שתף קטע נבחר

סקירת העיתונות הערבית לסוף השבוע

אדם שהתחפש לאשה עטויית רעלה כדי לשדוד חנות תכשיטים בשפרעם; דרישות לבטל את הגבלת הגיל לקבלה בחוגי האוניברסיטאות; ראיון עם ראש הממשלה לשעבר ברק, שמתייחס לאירועי אוקטובר וכן עדות אישית מאסון הרכבת, כל אלה ועוד בסקירת העיתונות הערבית של סוף השבוע

כול אל-ערב

 

"האוניבסיטאות מפלות את הערבים": בכירים בארגון "כראמה" לזכויות האזרח שלחו מכתב לראשי האוניברסיטאות בו הם דורשים לבטל את הגבלת הגיל לקבלה בחוגים מסויימים. זאת, לאחר שנקבע כי בחוגים מסויימים יתקבלו סטודנטים מגיל 19 ובחוגים אחרים מגיל 20. הארגון טוען כי החלטה זו פוגעת באופן ישיר בסטודנטים הערבים ומצמצמת את סיכוייהם להתקבל לאוניברסיטאות. 

 

במכתב ששלח מנהל הארגון, עו"ד דרגאם סיף לראשי האוניברסיטאות, צויינו ההגבלות באוניברסיטאות השונות וכן צויין כי סטודנטים ערביים נאלצים לטוס לחו"ל כדי ללמוד, מפני שחלקם שעונים על כל דרישות הקבלה, נאלצים להמתין לחינם לגיל הנקוב משום שאינם משרתים בצבא. לימודים בחו"ל טומנים בחובם עלות כבדה ומשמעותיות חברתיות קשות.  

 

"האפליה נגד הערבים בולטת במיוחד נוכח העובדה שישנם סטודנטים שדוחים את שירותם הצבאי כדי ללמוד והם אינם נכללים בתנאי זה", כתב עו"ד סיף. לדבריו, מטרת האוניברסיטאות בצעד זה היא לשמור על "האיזון הדמוגרפי".  

 

סערה בסכנין: מנהל קבוצת הכדורגל של בני סכנין, מאזן גנאים, תקף באופן חסר תקדים את קפטן קבוצתו, עבאס סואן, וזאת לאחר שהשחקן חתם בקבוצת מכבי חיפה לשנתיים. "מה שקרה היה מצער מאד. אנחנו האחרונים שידענו על כך", אמר גנאים שכינה את העסקה כ"חוסר נאמנות". 

 

הוא הוסיף: "איפה ההשתייכות הלאומית, הסכנינית והערבית? האם זה הגיוני שבן סכנין יפעל נגד בני עירו ועמו? האם זה הגיוני שנשב יחד ונסכם וכעבור שלושה ימים נופתע לשמוע שהוא ישב עם יעקב שחר ממכבי חיפה וסיכם איתו מאחורי גבנו? מדוע הוא לכל הפחות לא התקשר והודיע. מי שלא רוצה את סכנין – גם היא לא רוצה אותו. איתו או בלעדיו נגבש הרכב חזק".  

 

סאות אל-חק ואל-חורייה 

 

סקר שערך פרופסור סמי סמוחה מאוניברסיטת חיפה לא נעלם מעיניו של עורך העיתון, תאופיק מוחמד, שהתייחס בחומרה לנתונים שעלו ממנו בטורו השבועי. "הסקר שערך פרופסור סמוחה מגלה כי כ-75% מהנשאלים היהודים סבורים שיש להוציא את התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק, 56% סבורים שיש להוציא את חד"ש מחוץ לחוק ולדבריו אם היו שואלים לגבי המפלגות הערביות האחרות התוצאות היו דומות".

 

התוצאות הללו מעידות כי הסברה הרווחת בישראל היא, כי רצוי שהערבי במדינה יהיה תחת ה"אדון" היהודי, רוצה לבטל את האחר באופן מוחלט ולמזגו בגופים הפוליטיים הציוניים הקיימים במדינה כמו מפלגת העבודה, הליכוד, יחד וכדומה.

