שתף קטע נבחר

מזכ"ל העבודה: תוקם ועדה לבדיקת טופסי המפקד

ישיבה לילית שכינס איתן כבל עם ארבעה מחמשת המועמדים לראשות המפלגה הסתיימה ללא תוצאות, ולכן הוא החליט להקים ועדה חיצונית שתבדוק באופן מדגמי את כשרותם של כעשרת אלפים טופסי מתפקדים חדשים. לדבריו, "אם לא יהיו קטסטרופות הבחירות יתקיימו במועדן"

מזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הכנסת איתן כבל, החליט הלילה (יום ב') להקים ועדה חיצונית שאמורה כבר היום להתחיל לבדוק עשרת אלפים טופסי מתפקדים חדשים למפלגה, שהם כ-15 אחוזים מכלל המתפקדים החדשים. אם הבדיקה תוכיח תוך ימים ספורים שאכן היו זיופים במפקד, התוצאות יוגשו למוסדות המפלגה והמרכז יכונס כדי להחליט האם לדחות את הפריימריז, שנקבעו ל-28 ביוני.

 

כבל החליט על הקמת הוועדה לאחר שפגישה לילית שכינס בלשכתו עם ארבעה מחמשת המועמדים לראשות המפלגה: עמיר פרץ, אהוד ברק, בנימין בן אליעזר ומתן וילנאי - הסתיימה ללא תוצאות. המועמד החמישי, שמעון פרס, החרים את הישיבה. לדברי כבל, "אם לא יהיו קטסטרופות הבחירות יתקיימו במועדן. אך עם זאת, אין תאריך ברזל".

 

השר בן אליעזר אמר בפגישה כי אינו מעוניין בבדיקה גורפת של המפקד כולו, אלא רק בבחינת ההתנהלות בתוך המפלגה מאז סגירת המפקד ועד היום. לדבריו, החוקרים שימונו צריכים לבדוק תוך ארבעה ימים את אופן ההתנהלות בתוך המפלגה, שעסקה בבדיקת הטפסים. בשיחה עם ynet הוסיף בן אליעזר: "גם בדיקה מדגמית לא מפחידה אותי, אבל מה שחשוב זה לבדוק לאן נעלמו עשרת אלפים טפסים, ומאיפה הגיעו עשרת אלפים אחרים".

 

בפגישה, שעלתה לעתים לטונים גבוהים בשל חילוקי דעות בין המשתתפים דרשו ברק, וילנאי ובן אליעזר שספר הבוחרים השני, שאמור להתפרסם היום, לא יתפרסם במועדו. עמיר פרץ, המתנגד לדחיית הפריימריז, אמר כי "הגורם היחידי המוסמך להחליט בקשר לפרסום ספר הבוחרים, שחייב לצאת, זה ועדת הבחירות". כבל מצד אמר שעל הספר להתפרסם בזמן ושתמיד ניתן לבדוק אותו במועד מאוחר יותר.

 

בתוך כך, בכירים במפלגה העריכו כי יותר מ-90 אחוזים מכ-7,000 טפסי המפקד, שנשארו מחוץ לספר הבוחרים הראשון בשל תקלות, נפסלו בבדיקה שנערכה ביומיים האחרונים - ולא יוכלו כנראה להצביע. בבדיקה אף התגלה טופס של אדם שנפטר, ששלח ערעור על ששמו לא הופיע בספר הבוחרים.

 

שלושה מתוך חמשת המועמדים - אהוד ברק, מתן וילנאי ובנימין בן אליעזר - הבהירו בפתח הפגישה כי לא יתנגדו לדחיית הבחירות - איש איש וסיבותיו: ברק פועל זה זמן רב להביא לדחיה, בטענה שהמפקד מושחת; וילנאי מאבד גובה, ולכן זמן נוסף עשוי לסייע לו; פואד בן אליעזר מגרד את תחתית הסקרים, ודחייה תאפשר לו אולי להתאושש. "אלפי טפסים נעלמו, ונולדו אלפים רבים אחרים. זה דורש חוקר חיצוני שיבדוק מה מתרחש בעיקר מאז שנסגר המפקד, מבחינתי שיביאו אלף חוקרים, אני רוצה בדיקה אמיתית", אמר בן אליעזר.

 

לעומתם, עמיר פרץ, שזינק למקום השני במירוץ, אמר בפתח הפגישה כי הוא מתנגד לדחייה של הפריימריז אך תומך בבדיקה של המפקד. שמעון פרס היושב ראש, שמוביל בכל הסקרים, הבהיר כבר בסוף השבוע כי יתנגד לדחיית הבחירות - והוא אף החרים את הפגישה בתל אביב. 

 

פרץ: זו פארסה

 

פרץ תקף בחריפות את מה שכינה ניסיון להכפיש את המפקד. "אני מוכן לכל בודק, בתנאי שלא חורגים מהזמן שנקבע. אני לא מוכן לדחייה אפילו של שעה אחת... מדובר בפארסה, לא הייתה בדיקה כל כך מעמיקה של מפקד כמו שהייתה במקרה של המפקד הזה. הביאו גרפולוגים, ובודקים - עוד מעט היו מביאים גם אסטרולוגים. מפלגת העבודה הייתה צריכה לצאת זקופת קומה ממפקד זה".

 

ברק בחר למתוח ביקורת באופן ציני על השר פרס, שנעדר מן הפגישה, ואמר: "אני משוכנע ששמעון מאחר בגלל כנס המוני של מתפקדים ואולי בגלל שהוא מאחר לחתונה. אולי הוא יגיע מחר". בנושא כשירות המפקד אמר: "יתכן שאין ברירה אלא לדחות את הפריימריז. כשעננה כזאת של חשדות וחששות מלוות את המפקד ראוי שנהיה בטוחים שאנו נקיים מבפנים".

 

כבל: היו בעיות במפקד, אבל התקשורת הגזימה

 

בסוף השבוע ערך כבל בדיקה מקיפה עם אנשי מנהלת המפלגה, כדי לבדוק את הדרכים בהן טיפלה המפלגה בטפסי המפקד. הוא אמר כי על פי התרשמותו, "המצב הוא לא כצעקתה. יש בעיות, אבל מה שהיה בתקשורת בתקופה האחרונה היה מוגזם".

 

גם אם תוצאות הבדיקה החיצונית יעידו על אי-סדרים, והמועמדים יסכימו לדחיית הפריימריז, רק מוסדות המפלגה יוכלו לאשר זאת באופן סופי, ולקבוע מועד חלופי לבחירות.

 

בינתיים, במטות המועמדים נשמעות עוד ועוד טענות על שחיתויות במפקד - זיופים, העלמת טפסים, גיוסים המוניים במקומות עבודה, הבטחות ואף איומים מרומזים ומפורשים. ועדת הבדיקה החיצונית אמורה לבדוק את הטענות הללו, ולא מן הנמנע שתאלץ לבדוק גם את ההתנהלות של מנגנון המפלגה.


פורסם לראשונה 19/06/2005 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
זה שמסכים, זה שמחרים. וילנאי ופרס
צילום: גיל נחושתן
צילום: שאול גולן
פואד בן אליעזר
צילום: שאול גולן
צילום: ישראל מלובני
ברק ופרץ ברגע נדיר
צילום: ישראל מלובני
צילום אתר הכנסת
בדיקה חיצונית. כבל
צילום אתר הכנסת
מומלצים