שתף קטע נבחר

האטה בצמיחה: הגיעה ברבעון ל-3.3%

מדובר בירידה לעומת הרבעון הקודם. התוצר העסקי עלה ברבעון הראשון ב-3.5%, לאחר עלייה 6.6% ברבעון הקודם. בצריכה הפרטית נרשמה ברבעון ירידה לאחר עלייה רצופה בארבעת הרבעונים הקודמים

עוד סימן להאטה בצמיחה במשק. התוצר המקומי עלה ברבעון הראשון של השנה ב-3.3% (בשיעור שנתי), לעומת עלייה של 4.5% ברבעון הקודם ועלייה של 3.4% ברבעון השלישי של 2004. התוצר העסקי עלה ברבעון הראשון ב-3.5%, לאחר עלייה 6.6% ברבעון הקודם ושל 4.8% ברבע השלישי אשתקד. כך נמסר מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

יצוין, כי בתחזית הקודמת של הלמ"ס, שפורסמה לפני יותר מחודש, הוערכה הצמיחה ב-2.9% ברבעון הראשון.

 

העלייה בתוצר ברבעון הראשון משקפת עלייה של 3.6% בהוצאה לצריכה פרטית ללא מוצרי בני קיימה ועלייה של 2% בייצוא סחורות ושירותים, זאת בהמשך לעלייה של 4.1% ברבעון הקודם.

 

העלייה בייצוא ברבעון הראשון משקפת בעיקר עלייה בייצוא השירותים ובמיוחד בייצוא שירותי התיירות שעלה בשיעור חד של 69.8%. כמו כן, נרשמה עלייה בולטת של 59.2% בייצוא החקלאי. לעומת זאת, ירד הייצוא התעשייתי למעט יהלומים ב-4% ויצוא היהלומים ירד ב-3%.

 

לעומת זאת, היתה ירידה ברכישת מוצרים בני קיימה על ידי משקי הבית לאחר גידול בולט ברבעון הקודם. כמו כן, נרשמה ירידה של 10.6% בהשקעה בנכסים קבועים לאחר עלייה של 12.4% ברבעון הקודם. ירידה של 3.9% נרשמה גם בהוצאה לצריכה ציבורית, שנובעת בעיקר מהצמצום בצריכה הביטחונית.

 

יבוא הסחורות והשירותים (למעט יבוא ביטחוני) ירד ברבעון הראשון ב-2.4%, לאחר עלייה של 4.4% ברבע הקודם. עקב כך עלה סך המקורות שעמדו לרשות המשק מתוצר מקומי ומייבוא בשיעור נמוך יחסית של 1.2% לעומת הרבעון הקודם.

 

ירידה בצריכה הפרטית

 

ההוצאה לצריכה פרטית גדלה ברבעון הראשון השנה ב-0.8%, כלומר ירידה של 0.7% בהוצאה לנפש. הירידה בצריכה הפרטית לנפש ברבעון הראשון באה לאחר עלייה רצופה בסעיף זה בארבעת הרבעונים הקודמים: עלייה של 5.5% ברבעון הראשון של 2004, 1.7% ברבעון השני, 0.4% ברבעון השלישי ו- 9.4% ברבעון הרביעי.

 

הירידה בהוצאה לצריכה הפרטית לנפש ברבעון הראשון משקפת ירידה בהוצאה למוצרים בני קיימה לנפש של 24.3%, לאחר עלייה בולטת של 45.4% בסעיף זה ברבעון הקודם. התפתחות זו נובעת מירידה חדה של 52.2% שחלה ברכישות כלי רכב וירידה של 22.0% בהוצאות לריהוט. לעומת זאת, בהוצאות לציוד משק הבית כגון מכשירי חשמל ביתיים , נרשמה עלייה של 11.7%.

 

ההוצאה לצריכה השוטפת לנפש (כמו הלבשה והנעלה, תרופות, אחזקת בית ונסיעות לחו"ל) עלתה ברבעון הראשון ב-2.1% לאחר עלייה של 7% ברבעון הקודם.

 

ההשקעה בנכסים קבועים (ההשקעה בבתי מגורים והשקעות ענפי המשק בבנייה, בציוד וכלי תחבורה) ירדה ברבעון הראשון ב-10.4%, לאחר עלייה של 12.4% ברבעון הקודם. הירידה בהשקעה בנכסים קבועים משקפת בעיקר ירידה בולטת בהשקעות בכלי רכב (32.3%-) ובהשקעות במכונות וציוד בענפי המשק (15.5%-), לאחר עליות חדות בסעיפים אלה ברבע הקודם.

 

כמו כן, נמשכה ברבעון הראשון הירידה בבנייה שלא למגורים ובעבודות בנייה אחרות (13.0%-) וההשקעות בבנייה למגורים נשארו כמעט ללא שינוי.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים