שתף קטע נבחר

שוקי הון בעולם - סיכום השבוע החולף

שוקי ההון בארה"ב סגרו שבוע של ירידות שערים, לעומת עליות שערים ביפן ואירופה. המגמה השלילית באירו נמשכה. מגמת המסחר הינה עדיין מגמת דשדוש, והתחזית נותרת כמו בשבוע שעבר. גם השבוע המדדים באירופה ויפן מאותתים על חוזק רב יותר מאשר המדדים בארה"ב

יפן ארה"ב אירופה תחזית 
תחזית המדדים הבהרה 
עליית מחירי הנפט עד לרמות שיא של קרוב ל-60 דולר לחבית הביאה למהפך בשוקי ההון בארה"ב, שסגרו שבוע של ירידות שערים. מדדי המניות באירופה וביפן סיימו את השבוע בעליות שערים.

 

המגמה השלילית באירו נמשכה. השבוע רשם האירו ירידה של 1.3% לרמה של 1.2085 דולר לאירו. במרכז הבמה עמדו הדיונים בנושא הורדת הריבית וחולשת הכלכלה בגוש האירו.

 

יפן
מדד הניקיי עלה השבוע ב-0.2% לרמה של 11,537 נקודות. זה השבוע החמישי ברציפות של עליות שערים בניקיי.

 

התשואה על אגרות החוב של ממשלת יפן ל-10 שנים ירדה השבוע לרמה של 1.21% לעומת רמה של 1.44% בתחילת השנה, בשל החשש מהמשך דפלציה וירידת התשואות בארה"ב. המשך העלייה במחירי הנפט תפגע בכלכלת יפן, המייבאת את רוב תצרוכת הנפט שלה.

 

יצרניות המתכות בלטו השבוע בירידות שערים, בשל החשש מירידת מחירים בעקבות עלייה חדה בכושר הייצור של מתכות בסין, לרמה של 29.7 מיליון טון, כשליש מכלל הייצור העולמי של פלדה.

 

השבוע דווח כי מדד הביקוש לשירותים תעשייתיים רשם עלייה של 1.8% באפריל לעומת מרץ. הסיבה המרכזית לכך היא העלייה בצריכה הפרטית הנובעת מירידה באבטלה ומעלייה במשכורות.

 

בשבוע הקרוב צפויים להיפגש שרי האוצר של יפן וסין ולדון בקיבוע היואן לדולר. שר האוצר היפני אמר כי על סין לנהוג על פי שיקול דעתה בנושא. יפן חוששת כי בעקבות ניוד היואן כנגד הדולר יתחזק הין, דבר שייפגע ביצואנים היפנים.

 

השבוע צפוי להתפרסם מדד טאנקן המצביע על אופטימיות או פסימיות בקרב היצרנים הגדולים. כל רמה מעל אפס מצביעה על אופטימיות. הצפי הוא לרמה של 16 נקודות. כמו כן צפויים להתפרסם: שיעור האבטלה במאי (צפי: 4.4%), הוצאות משקי בית במאי ומדד המחירים לצרכן במאי (הצפי הנו ל-0).

 

חזור למעלה
ארה"ב
שבוע מסחר שלילי עבר על השווקים בארה"ב, כאשר את הירידות הובילו חברות ה"כלכלה הישנה".

 

המשך העלייה במחירי הנפט ונתוני מאקרו שהצביעו על סימני חולשה בכלכלה האמריקנית גרמו לתחזיות להעלאות ריבית מתונות בעתיד. הערכות אלו גרמו להסטת כספי המשקיעים לכוון של האג"ח האמריקניות, והתשואה עליהן ירדה לכיוון 3.9% (אג"ח ל-10 שנים).

 

מדד המדדים המובילים ירד במאי ב-0.5% לעומת צפי לירידה של 0.3%. הזמנות בני קיימא עלו במאי ב-5.5% לעומת צפי לעליה של 1.5%. בניכוי הזמנות מתעשיית הרכב ירדו הזמנות בני קיימא ב-0.2% לעומת תחזית לעלייה של 0.5%.

 

תעשיית הרכב המשיכה לסבול מסנטימנט שלילי. פורד הנמיכה תחזיות והודיעה על פיטורי 1,700 עובדים. בתגובה צנחה מנייתה ב-9.5% . מניית חברת אלקואה צנחה השבוע ב-6.34% בעקבות הנמכת תחזיות והודעה על פיטורי 6,500 עובדים.

 

חברת סיטיגרופ ממשיכה במאמציה לייצב את החברה והשבוע היא הודיעה על "החלפת" חלק מעסקיה: מכירת חטיבת ניהול הנכסים שלה ורכישת עסקי ברוקרז' במקומה.

 

בשוק הרכישות והמיזוגים המשיכה הפעילות הערה. רשת הקולנוע AMC הודיעה על מיזוג עם רשת לואוס סינפלקס. חברת שירותי הברוקרז' המקוונים אמיטרייד הודיעה על רכישת יריבתה ווטרהאוס. הודעת השבוע היתה הודעתה של חברת האנרגיה הסינית CNOOC על רצונה לרכוש את חברת יונוקל תמורת 18.6 מיליארד דולר, הצעה גבוהה ב-1.5 מיליארד דולר מהצעתה של שברון האמריקנית.

