בן ארצי, מפעילי שינוי בקריות, הביע אמש זעם על התערבותו של ראש הממשלה בתהליך: "אין לו שום סמכות לעשות את ההחלטה כפי שאין לו סמכות להתקשר למנהל בית חולים ולהורות לו כיצד לטפל באחד החולים. ההחלטה עברה את כל הערכאות החוקיות כולל בית המשפט שהורה לפתוח את הכביש ואין שום סמכות לאישיות פוליטית להתערב בהחלטה זו".

 

הרחוב המדובר הוא קטע מהכביש המשתרע בקריות, במקביל לכביש חיפה-עכו. הוא גובל במערב בקריית חיים וקריית ים, ובמזרח בשכונת קריית שמואל, שהיא שכונה דתית השייכת לחיפה. הכביש נפרש על פני ארבעה נתיבים, שניים בכיוון דרום ושניים בכיוון צפון, כאשר הנתיבים הצפוניים גובלים בשכונה הדתית. מאז נסלל, היו שני נתיבים אלה נסגרים בכניסת השבת ונפתחים בצאתה, והתנועה צפונה הייתה זורמת בשני הנתיבים הדרומיים, שהיו הופכים דו-סטריים.

 

הסדר דומה קיים בחיפה גם ברחוב הרצל בשכונת הדר, בקצהו ממוקם בית הכנסת הגדול של העיר. התנועה בשבת מופסקת בקטע הכביש בו שוכן בית הכנסת, והתנועה מועברת לרחוב החלוץ הסמוך, ההופך בשבתות ובחגים לדו-סטרי.

 

בחודשים האחרונים החליט משרד התחבורה לפתוח את שני הנתיבים צפונה גם בשבת. העילה המיידית הייתה גידול בנפח התנועה, בעיקר לאחר פתיחת כביש 22, כביש מהיר המחבר בין העיר התחתית בחיפה לאזור הקריות. ציר זה, יחד עם הציר החוצה את הקריות ותחילתו בשדרות ורבורג, מהווה אלטרנטיבה לציר ההסתדרות (כביש חיפה-עכו) העמוס.

 

במקביל להכנות לפתיחת הצירים, תוך הצבת שילוט מתאים, התעוררה התנגדותם של התושבים הדתיים בשכונה, ואלה פנו לבית המשפט בבקשה למנוע את פתיחת הכביש. בית המשפט פסק כי הכביש ייפתח, ואז החלו התושבים להפעיל מערכת לחצים באמצעות חברי כנסת דתיים, מהמפד"ל ומהסיעות החרדיות. בעקבות התערבותם, הורה ראש הממשלה בצהריים לשר שטרית, להותיר את הציר סגור.

 

מעיריית חיפה נמסר כי העירייה נערכת כבר קרוב לשבועיים לפתיחת הציר, תוך פרסום הדבר בעיתונים המקומיים, אולם לבסוף נמסרה הודעה על ביטול המהלך זמן קצר לפני כניסת השבת. דובר העירייה מסר, כי מאחר וסימוני הכביש כבר שונו, תוזרם התנועה צפונה דרך שדרות דגניה בקריית חיים, ומשם לאורך חוף הים, ולא דרך שדרות ירושלים כפי שנעשה הדבר עד עתה.

 

בעקבות ההחלטה בוטלו הפגנות של גורמים דתיים שתכננו לחסום את הכביש ולהפריע לתנועה במקום בשבת.

פורסם לראשונה 17/06/2005 21:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. בעקובת לחץ החרדים
צילום: רויטרס
צילום: סבסטיאן שיינר
שטרית. משרד התחבורה נערך
צילום: סבסטיאן שיינר
הפגנת חרדים בכביש בר אילן. בחיפה בוטלה ההפגנה
צילום: לע"מ
מומלצים