שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 25 ביוני 2005

כותרות עיתונים בעולם, 26 ביוני 2005:

 

ניו יורק טיימס

 

רוצים שינוי: נשיא איראן הנבחר, מחמוד אחמדינג'אד, אמר בראיון רדיו ראשון מיד עם פרסום התוצאות כי יפעל לכינון אומה איסלאמית חזקה ומתקדמת, וקרא לפייסנות בקרב העם האיראני ואיחוד השורות מחדש. אלא שהמפסיד בבחירות, עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, רחוק מלהישמע מפויס, כשהבטיח שאותם אנשים שדאגו להכפיש את שמו ושם משפחתו "ישלמו על כך בחייהם ואחרי מותם".

 

ניצחונו של אחמדינג'אד לא צפוי להשפיע על פרויקט הגרעין האיראני שמצוי בידיה של המנהיגות הדתית, אולם הלאומניות הקיצונית שהוא מפגין, עשויה להשפיע לרעה על היחסים השבריריים עם ארצות-הברית.  

 

אם בבחירות הקודמות בחר העם האיראני בנשיא חתאמי מתוך רצון לשינוי חברתי, הרי שהפעם בחר באחמדינג'אד מתוך רצון לשינוי כלכלי. רפסנג'אני נתפס בעיני המצביעים כמי שמסמל את השיטה שהביאה למצב הכלכלי הקיים. עם זאת, התוצאות התקבלו בהלם מוחלט בקרב הגורמים הרפורמים במדינה. סגן הנשיא לשעבר, מוחמד עלי עבתאי, נימק את התוצאות בקמפיין בחירות כושל של רפסנג'אני, שלא התייחס כראוי לבעיות הכלכלה החמורות שמטרידות את האזרחים.

 

יו.אס.אי.טודיי

 

הארי פוטר והאסירים: חברי הקונגרס האמריקני יצאו לבחון מקרוב את תנאי המעצר במתקן הכליאה במפרץ גוואנטנמו שבקובה. זאת בעקבות הסערה הגדולה שפרצה בחודשים האחרונים סביב תנאי המעצר והיחס לאסירים. המחוקקים נעמדו מאחורי מראות וצפו בתחקור אסירים, סיירו בתאי הכליאה ואפילו אכלו את ארוחת הצהריים המחולקת לאסירים.

 

באחת החקירות בהן צפו חברי הקונגרס, של אסיר ממוצא סעודי החשוד במעורבות בפיגועי ה-11 בספטמבר, הם היו עדים לחקירה לא שגרתית של אחת החוקרות, אשר הקריאה לנחקר במשך שעות פרקים מהספר "הארי פוטר". לדברי חברי קונגרס, האסיר כיסה את אוזניו וסובב את גבו.

 

בתום הביקור הודו הנוכחים כי התנאים במקום שופרו וכי "מה שראינו היום זה לא מה ששמענו עליו לפני מספר שנים". 

 

וושינגטון פוסט

 

מקרה שני של הפרה המשוגעת בארה"ב: משרד החקלאות של ארצות-הברית מאשר כי זוהה מקרה נוסף של מחלת "הפרה המשוגעת" במדינה. מדובר בפרה מחווה בטקסס, שבחודש נובמבר עלה החשד כי מתה כתוצאה מהמחלה. הבדיקות שנערכו בארצות הברית לא העלו תוצאות חד משמעיות ולכן נשלחו דגימות למעבדה בבריטניה, הנחשבת לטובה בעולם בתחומה, שם נמצאו הוכחות למחלה.

 

במשרד הבריאות האמריקני מדגישים כי הגילוי החדש לא ימנע את מכירת הבשר במדינה וכי הבשר אינו מסוכן. כמו כן הוסיפו כי כל בשר חשוד יוסר מהמדפים ליתר ביטחון.

 

אולם האיפוק בו נוהג משרד הבריאות עד כה גורר ביקורת קשה מצד גורמים האמונים על הטיפול והמחקר סביב מחלת "הפרה המשוגעת". אלו טוענים כי ישנו ניסיון למעזר את הנזק מתוך רצון לשמור על פרנסתם של מגדלי הבקר, שהפסידו מיליארדי דולרים עם פרסום המקרה הראשון.

 

האוסטרליין

 

משחק מסוכן: ילדה בת שמונה נמחצה למוות על ידי שער ברזל במשקל חצי טון שהתמוטט לאחר שטיפסה עליו. האירוע הטרגי התרחש מחוץ לכנסיית סנט-מארי בעיר דיאנלה במהלך תפילה, כשלפתע שמעו הנוכחים במקום רעש חזק מחוץ לכנסייה.

 

המחזה שנגלה לעיני האנשים במקום היה מחריד, כשסורגי השער ננעצו בגופה של הילדה שמתה במקום. צוותים רפואיים שהגיעו למקום ועובדים סוציאליים טיפלו בהוריה של הילדה שהיו עדים לאסון.

 

מפקד צוות החקירה של המשטרה סיפר כי רק לפני מספר חודשים אירע מקרה דומה, כשאיבריו של נער נקטעו לאחר שנפצע מקיר שהתמוטט במגרש הכדורסל ליד ביתו וכי מדובר במקרה מזעזע ומיותר, אולם הוסיף כי "לצערו, דברים כאלה קורים".

 

הסאן

 

עברייני תנועה בשירות החוק: אחוז תאונות הדרכים בהן היו מעורבות ניידות משטרה עלה ב-60% לעומת השנה שעברה. מתברר כי ניידות המשטרה, שאמונות על שמירת החוק, לא פעם עוברות על חוקי התנועה ומסכנות חיי אדם.

 

על פי הנתונים, 31 בני אדם נהרגו השנה לעומת 22 אנשים בשנה שעברה ו-138 נפצעו באורח קשה – לעומת 106 אשתקד. משטרת לונדון צועדת בראש רשימת "עברייני התנועה" עם 625 תאונות לעומת רק 82 בשנה שעברה.

 

הת'ר מקרתני, רעייתו של פול מקרתני, אשר איבדה את רגלה לאחר שאופנוען משטרתי דרס אותה בעת שחצתה את הכביש, אמרה כי ראוי שהמשטרה תקפיד לפחות להדליק סירנות בעת שהיא נוסעת במהירויות גבוהות בכביש. במשטרה אמרו בתגובה כי המהירויות בהן נוסעת המשטרה נחוצות למרדף אחרי פושעים, וכי אין לשכוח כי השוטרים מסכנים גם את עצמם.

 

המירור

 

מסיבה פראית: על דבר אחד כולם מסכימים בבריטניה - הזמר אלטון ג'ון יודע לערוך מסיבות. המסיבה שערך בביתו לצורך איסוף כספים לקרן למלחמה באיידס תיזכר למבקרים כ"גן חיות", זאת לאחר שדאג למלא את ביתו בבעלי חיים אמיתיים, בהם שימפנזות, זברות וג'ירפות שהתחככו בין האורחים.

 

עם הנוכחים נמנו כמה סלבריטאים, כמו שרון סטון ובני-הזוג דיוויד וויקטוריה בקהאם. את בעלי החיים השאיל הזמר מגן החיות והם הפכו לאטרקציה של הערב. במהלך המסיבה נאספו יותר ממיליון לירות סטרלינג עבור הקרן למלחמה באיידס. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחמגינג'אד: רצון לשינוי כלכלי
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
גוואנטנמו: תנאים משופרים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"הפרה המשוגעת": מקרה נוסף בארה"ב
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אלטון ג'ון: הג'ירפה התחככה בשרון סטון
צילום: איי פי
מומלצים