שתף קטע נבחר

סקר: אחד מכל חמישה מוכן לחסום כבישים

מסקר המכון לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה עולה גם כי 3.3 אחוזים מתושבי הקו הירוק מוכנים לנקוט באלימות להפלת הממשלה - אך בקרב תושבי יש"ע האחוז עומד על 0. אחת החוקרות: אולי חששו להזדהות כקיצונים

20 אחוזים מהיהודים המתגוררים בתחומי הקו הירוק מוכנים להשתתף בחסימות כבישים, ובקרב תושבי יש"ע מדובר על כ-26% אחוזים. כך עולה מסקר חדש של המכון לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה, החוקר מגמות בציבור הישראלי בכלל, והיהודי בפרט.

 

מהסקר, שנערך אחת לשנה מאז תחילת האינתיפאדה השנייה, עולה גם כי 3.3 אחוזים מהיהודים בתחומי הקו הירוק היו אף מוכנים להשתתף בפעולות אלימות על מנת להפיל את הממשלה. לסעיף האחרון, אגב, לא הצליחו החוקרים למצוא אף תומך המתגורר בשטחי יהודה, שומרון וחבל עזה.

 

את הסקר ערכו החוקרים פרופ' גבי בן דור, העומד בראש המרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה, ד"ר עמי פדהצור, ד"ר דפנה קנטי-נסים וד"ר סיון הירש-הפלר. הסקר הקיף יותר מ-1,000 משתתפים, 811 מהם יהודים. הוא נערך אחת לשנה לערך, בעיקר בסמוך לאירועים בעלי משמעות כגון מערכות בחירות או במקרה הנוכחי - יישום תוכנית ההתנתקות.

 

חלק מהסקר מתייחס לצעדים בהם מוכן הציבור לנקוט כדי להביא להפסקת מדיניות של הממשלה. בהתייחס לשאלת חסימת הכבישים, השיבו 20 אחוזים מקרב היהודים המתגוררים בתחומי הקו הירוק שהם מוכנים להשתתף בפעילות, לעומת 26.6 אחוז מקרב תושבי יש"ע.

 

חוששים להצטייר כקיצונים

 

בניגוד לתדמית הקיצונית של תושבי יש"ע, מהסקר מתברר שככל שעולה הקיצוניות של הפעילות המוצעת, נרשמת ירידה בנכונות תושבי יש"ע להשתתף בה, לעומת הנכונות בקרב תושבי הקו הירוק. כך לדוגמה, מוכנים 9.7 אחוזים מהנשאלים המתגוררים בתחומי הקו הירוק להשתתף בהשתלטות על משרדים, מפעלים או בניינים, לעומת 6.5 אחוז בלבד מקרב תושבי השטחים.

 

בתשובה לשאלה: "האם תשתתף בקבוצה שרוצה להפיל ממשלה נבחרת על ידי שימוש באמצעים אלימים?", הגיבו בחיוב 3.5 אחוזים מקרב הנשאלים המתגוררים בתחומי הקו הירוק. תושבי יש"ע, לעומת זאת, השיבו כולם בשלילה.

 

"יכולות להיות לכך מספר סיבות", מעריכה ד"ר קנטי-נסים, "הראשונה היא החשש להזדהות כקיצוני. לנוכח אופי השאלות שאנו מציגים בסקר, אנחנו נתקלים פעמים רבות בניתוק השיחות, או בסירוב המתיישבים לענות.

 

"מצד שני, כשאתה מדבר על הפלת הממשלה באמצעים אלימים, אתה מדבר על אחד הצעדים היותר קיצוניים שיכולים להיות. אנשים לא בהכרח מוכנים להשתתף בפעילות כזו. זהו צעד מרחיק לכת. ייתכן שאנחנו מגזימים בחשש שלנו מפני קיצוניים, והסקר – על כל סעיפיו - מוכיח שהציבור עדיין שפוי, והמצב 'לא כצעקתה'", אומרת החוקרת.

 

"נקודה נוספת שכדאי להתייחס אליה", הוסיפה ד"ר קנטי נסים, "היא העובדה שעולה מהסקר ולפיה הקיצונים דווקא אינם מתגוררים ביישובים שמעבר לקו הירוק, אלא רק משתתפים בפעילות שמתרחשת שם".

 

חלק אחר בסקר עסק בשאלת הפשרה הטריטוריאלית. מהנתונים עולה כי 54.1 אחוזים מהציבור היהודי בישראל תומכים בהחזרת שטחים ביהודה, שומרון וחבל עזה. ד"ר קנטי-נסים אמרה כי מגמת הרוב בציבור היהודי לפינוי התנחלויות נמשכת מאז החל המחקר, והתגברה בתקופות בהן היו פיגועים רבים. "מדובר במגמה כוללת, והסקר אינו פורט את התנאים האישיים של כל משיב – האם פסגת זאב או מעלה אדומים נחשבות מבחינתו לשטחים שניתן להחזיר, וכו'", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוכנים לחסום (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: תמר אברם
פקקי ענק (ארכיון)
צילום: תמר אברם
מומלצים