 

"מה שחשוב הוא שיש לבנות חברה שתספק את כל הצרכים של הציבור הזה שמושפל מאז קום המדינה, ולבנות בתי חולים, בתי ספר ועוד שיהפכו את ערינו לא רק לערי שינה בלילה שבניהן עוזבים אותם בבוקר כדי להתפרנס בערים היהודיות", הסביר העורך.  

 

"תוצאות הסקר הנ"ל אינן מבוססות על טירוף ביטחוני או חשש קיומי מפני הציבור הערבי, כפי שהן מבוססות על ביטול האחר באופן טוטאלי. מכאן, שסעיף זה מוגש כשי עבור אותם 24 אלף שהתפקדו למפלגת העבודה ורוצים לשים את גורלם בידי אותם רוצחים של השהידים מאינתיפאדת אל-אקצה, מחנות הפליטים בג'נין ובלאטה, טבח קביה, כפר קאסם וכפר קנא", הוסיף. 

 

א-סינארה

 

אביב נעורים – גרסת שפרעם: שוד יצירתי במיוחד אירע בשבת שעברה בעיר. בעל חנות תכשיטים, חמזה נעראני, שפתח את המקום רק לפני כשבוע סיפר כי אשה ביקשה להיכנס לחנות וכשהוא פתח לה את הדלת פרצו למקום שלושה שודדים. האשה שביקשה להיכנס והיתה עטוייה  בלבוש מסורתי ומוקפד התגלתה כגבר שהתחפש לאשה, כחלק מהכנופיה.

 

נעראני לא איבד את העשתונות, הדף אותם החוצה וחברו אף כיוון לעברם את האקדח שברשותו. השלושה נבהלו, החלו לרוץ מהמקום, ומהחקירה שנפתחה עולה כי מכונית המתינה להם והניסה אותם מהמקום. נעראני, שהציב בחנותו מצלמות, יתקשה לזהות את השודדים שחבשו מסכות על פניהם. 

 

פתיחות מדמשק? בכיר בשגרירות סוריה ברבת עמון אמר בראיון מיוחד לעיתון כי ארצו לא תמנע מאיש מקרב הערבים בישראל מלקבל אישור כניסה כדי לבקר את בני משפחתו. הוא הדגיש כי דלתותיה של דמשק "פתוחות בפני הפלסטינים מקרב ערביי 48' עם בני משפחותיהם וקרוביהם", וזאת מבלי להזדקק לתיווך, כפי שהיה נהוג עד לא מזמן. לדבריו, על כל מי שמעוניין לבקר במדינה לגשת לשגרירות הסורית ברבת עמון ולקבל את אשרת הכניסה, זאת בתנאי אחד – קבלת בקשה לביקור מצד המשפחה המזמינה בסוריה. 

 

העיתון דיווח עוד כי עשרות מקרב הערבים בישראל פנו בתקופה האחרונה בבקשה לבקר את בני משפחותיהם בסוריה וזאת מבלי להזדקק לתיווך של אף גורם פוליטי כפי שאירע בעבר.  

 

חשד לשוחד בחירות בכפר קרע: היחידה המרכזית של מרחב העמקים מנהלת בימים אלה חקירה מסועפת אודות אי סדרים ושוחד שאירעו לכאורה במערכת הבחירות האחרונה לראשות מועצת כפר קרע בדצמבר 2003. החקירה נפתחה לאחר תקרית ירי שאירעה לפני כשלושה שבועות ובמהלכה נורו שבעה כדורים לעבר מכוניתו של סגן השר לשעבר ותושב המקום, נוואף מסאלחה. בימים הקרובים צפויים בכירים במועצה לקבל זימונים לחקירה ונראה כי צפויים מעצרים.

 

איש עסקים בשנות הארבעים לחייו, חשוד כי שיחד את אחד המועמדים כדי שזה יסיר את מועמדותו. איש העסקים נתן לו המחאה בסך 4.1 מיליון שקלים לצורך זה, ואותה המחאה, אגב, לא כובדה. 