 

בסיכום שבועי ירד מדד הדאו ג'ונס ב-3.06% , מדד ה- 500S&P ירד ב-2.09%, מדד הנאסד"ק 100 ירד ב- 2.47%. בשבוע הקרוב ימתינו המשקיעים למידע משני מקורות שונים: הראשון בזירת המאקרו, בה יתפרסמו נתוני התמ"ג, מדד בטחון הצרכנים, החלטת הריבית, ונתוני האינפלציה. המקור השני של מידע יהיה סיום רבעון השני ותחילת התקופה של אזהרות הרווח מהחברות האמריקניות.

 

חזור למעלה
אירופה
שוקי המניות באירופה המשיכו לעלות זה השבוע השישי ברציפות, למרות מימוש שנרשם במדדים לקראת סוף השבוע. הבנק המרכזי האירופי הוריד את תחזית הצמיחה השנתית שלו לגוש האירו ל-1.6% בעקבות מחירי הנפט הגבוהים וחשש מירידה בביקושים המקומיים.

 

התשואות על מדד היחס של האג"ח הגרמני ל-10 שנים ירדו לרמת שיא של 3.1%, המבטאת ציפיות להורדת ריבית על ידי הבנק המרכזי האירופי בפגישתו הבאה ב-7 ליולי. הורדת הריבית עשויה לעודד את הכלכלה במדינות הגוש ולהגדיל את רווחיות הייצוא. חיזוק לציפיות להורדת הריבית התקבלו מהבנק המרכזי השוודי שהפחית את הריבית ב-0.5% ל- 1.5%, וקריאות להפחתת ריבית בבריטניה בעקבות נתונים על האטה בפעילות הכלכלית במדינה. נגיד הבנק האירופי המרכזי ז'אן קלוד טרישה אמר בראיון ביום שישי בגרמניה כי "שערי ריבית מאוד נמוכים עוזרים לתמוך בכלכלה".

 

הדולר המשיך להתחזק השבוע מול האירו בכ-1.3%, אך לא הצליח לחצות את רמת ה-1.2 דולר לאירו, ונסגר ברמה של 1.2085 דולר לאירו לאחר התחזקות של כ-0.3% במסחר ביום שישי.

 

עליית מחירי הנפט השפיעה לרעה על מדד יצרניות הכימיקלים, שירד השבוע ב-1.8%. בלטה בירידות BASF, יצרנית הכימיקלים הגדולה בעולם, שרשמה ירידה שבועית של 3.4%. ההשפעה השלילית של עליית מחירי הנפט ניכרה גם במניות חברות התעופה. מניית אייר פרנס-KLM, חברת התעופה הגדולה באירופה, ירדה ב-4.1%, ומניית בריטיש איירויס, חברת התעופה השלישית באירופה, ירדה ב-0.6% .

 

מדד חברות הנפט והגז בדאו ג'ונס 600 עלה השבוע ב-0.8%, השבוע השישי ברציפות. מניית ROYAL DUTCH הוסיפה השבוע 2% ומניית NESTE OIL עלתה ב-3%.

 

מדד מניות הטכנולוגיה רשם השבוע את העלייה החדה ביותר, של 2.2%, כתוצאה מציפיות החברות לגידול בביקושים. אריקסון השבדית, החברה הגדולה בעולם בייצור רשתות סלולריות, טיפסה השבוע ב-8.3% בעקבות המלצת קניה של ג'י.פי מורגן הצופה גידול בביקוש לציוד לרשתות סלולריות. נוקיה, יצרנית הטלפונים הסלולרים הגדולה בעולם, עלתה השבוע ב-2.7% בעקבות העלאת המלצה על ידי בנק UBS מ"נייטרלי" ל"קניה".

 

בסיכום שבועי עלה מדד הדאו ג'ונס סטוקס 50 ב-0.55% ל-3,048.82, הקאק הצרפתי ירד ב-0.5% ל-4,199.87, הדקס הגרמני ירד ב-0.83% ל-4,566.48 והפוטסי הבריטי הוסיף 0.02% ל-5,079 נקודות.

 

חזור למעלה
תחזית
המדדים המובילים בעולם המשיכו להיסחר השבוע בתוך אותם התחומים שמוגדרים עדיין כתחומי הדשדוש. למרות הירידות של סוף השבוע, מגמת המסחר הינה עדיין מגמת דשדוש, וחלק מהמדדים ניצבים היום סמוך לנקודות התמיכה של תחומי הדשדוש.

 

אנו משאירים את התחזית כמו בשבוע שעבר, וגם השבוע המדדים באירופה ויפן מאותתים על חוזק רב יותר מאשר המדדים בארה"ב.

 

חזור למעלה
תחזית המדדים

תחזית המדדים לשבוע הקרוב
תחזית המדדים
המדד נכון להיום תחזית לשבוע הקרוב  
1,248.3 1,200-1,310 S&P 500
1,645.2 1,630-1,725 NASDAQ 100
16,111.4 15,400-16,800 NIKKEI 225
3,349.1 3,250-3,410 DJ-50 EUROPE

 

חזור למעלה
הבהרה
(*) אין לראות בתחזית זו ייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. תחזית זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם ומסתמכת על הערכות שוק טכניות וכלליות. העושה שימוש בתחזית זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

(**) "אינווסטק קרנות נאמנות (ישראל) בע"מ מנהלת קרנות נאמנות שונות המשקיעות ועשויות להשקיע בשווקים ובני"ע הנזכרים בדף תחזית זה. אין לראות בדף זה משום הצעה לרכישת יחידות בקרנות הנאמנות בניהול החברה. רכישת יחידות בקרנות כאמור מתבצעת בהתאם לתשקיפי קרנות הנאמנות.

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירידות בארה"ב, עליות באירופה ויפן
מומלצים