שתף קטע נבחר

מפעל הפיס מבקש פטור כללי מארנונה

הפיס, אחד הגופים הרווחיים בישראל, מנמק את בקשתו בטובת הקהילה. הרשויות המקומיות זועמות: יד האחת של הפיס נותנת, היד השנייה לוקחת

מפעל הפיס, אחד הגופים הרווחיים בישראל, מבקש ממשרד הפנים פטור מארנונה למשרדיו ודוכניו בכל הארץ. כך נודע לידיעות אחרונות. רשויות מקומיות בישראל זועמות על הבקשה ופנו למשרד הפנים כדי לסכל את המהלך.

 

בכיר בשלטון המקומי אמר אתמול: "מדובר בחברה עם הכנסות ורווחים של מאות מיליוני שקלים, ואין שום הצדקה שהם יקבלו פטור מתשלום ארנונה. יש כאן אבסורד, כי היד שנותנת כספים לרשויות המקומיות, היא גם היד שרוצה לקחת כספים מהרשויות באמצעות אי-תשלום הארנונה".

 

מפעל הפיס נהנה עשרות שנים מפטור מלא מתשלום ארנונה, כמו מוסדות מלכ"ר אחרים מתוקף חוק משנת 1938. המדינה החליטה לבטל את הפטור ב- 1 בינואר השנה, ומאז נדרש מפעל הפיס לשלם לרשויות המקומיות עשרות מיליוני שקלים לשנת המס הנוכחית.

 

באמצע מאי השנה שלח עו"ד אמנון זכרוני, היועץ המשפטי של מפעל הפיס, בקשה לממונה על מחוז תל-אביב במשרד הפנים, לפטור את הפיס מתשלום ארנונה.

 

נימוקי הבקשה: "מטרת מפעל הפיס היא העלאת רווחת הציבור; מפעל הפיס אינו גובה תמורה עבור פעולותיו לרווחת הציבור; מפעל הפיס אינו פועל למטרות רווח; מפעילי מפעל הפיס וראשיו לא מפיקים כל הנאה כלכלית אישית, לבד משכר סביר שהוא פונקציה של תרומתם הישירה; מפעל הפיס פועל בתוך קהילת הרשות המקומית ופעילותו משרתת בעיקר את תושבי אותה הרשות המקומית; מפעל הפיס אינו עוסק בפעילות פוליטית ואינו מקבל תמיכה ממשלתית".

 

הרשויות המקומיות הגדירו את הדרישה כחצופה. מנכ"ל עיריית תל-אביב, מנחם לייבה, אמר אתמול: "מן הראוי שמפעל הפיס, שתפקידו לתרום כספים לרשויות, לא ייקח את הכספים מהגופים שהוא אמור לתמוך בהם. מפעל הפיס מנצל את עוצמתו לקבל הקלות בתחום הארנונה ואגרות הפרסום, וזה דבר מקומם ולא מקובל. אנחנו נעמוד על-כך שהם ישלמו ארנונה ואגרות אחרות, ואת יתרת הכסף שיעבירו לרווחת הציבור והרשוית המקומיות. מפעל הפיס הוא

לא מעל החוק".

 

מנכ"ל מועצת אזור, משה חכים, פנה גם הוא למשרד הפנים, והודיע: "אנחנו מתנגדים בצורה נחרצת לבקשת מפעל הפיס".

 

במפעל הפיס דחו בתוקף את הטענות, והסבירו כי מפעל הפיס הינו מוסד מלכ"רי (מוסד ללא מטרות רווח), כמו מאות גופים אחרים במדינה הנהנים מהקלות מתשלומי ארנונה ומסים. בכיר במפעל הפיס הסביר: מאז ביטול הפטור אנחנו משלמים את הארנונה כחוק לכל הרשויות בישראל. עם-זאת, משרד הפנים מאפשר למוסדות מלכ"ר להגיש בקשה לקבלת פטורמארנונה - וככה עשינו.

 

דוברת מפעל הפיס, דולין מלניק, מסרה בתגובה: "מלכ"רים במדינה, ביניהם מפעל הפיס, קיבלו פטור מארנונה על-פי חוק. מיום ביטול החוק שילם הפיס את כל תשלומי הארנונה שהוגשו לו. 100% מרווחי הפיס חוזרים לקהילה. תשלום הארנונה תקטין את התקציב שיישאר לחלוקה לרשויות המקומיות ובכך יפגעו בעיקר התושבים. כאשר לפיס יש פטור מארנונה, חוזרים מיליוני שקלים ומושקעים בהקמת מבני ציבור. אנחנו מקווים כי פנייתנו תענה ובכך נוכל להמשיך ולהקצות מאות מיליוני שקלים לקהילה. תשלום ארנונה באה בהכרח על חשבון בניית בית-ספר באופקים, ולכן מפעל הפיס מבקש את הפטור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
מפעל הפיס: רוצים פטור מארנונה
צילום: עומר הכהן
מומלצים