שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשיחיים בחב"ד: "נעצור את הפינוי בגופנו"
  תנועת חב"ד נערכת להתנתקות, אבל יש מחלוקת פנימית קשה. בזרם המשיחי, הקיצוני יותר, מבטיחים "אלף שחקני חיזוק אמריקנים בדרך לגוש קטיף - ונראה מי יעצור אותם בנתב"ג". הם מחלקים לאנשיהם תיקי מעצר כהכנה לכלא ומבטיחים: "אריק שרון עומד להתבזות בשידור חי לעיני מיליונים". בהנהגה הרשמית מתנערים מהם בתוקף ומזכירים כי הרבי מלובביץ' קרא שלא להגיע לימית בזמן הפינוי

  האם תנועת חב"ד תתגייס נגד ההתנתקות? אלפי חסידי חב"ד כבר הוכיחו בעבר "שהם יודעים לעבוד" בהקרבה וביכולת ארגונית מרשימה (תזכורת: קמפיין "נתניהו טוב ליהודים"). במערכת הביטחון יודעים כי אם החב"דניקים ייצאו לשטח ביום פקודה – ההתנגדות להתנתקות תיראה אחרת.

   

  אולם מהם גבולות הגזרה של המאבק בתוכנית הפינוי? ynet מגלה כי בחב"ד קיימת מחלוקת חריפה בנושא בין בית הדין הרבני של התנועה, שאימץ קו מתון, ובין הזרם המשיחי שמבטיח: "נעצור את ההתנתקות בגופנו".

   

   

  בעשור האחרון , מאז מותו של הרבי מלובביץ' (מנחם מנדל שניאורסון), מורגשת התחזקות של הפלג המשיחי המאמין כי האדמו"ר עודנו חי ואמור להתגלות כמשיח בן דוד. בקרב המשיחיים אזרחים אמריקנים רבים וכן פעילים, רובם חוזרים בתשובה, שהצטרפו לחסידות בארץ לאחר מותו של הרבי והם מרוכזים בעיקר בצפת, בת ים ואור יהודה. הפלג הזה בחר שלא לקבל את ההיררכיה שהונהגה בחסידות לאחר מותו של הרבי ובתקופה האחרונה ניתן לזהות התקרבות אידיאולוגית של החסידים הצעירים ל"נוער הגבעות".

   

  לעומת ה"משיחיים", כוחות הביטחון יכולים לנשום לרווחה מכך שההנהגה הרוחנית של חב"ד אימצה קו מתון שקובע כי דרך ההתנגדות היחידה היא דרכו של הרבי מלובביץ', שפסק כי פעולה נגד הממשלה חייבת להיות באמצעות המחאה הרוחנית שבא לידי ביטוי בעצרות תפילה וכינוסי תעניות. למעשה, נשען הזרם המרכזי בחסידות על פסיקת הרבי שאסר על החסידים להגיע לימית ולמחות נגד פינוי סיני. במאבק הימין הנוכחי נגד ההתנתקות בחרה ההנהגה הרוחנית של חב"ד לתפוס את המקל בשתי קצותיו ולהביע התנגדות מוחלטת לתוכנית. עם זאת הביעה חוסר נחת מחסימות הכבישים ומכל גילוי של אלימות עם כוחות הביטחון.

   

  תנועת חב"ד מורכבת משלושה גופים מרכזיים: בית הדין הרבני של חב"ד, בו חברים עשרה רבנים שמרכיבים את הגוף ההלכתי העליון בחסידות. הגופים האחרים הם "צעירי אגודת חב"ד" - המשמשים כזרוע המבצעית של החסידות ו"אגודת חסידי חב"ד" - הגוף האחראי על המוסדות והישיבות. עד היום הפעילה חב"ד את המנגנון הארגוני והוציאה רבבות לשטח שלוש פעמים: בהפגנה הגדולה נגד הסכמי אוסלו – "ארץ ישראל בסכנה", ב"קמפיין 96' – "ביבי טוב ליהודים" ובקמפיין האחרון – "היכונו לביאת המשיח". ומה יקרה כעת?

   

  המשיחיים: "נלך בשמחה לכלא"

   

  הרב שלום דב וולפא, מקרית גת, מהמנהיגים הבולטים של הזרם המשיחי, צפוי להוביל את ההתנגדות האקטיבית לפינוי והוא מטיף לסירוב פקודה. הרב וולפא (שבזמנו, הרבי אסר עליו להגיע לימית) מתואם עם הרב יקותיאל ראפ – אותו הוא מכנה "האיש שלנו בניו יורק" ששוקד בימים אלה על הבאת אלף חסידים שיצטרפו למחנה המשיחיסטי בארץ במטרה לעצור את ההתנתקות. לדברי הרב וולפא, כוחות הביטחון לא יוכלו לעצור אלף אזרחים אמריקנים בנמל בן גוריון ויהיו חייבים לאפשר לחסידים כניסה לישראל.

