שתף קטע נבחר

60 שנות מאסר למורשע בפרשת "מיסיסיפי בוערת"

שופט בית המשפט בפילדלפיה גזר על אדגר ריי קילן, הכומר בן ה-80 שבעבר היה חבר בקו-קלוס-קלן, שלושה עונשי מאסר של 20 שנה כל אחד, לאחר שהורשע בהריגתם של שלושה פעילי זכויות אדם ב-1964. לדברי השופט, המשימה לא גרמה לו לעונג, אך בחוק אין אבחנה לגבי גילו של המורשע ועיתוי גזירת עונשו

איש הקו-קלוקס-קלן בעבר, אדגר ריי קילן, כומר בן 80, נידון הערב (יום ה') ל-60 שנות מאסר בפועל, לאחר שהורשע בתיאום הרצח המשולש בפרשת "מיסיסיפי בוערת" בשנת 1964. זהו העונש המקסימלי הקבוע בחוק.

 

ג'יימס צ'ייני, צעיר שחור בן 21 ממיסיסיפי, ושני חבריו, אנדרו גודמן בן ה-20 ומייקל שוורנר בן ה-24, נרצחו בידי כנופיית

גזענים. קילן זוכה מאשמת רצח בשנת 1967 על ידי חבר מושבעים שכולו היה מורכב מגברים לבנים.

 

בבית המשפט בפילדלפיה ישב היום קילן בכיסא הגלגלים שלו כשהשופט הקריא את גזר הדין. השופט, מרקוס גורדון, הסביר כי המשימה לא גרמה לו לעונג, אך בחוק אין אבחנה לגבי גילו של המורשע ועיתוי גזירת עונשו. "לקחתי בחשבון שמדובר כאן בשלושה בני אדם שחייהם נלקחו מהם, ויש לכבד אותם". בגזר הדין צויין כי קילן ירצה למעשה 20 שנות מאסר שלוש פעמים.

 

חבר המושבעים במיסיסיפי הרשיע את הכומר בשלושה סעיפי אישום בגין הריגה. הוא היחיד שעמד לדין בפרשת הרצח.

 

מיסיסיפי בוערת

 

פרשת הרצח בקיץ 1964 זעזעה את אמריקה כולה, והיוותה נקודת מפנה במאבק למען זכויות השחורים במדינה. מאוחר יותר, בשנת 1988, היא אף הונצחה בסרט הנודע "מיסיסיפי בוערת ".  

 

שלושת הפעילים, צ'ייני, גודמן ושוורנר, השתתפו באותה תקופה במבצע "קיץ של חופש". במסגרת מבצע זה, עברו צעירים רבים, רובם סטודנטים מצפון ארצות הברית, בערי הדרום השונות ושכנעו שחורים להרשם לבחירות ולתוכניות החינוך השונות.

 

ביום שבו נרצחו נעצרו השלושה לאחר שנהגו במהירות מופרזת. הם טענו בחקירתם במשטרה כי מיהרו לכנסיה מקומית כדי לראות את הריסותיה לאחר שהושחתה על ידי חברי הארגון הגזעני "קו-קלוקס-קלאן". לאחר החקירה שוחררו השלושה אולם אנשי ה"קלאן" ארבו להם בקרבת מקום. הם תקפו את השלושה באכזריות, היכו אותם ולאחר מכן ירו בהם למוות. גופות השלושה נמצאו רק לאחר 44 ימים, קבורות בתלולית עפר.

  

במשך שנים רבות נחקרה הפרשה אולם מעולם לא נדונו ההאשמות ברצח בבית המשפט. קילן, שעמד בעבר בראש סניף ה"קלאן" המקומי, הועמד לדין בשנת 1967 יחד עם 18 מחבריו באשמת "הפרת זכויות אדם", אולם חבר המושבעים שהורכב כולו מגברים לבנים זיכה את כולם. שבעה נאשמים נוספים בפרשה, שהודו כי היכו פעילי זכויות אדם בכמה הזדמנויות שונות, נשלחו לרצות עונשי מאסר של שלוש עד עשר שנים.

 

קילן נעצר בינואר השנה לאחר שהתביעה הראשית במיסיסיפי גיבשה מספיק עדויות וראיות נגדו. המשפט החל בסוף השבוע שעבר והפעם חבר המושבעים היה מעורב - תשעה לבנים ושלושה שחורים, שהגיעו להחלטה פה אחד לאחר כמה שעות של דיונים. עם זאת, הם הרשיעו את קילן בעבירה קלה יותר של הריגה ולא ברצח כפי שדרשה התביעה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קילן. 60 שנות מאסר
צילום: רויטרס
מומלצים