שתף קטע נבחר

אם החייל שמת בטרטור למפקד: 'רוצח, תירקב בכלא'

אמו של אהוד שניאור, שטורטר למוות ב-2002 במתקן אדם, העידה אתמול במהלך הדיון בגזר דינו של מפקד הכיתה, שהורשע בגרימת מוות ברשלנות ובהתעללות. "רק מפקד אכזרי ורשע מסוגל לעשות דבר כזה", אמרה האם. אפילו השופטים בכו - אבל הנאשם סירב להביע חרטה

"אתה לא רק רצחת את הבן שלנו, אלא גם אותי, את אבא שלו, את אחיו, את אחותו, את סבא שלו. אנשים כמוך הם מסוכנים. יש לסלק אותם מייד מצה"ל. מפקד תפקידו לשמור על חייל, לא לגרום שייהרג או ייפצע... האיש הזה, לדעתנו, היה צריך להיות מורשע ברצח, ולא בגרימת מוות ברשלנות. אני רוצה להגיד לך נ', מצדי תירקב בכלא כדי שאף אחד לא יעז לעשות מה שאתה עשית לבן שלנו. אפילו שבויי מלחמה לא עוברים דברים כאלה..."

 

כך, בדמעות, הטיחה אתמול (א') שולה שניאור, אמו של חייל צה"ל אהוד שניאור שנפטר במהלך אימון במתקן אדם באוגוסט 2002, בסמל (מיל') נ'. נ', שהיה מפקד הכיתה של אהוד ז"ל, הורשע לפני כשבועיים בגרימת מוות ברשלנות ובהתעללות.

 

התובע במשפט שנערך בבית הדין הצבאי של מפקדת זרוע היבשה, רס"ן עו"ד מרק פרי, דרש מהרכב השופטים, בראשותה של סא"ל אורלי מרקמן, להטיל על נ' את העונש המקסימלי בעבירות

בהן הורשע - שלוש שנים בגין עבירת ההתעללות ושלוש שנים נוספות בגין גרימת מוות ברשלנות. סניגורו של נ' ביקש להסתפק בעונש של עבודות צבאיות.

 

עדותה של שולה שניאור, רגע השיא במשפט, גרמה לשופטים להזיל דמעה: "לפני כל דיון היינו אוספים מחדש את שארית כוחותינו על-מנת לראות את האיש שהתעלל באהוד עד שמת", סיפרה. "זה האיש שצפצף על כל הנהלים, שהיה אטום לגמרי לסבל של אהוד שלנו, שלא קלט מה הולך לקרות וזילזל בו עד שמת. גילינו מפקד אכזרי שאולי גם שנא את אהוד...".

 

שולה אף סיפרה במהלך העדות כי לפני ההלוויה, כשבאה להיפרד מבנה, לא האמינה למראה עיניה: "במקום לראות את הפנים השלווים והרגועים שהכרנו, ראינו את הזוועות שעברו עליו, שכבר לא יכלו להסתיר מאיתנו. הידיים היו מלאות פצעים מחרידים מקוצים, מהטרטור שעבר יום לפני מותו. הגעתי למסקנה שרק מפקד אכזרי ורשע מסוגל לעשות דבר כזה".

 

לקראת סוף עדותה הגישה האם לשופטים כד קטן ובו, לדבריה, "אדמת מולדת, אדמה שספוגה בדם של בננו היקר. כשכולנו דורכים על האדמה, שנזכור את אהוד... אני מבקשת להגיש את זה לשופטים כדי לזכור בכל פעם שאתם שופטים מה ראוי להיות, שיקבל עונש שירתיע אחרים. אני מאוד מבקשת להעניש את הנאשם בעונש מרבי מעבר למקובל, שאף מפקד לא יחשוב שהוא אלוהים". לאחר מכן העיד גם יעקב שניאור, האב ואמר דברים קשים.

 

מנגד הופיע בבית הדין גם אביו של הנאשם, שסיפר כי ביום שבו נפטר אהוד שניאור חרב עליו עולמו. "אי-אפשר לקחת מ"כ אחד ולהפיל עליו את כל האשמה. את הבן שלי כבר איבדתי מזמן. הוא עצבני, הוא לחוץ, המקרה הזה כואב לו בצורה קשה".

 

לאחר מכן הסביר התובע את בקשתו לעונש המרבי אותו דרש מבית הדין, וטען כי מעשיו של הנאשם הביאו למותו של אהוד שניאור. לדבריו, "הוא סיגל לעצמו התנהלות פסולה ובזויה שאנו חייבים להוקיע. הנאשם הסתיר ממפקדיו את הדרך בה פיקד על החיילים, את העובדה שסטה פעם אחר פעם מההוראות". הסניגור, לעומתו, התייחס לכך שמרשו היה הבורג האחרון בשרשרת, ולא היה זה שקבע את הנהלים והאימונים ולכן יש להתחשב בו.

 

בסיום הדיון איפשרו השופטים לנאשם לשאת דברים, אולם הוא סירב ולא הביע חרטה או כל אמירה פומבית אחרת. גזר דינו של נ' יינתן בעוד כשבועיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
כד האדמה: "ספוגה בדם בננו"
צילום: חנן גרינברג
צילום: יריב כץ
הוריו של שניאור
צילום: יריב כץ
אהוד שניאור ז"ל
מומלצים