   

  הרב וולפא תוקף בחריפות את ההחלטה של בית הדין הרבני של חב"ד שלא להתעמת עם כוחות הביטחון ואומר: "נעצור את ההתנתקות בגופנו כשנביא מאות אלפי חסידים לגוש קטיף ולצפון השומרון. מניו יורק בלבד יגיעו, בעזרת השם, כאלף חסידים. אריק שרון עומד להתבזות בשידור חי לעיני מיליונים ברחבי העולם. הכנו תיקי מעצר לחלוקה ובהם כל מה שצריך לשהייה בבית הסוהר. נלך בשמחה מאחורי סורג ובריח". הרב מכחיש את הטענות לפיהן הרב מלובביץ' אסר לרדת לימית בעת הפינוי, ואומר: "לא היה ולא נברא. ירדתי לימית בהוראת הרב, דיווחתי וקיבלתי הוראות. הכל היה באישורו".

   

  לפני שלושה חודשים ארגנו ה"משיחיים" את האירוע "מי לשם אלי" בבנייני האומה, שאליו הגיעו אלפי חסידים. "תיארו אותנו כפלג המשיחי הקטן. אם אנחנו הקטנים
  מהו הפלג הגדול?", שואל הרב וולפא ומוסיף כי "צריך לשאול את בית הדין של חב"ד מדוע יצאו לטובת נתניהו כאשר אז מדובר היה בעניין פוליטי ואילו עתה על קדושת הארץ בחרו שלא לעשות כלום? פעילות נגד פינוי אמורה להיעשות בכל התוקף. זה מה שהרבי אמר ורצה. אולי הם מפחדים שפעילות כזו תפגע בהם תקציבית . אני ברוך השם לא צריך כל תקציב".

   

  פעיל מרכזי אחר בזרם המשיחי מבטיח ל-ynet כי ב"יום פקודה" ישתלבו חסידי חב"ד בהמוניהם בפעולות ההתנגדות ומספר כי "כבר ביום הראשון לתחילת המאבק ילוו אלפי חסידים לעבר גוש קטיף ספר תורה שנכתב במיוחד עבור סרבני הגירוש".

   

  ההנהגה: "הם לא משלנו"

   

  מנגד אומר מנחם ברוד, דובר חב"ד: "צריך לעשות סדר בדברים. לא כל אדם שקורא לעצמו חסיד חב"ד ועושה מעשה אפשר לייחס זאת לחסידות. את המדיניות קובעים המוסדות הרשמיים בלבד והם קבעו כי חב"ד לא תפעל נגד שוטרים או כוחות ביטחון וכן שלא יעברו על החוק על ידי חסימת כבישים. בנושא סירוב הפקודה בחרה ההנהגה שלא להביע כל עמדה" .

   

  עם זאת, מבקש ברוד לציין, כי "לכל ברור כי חב"ד רואה בתוכנית ההתנתקות כמסוכנת לכל העם היושב בארץ. אנו בוחנים לגופה כל פעולת מחאה המאורגנת על ידי הימין ומועצת יש"ע. היו הפגנות בהם קראנו לחסידי חב"ד להשתתף כדי לסייע למאבק".

   

  מזכיר בתי הדין הרבניים, הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, מבהיר ל-ynet:" אנו מתנגדים באופן נחרץ להתנתקות. הרבי אמר כי יש סכנה רבה במסירת שטחים. לגבי אופן הפעולה הוחלט שלא להשתתף כגורם יוזם במחאה. דעתנו המוחלטת היא שאסור לפגוע בשום יהודי, לא בצבא ולא במשטרה, הרי הממשלה הכריחה אותם לפנות. כולם צרכים להישמע לבית הדין הרבני כי זו הוראת הרב". ומה לגבי פעולות אנשי הזרם המשיחי? "אני לא רוצה לפגוע ביהודי, אך עם זאת המעשים שלהם כואבים לי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הפגנת חב"ד נגד ההתנתקות
  צילום: איי פי
  הרב וולפא. יוביל התנגדות אקטיבית?
  הרב ראפ. "האיש שלנו בניו יורק"
  מומלצים