שתף קטע נבחר

פוטין לעסקים אמריקנים: השקיעו ברוסיה

בפגישה עם מנהלי חברות גדולות אמר פוטין כי רוסיה מחוייבת לעקרונות השוק החופשי, ומברכת על השקעות זרות. בתקשורת הרוסית ראו את הפגישה כניסיון לפייס את המשקיעים הזרים שהזדעזעו מההשתלטות של הקרמלין על יוקוס

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבטיח למנהלים בכירים אמריקנים אתמול (שבת) כי ממשלתו נותרה מחוייבת לעקרונות השוק החופשי, ומברכת על השקעות זרות, בניסיון להרגיע את החששות שהתעוררו בעקבות משפטו של איל הנפט מיכאיל חודורקובסקי.

 

משפטו של חודורקובסקי הסתיים לאחרונה. הוא נדון ל-9 שנות מאסר בפועל. בעקבות פרשת יוקוס ומשפטו של חודורקובסקי גאתה בריחת ההון מרוסיה, בשל החשש כי הפרשה תחזור על עצמה גם בחברות נוספות.

 

פוטין נפגש עם מנהלים בכירים מחברות גדולות, ביניהן סיטיגרופ, אינטל ו-IBM, במעון הקיץ שלו מחוץ לסנט פטרסבורג, ואמר להם כי הוא מקווה שהקשרים הכלכליים בין ארה"ב לרוסיה ימשיכו לצמוח. "בשלוש או ארבע השנים הקרובות אנחנו יכולים לעבור לרמה גבוה יותר. לכולנו יש תנאים מקדימים לזה", אמר פוטין.

 

פוטין לא התייחס בדבריו להשתלטות רוסיה על חברת הנפט יוקוס. עם זאת, בתקשורת הרוסית ראו את הפגישה כניסיון לפייס את המשקיעים הזרים, שזועזעו מהרס החברה, שהיתה בעבר יצרנית הנפט הגדולה ביותר ברוסיה. יש הסוברים כי פרשת יוקוס היא עונש על שאיפותיו הפוליטיות של מייסדה, חודורקובסקי.

 

פוטין הבטיח בפגישה כי ממשלתו תפעל לפישוט תקנות המס ולקביעת כללים ברורים למעורבות זרה במגזר האנרגיה הרוסי ובמגזרי מפתח נוספים בכלכלה הרוסית.

 

פוטין ניצל את ההזדמנות כדי למתוח ביקורת על ההגבלות שהטילה ארה"ב על הסחר עם רוסיה, כאשר חלקן קיימות עוד מתקופת המלחמה הקרה. הוא הביע זעם מיוחד על ההגבלות על ייצוא מחשבי על אמריקנים לרוסיה, ומגבלות סחר שקשורות לשיתופי פעולה של רוסיה עם איראן, בין השאר גם בתחום הגרעין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פוטין: מנסה לשפר את האקלים העסקי
צילום: רויטרס
מומלצים