 

פנורמה  

 

אסון הרכבת: בושרא מסארווה מטייבה, מורה בבית ספר תיכון בנגב ומנהלת מכון יופי לכלות ברהט המתגוררת כיום בלהבים ניצלה בנס באסון הרכבת סמוך לרבדים. היא נסעה יחד עם חברתה, רחל, ברכבת מתל אביב לבאר שבע. "מרגע שיצאה הרכבת חשנו במשהו מוזר", היא מספרת. "מזג האוויר ברכבת היה חם, המזגן התקלקל וכתוצאה מכך היה ריח רע באוויר. נוסעים רבים זעמו על כך, ביקשו לתקן את המזגן ורבים מאד עברו לקרונות הקדמיים שם הוא עבד – דבר שיצר עומס רב באותם הקרונות. אנשים עמדו שם ואף ישבו על הרצפה. כל הדרך חשנו רעידות מתמשכות, זה גרם לנו להתעצבן עוד יותר". 

 

לדבריה, "הנסיעה היתה מפחידה. מדי פעם היה קצר חשמלי. אחריו שוב אירעו רעידות חזקות והדבר נמשך מספר דקות. שקעתי בשינה וכשהתעוררתי מצאתי את הנוסעים בתוך מהומה גדולה וצרחות. רבים נפצעו ובהם חברתי. חשבנו שמדובר בפיגוע, התקשרתי לבעלי ועדיין לא קלטתי מה קרה".

 

תוכניות ברק: ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, נפגש בתחילת השבוע עם פעילים מרכזיים של המפלגה מהמגזר הערבי. במסגרת זאת העניק ברק ראיון לעיתון בו נשאל שאלה טעונה במיוחד: "האם אתה מצטער על מה שקרה באירועי אוקטובר?"

 

ברק השיב: "אמרתי שאירועים אלה היו כואבים מאד למדינה, למשפחות ולחברה". כשנשאל על תוכניותיו בקשר למגזר השיב: "אני רוצה שיהיה טיפול אמיתי בבעיות שנוצרו במהלך 57 השנים שחלפו מהקמת המדינה. ממשלתו של יצחק רבין וממשלתי ניסו לטפל בהן ברצינות. הבעיות הללו כוללות את כל תחומי החיים כמו הקצאת קרקעות לבנייה, פיתוח התשתיות, בניית בתי ספר וכיתות, מרכזים לאם ולילד. זאת, במיוחד כיוון שנשים רבות במגזר הערבי אינן עובדות דבר שיוצר מצוקה כלכלית קשה עבור המשפחות. כמו כן יש לטפל בבעיות האקדמאים שלא מוצאים אחרי הלימודים עבודה שתקלוט אותם".

 

אל-איתיחאד  

 

מזימה מאחורי גבו של הפאטריארך? מקורות מהימנים בוועדת החקירה שהקימה הרשות הפלסטינית לפני כשלושה חודשים לחקור את עסקת המכירה של נכסי נדל"ן בעיר העתיקה לגורמים ישראלים, מסרו לעיתון כי לפי העדויות שנגבו אין כל הוכחה לכך שהפאטריארך אירינאוס הראשון ידע על עסקת המכירה או השתתף בה בשלב כלשהו. פרט לכך, הוא לא קיבל שום סכום כסף בעד העניין. הוועדה קובעת עוד כי העסקה לא הוצגה בפני מועצת הכנסיה, ומשום כך היא אינה תקפה. 

 

אולם בזה לא מסתיים העניין. לפי אותם המקורות, ועדת החקירה סבורה כי אנשי דת יווניים המתנגדים לאירינאוס רקחו את המזימה יחד גם גורמי ימין קיצוני בישראל, זאת בשל אינטרסים זהים להיפטר ממנו. פרט לכך, לדעת הוועדה, לפי החוק בירושלים, אירינאוס שהודח מכל תפקידי הכמורה, עודנו מחזיק בכל סמכויותיו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
מאזן גנאים. תוקף את הקפטן
צילום: גיל נחושתן
צילום: אטילה שומפלבי
ברק. "מעוניין בטיפול אמיתי" (ארכיון)
צילום: אטילה שומפלבי
צילומים: רויטרס, סי די בנק
שוד לאור היום בשפרעם (אילוסטרציה9
צילומים: רויטרס, סי די בנק
צילום: איי פי
הפטריארך אירינאוס. מזימה מאחורי גבו?
צילום: איי פי
מומלצים