שתף קטע נבחר

מזכ"ל העבודה בודק אם צריך לדחות את הבחירות

איתן כבל מתכוון להיכנס לעובי הקורה בנושא המפקד. ברק טוען לאיומים על מתפקדים, אך פרס "לא ייתן יד" לדחיית הפריימריז. ולוילנאי שמידרדר בסקרים יש טקטיקה חדשה: "רק אני יכול מול פרס"

בסוף-השבוע התייעץ מזכ"ל המפלגה החדש, ח"כ איתן כבל, עם גורמים בכירים במפלגה והתעדכן על מצב המפקד השנוי במחלוקת. הוא בדק אם יש צורך לערוך בדיקה נוספת של הטפסים, ולשם כך לדחות את הבחירות לראשות המפלגה. 

 

לפי שעה, לא ברור האם אכן ניתן לבצע את ההליך המדובר מבחינת חוקת המפלגה ומבחינת ההליכים המוסדיים, והאם אכן יש צורך בו. בכירים בעבודה ששוחחו עם כבל אמרו כי ההתרשמות היא שאחרי הבדיקה המקיפה שהוא ערך בנושא המפקד "המצב הוא לא כפי שנטען. יש בעיות אבל לא כצעקתה". למרות זאת, הלחצים במפלגה - בעיקר בקרב פעילי חלק ממטות המועמדים - הולכים וגוברים.

 

במטהו של אהוד ברק ממשיכים לדרוש בדיקה נוספת ומקיפה של טפסי המפקד. ברק עצמו אמר בסוף השבוע כי יש צורך לבדוק לעומק את דרכי הפעולה של מטות כמה מהמועמדים, שלטענתו השתמשו בדרכים פסולות על-מנת לפקוד אנשים למפלגה - "כולל איומים מרומזים וברורים". 

 

לעומתו, יו"ר המפלגה, השר שמעון פרס, אמר במפגש עם פעילים כי לא ייתן ידו לדחיית הפריימריז. "לא אאפשר לדחות את הבחירות בגין טענות שווא, שרק פוגעות במפלגה ומכפישות את 130 אלף המתפקדים", אמר. "הבחירות תהיינה חופשיות, חשאיות וללא לחצים. לא אתן לפגוע באיש בגלל הצבעתו".

 

האם בכלל ניתן לבדוק את הטענות לזיופים בטפסי המפקד? במקרים מסוימים, ניתן לבחון האם טפסי התפקדות אכן זויפו, אולם קשה מאוד לבצע בדיקה אמיתית של יותר ממאה אלף טפסים ולבחון האם כל המתפקדים שהובאו למפלגה התפקדו מרצונם, או שמא הופעלו עליהם לחצים או שהובטחו להם טובות הנאה תמורת התפקדותם. בדיקת טענות מסוג זה עלולה לארוך חודשים ארוכים, וכלל לא ברור האם היא אפשרית. בכל מקרה, כבל צפוי לכנס מחר את המועמדים, לעדכן אותם בממצאים שלו ולשמוע את טענותיהם.

 

בינתיים, השטח מתחמם לקראת ה-28 ביוני, והמועמדים כבר חושבים על הסיבוב השני. מתן וילנאי, שהידרדר בסקרים, משיק קמפיין חדש שכותרתו: "רק וילנאי יכול לנצח את פרס". ואילו ברק מתכוון להאיץ את הקמפיין, שנועד לשכנע את המצביעים כי רק הוא יכול להביא לחילופי שלטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
מכפישים. פרס
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
מאיימים. ברק
צילום: תומריקו
צילום: שאול גולן
סימן את פרס. וילנאי
צילום: שאול גולן
מומלצים