שתף קטע נבחר

חיילים למופז: מה לעשות כשילד יהודי זורק אבן?

שר הביטחון נפגש עם חיילי גדוד הצנחנים, שהשתתפו במבצע המעצרים הנרחב בגדה. "נגיע אליהם בכל מקום", הבהיר הרמטכ"ל שנלווה אליו. הם שמעו מהחיילים על התמודדות יומיומית גם עם אזרחים יהודים. "ילדים בחברון זורקים אבנים וההורים מגדפים. אין לנו איך להתמודד עם זה"

אדוני השר, מה עושים כשילד יהודי זורק אבן? זו השאלה לה נדרש היום (ג') שר הביטחון, שהגיע לביקור בחטיבת יהודה של פיקוד מרכז. כשמלווים אותו הרמטכ"ל, אלוף הפיקוד ומפקד האוגדה, נפגש השר שאול מופז עם חיילי גדוד 890 של הצנחנים, שלקחו הלילה חלק במבצע המעצרים הנרחב. הוא שיבח אותם על הפעילות. 

 

אחד הקצינים בגדוד סיפר לו על המורכבות שבהגנת היישוב היהודי בחברון, תוך שמירת אורח חיים תקין עבור האוכלוסייה הפלסטינית. הקצין ציין כי יש לא מעט תופעות בהן תושבים יהודים מתנהגים באופן בלתי ראוי כלפי החיילים - בין היתר הדבר מתבטא בילדים שזורקים אבנים לעבר החיילים, והוריהם מגדפים אותם. "אין לנו כלים להתמודד עם הדבר הזה", אמר הקצין.

 

אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, התייחס לסוגייה ואמר כי המערכת הצבאית עוסקת במציאת כלים משפטיים. מופז ציין כי הנושא לא נעלם מעיני מערכת הביטחון. "אנו ניתן לכם את כל הגיבוי הדרוש לעמוד מול אירועים כאלה".

 

"אור ירוק" למעצרים

 

שר הביטחון נתן "אור ירוק" לפעילות מלאה נגד הג'יהאד האיסלאמי בעומק השטח הפלסטיני. "הג'יהאד הכריז כי אינו חלק מהרגיעה, ועלינו לפעול כדי לעצור את פעיליו בכל מקום ובכל זמן. בכל פעם שיהיה מידע הקשור לפעילי הארגון, יש לפעול על מנת לסכל כל פעילות שלהם".

 

במסגרת הבנות שארם, נדרשו הכוחות בשטח לקבל אישורים מדרגים בכירים לכל מעצר. מעתה, היד תהיה חופשית יותר בכל הקשור למעצר פעילי ג'יהאד, והביורוקרטיה תקוצץ. "אסור להוריד את הרגל מהגז מול הג'יהאד האיסלאמי", אמר מופז. לפי שעה, הפעילות נגד יתר ארגוני הטרור, השומרים על הרגיעה באופן יחסי, תהיה מרוסנת ומאופקת יותר. תשומת לב מיוחדת מפנה מופז לתשתית החמאס בחברון, שם לדבריו יש "להיות עם היד על הדופק". 

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, ציין לחיוב את העובדה שהמעצרים יצאו לדרך זמן קצר לאחר קבלת ההחלטה, ואמר שהפעילות תימשך. "בכל מקום בו יהיה לנו מידע, ננסה לשים את ידינו על המחבלים. אנחנו לא באים להרוג ולחסל, אלא לתפוס ולעצור, כדי שלא יוכלו להפעיל טרור נגד אזרחים".

 

דגש מיוחד שם שר הביטחון על נושא ההברחות ממצרים דרך דרום הר-חברון. הוא הורה לפעול מיידית עם קבלת מידע על ניסיון להבריח נשק תלול-מסלול, בדיוק כמו במקרה של "פצצה מתקתקת". 

 

גם לעימותים בין הצבא לאזרחים, על רקע ההתנגדות להתנתקות או לבניית הגדר, התייחס מופז בסיור. הוא ציין מקרה בו נפגע חייל שריון בעינו במהלך הפגנה נגד הגדר בכפר בילעין, וכינה אותו "חמור". "יש תשתית משפטית, וצריך להשתמש בכלים אלה. אסור שהחיילים יהיו חסרי מגן", אמר.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
גיבוי מלא. מופז
צילום: צפריר אביוב
צילום: חיים הורנשטיין
בכל מקום. חלוץ
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: איי אף פי
מעצרים בגדה
צילום: איי אף פי
מומלצים