שתף קטע נבחר

אירופה נסוגה מהלחץ על סין בנושא היואן

גורמים כלכליים בכירים באירופה אמרו כי סין תחליט מתי וכיצד לנייד את המטבע שלה, בניגוד לעמדת ארה"ב, שמפעילה לחצים כבדים על סין בנושא

גורמים כלכליים באירופה אמרו כי סין צריכה להחליט מתי וכיצד לנייד את המטבע שלה. בכך נסוגה אירופה מהגישה האמריקנית, המפעילה לחצים כבדים על בייג'ין בשאלת ניוד המטבע, המוצמד לדולר כבר תקופה ארוכה.

 

"אנו תמיד חושבים שהגדלת גמישות שערי החליפין בכל העולם טובה לשוק הגלובלי ולכלכלה העולמית", אמר המפקח האירופי האחראי על עניינים כלכליים ומונטריים. "אבל הרשויות באסיה, או במקרה הזה הרשויות בסין, צריכות לאמץ את ההחלטה לגבי זמן ואופן הביצוע שלדעתם היא הטובה ביותר עבור מדינתם".

 

הערותיו של המפקח משקפות עמדות של בכירים נוספים שהושמעו בפגישה השנתית של שרי האוצר מאסיה ומאירופה, בה השתתפו 38 מדינות אסיאתיות ואירופיות.

 

הצמדת היואן לדולר, שנמשכת מספר עשורים, לא היתה על סדר היום של המפגש, אך אפילו ראש ממשלת סין, וון ג'יאבו, עסק בנושא בנאומו. לדבריו, "שמירה על יציבות שער החליפין של היואן ברמה הגיונית ומאוזנת היא אינטרס לא רק של סין אלא גם של שכנותיה ושל האזור בכללותו, ותורמת ליציבות הפיננסית בעולם ולהתרחבות המסחר".

 

לדברי שר האוצר וסחר החוץ של לוקסמבורג, ניוד היואן הוא "עניין של פיתוח ארוך טווח". לדבריו, "אנו בוטחים באופן שבו סין מטפלת בעניין. אנחנו לא מעוניינים שסין תבצע שינויים מהירים ונחפזים מדי".

 

בעשור האחרון מוצמד היואן לדולר בערך של כ-8.28 יואן לדולר. בוושינגטון סוברים כי הצמדה זו הופכת את הסחורות הסיניות לזולות יותר בחו"ל ומעניקות ליצואנים הסינים יתרון בלתי הוגן. שני סנאטורים אמריקנים מקדמים חוק שמאפשר להטיל מכס מגן של 27.5% על יבוא מסין אם בייג'ין לא תבצע צעדים משמעותיים לניוד היואן.

 

בכירים סינים אמרו שוב ושוב כי סין לא תיכנע ללחצים, וטענו כי גירעון הסחר האמריקני התופח הוא תוצר של שיעורי חיסכון נמוכים של משקי בית בארה"ב, ואינם קשורים להצמדת היואן לדולר.

 

גורמים דיפלומטיים שהשתתפו בפגישה טענו כי עמדתה של אירופה שונה מעמדת ארה"ב מכיוון שאירופה אינה סובלת מגירעון מסחרי גדול כל כך עם סין, וכי ארה"ב הופכת את העניין לפוליטי. עם זאת, אמרו הגורמים כי המדינות האירופיות מקוות שסין תבצע רפורמה במגזר הפיננסי שלה, שמתפקד בצורה בלתי יעילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים