שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אל תסתכלו על המשקיעים הזרים

  הם נוהגים לעזוב את שוק המניות שלנו על סף גאות ולהיכנס לקראת שפל. אל תלמדו מהם

  לצד הציבור הישראלי, המשקיעים הזרים הם הקבוצה השניה הגדולה של מחזיקי המניות בורסה של בתל-אביב: בידיהם 10.6% מהון המניות הישראליות הרשומות בה, כ-46 מיליארדי שקלים, יותר מעשרה מיליארד דולר. ההסתכלות על התנהגותם בשוקנו מעוררת בי הרבה מחשבות נוגות.

   

  לפני מלחמת המפרץ ובמהלכה נגעה הבורסה בתחתית. מה עשו אז הזרים? המשקיעים הזרים מכרו אז מניות של חברות ישראליות מכל הבא ליד. חברות הברוקרים האמריקניות סגרו בסיטונות משרדים בתל-אביב והפסיקו לסקור את המניות הישראליות. המלצתן המקהלתית הייתה: מכרו וצאו.

   

  הן טעו. שערי המניות הישראליות פרצו קדימה והחלו לעוף לשמיים, נישאות על גבי הניצחון של ארצות-הברית בעיראק, מינוי נתניהו כשר אוצר והורדות ריבית על-ידי בנק ישראל. לכך נוסף השיפור החד בביצועים העסקיים של החברות עצמן, תוצאה של תוכניות הרזיה והבראה בתקופת המיתון. רווחיותן קפצה לא אחת, אלא חמש מדרגות.

   

  בינואר 2004 כבר מגיע מדד שערי מאה המניות ל-580 נקודות, כמעט הכפלה בתקופה של שנה. את המחירים דוחפים כלפי מעלה "המומחים", בעיקר מנהלים של קרנות נאמנות וקופות הגמל - ובעלי החברות עצמם. ושוב: מה עושים הזרים? הם אמנם מפסיקים למכור את ה"סחורה הישראלית", אבל גם מהססים לקנותה. בכל 2003, בשעה ששווי הבורסה עולה ב-100 מיליארד שקלים, הזרים משקיעים בה מיליארד בלבד.

   

  כך הם מחמיצים את הרכבת. אבל לא אנשים כמותם יוותרו. הם קופצים בבהלה לקרנות כאשר הבורסה עוצרת במרוצה, עושה אתנחתא בריאה ומשמיעה צפירות

  אזהרה. אותם הברוקרים, שנתנו ללקוחותיהם עצות שגויות לגמרי לפני שנתיים, נותנים מזה כחצי שנה עצות הפוכות. נותנים ועושים: ברבע השלישי של 2004 קונים משקיעי חוץ מניות ישראליות הנסחרות בתל-אביב ב-50 מיליון דולר, ברבע האחרון של 2004 מגדילים את קניותיהם ל-570 מיליון דולר, ברבע הראשון של השנה מזרימים סכומי שיא של 1.2 מיליארד דולר ובשני החודשים אפריל ומאי מוסיפים לקנות מניות בעוד 250 מיליון דולר. בסך הכל: קניות מאסיביות של שני מיליארד דולר בעשרה חודשים.

   

  ומה עושים באותו הזמן בעלי העניין, המכירים את ביצועי החברות שלהם מקרוב, מצד הקישקעס? הם מוכרים ומקטינים את חלקם בשוק המניות. מכל זה נובעת עצה התנהגותית אחת לחוסך הישראלי: הימנע מלעשות את מה שעושים בבורסה שלנו המשקיעים הזרים. הם בדרך כלל עוזבים את שוק המניות על סף גאות ונכנסים אליו על סף השפל. ותמיד מסבירים את התנהגותם באנגלית ציורית רהוטה.

   

  לבלוג המלא של סבר פלוצקר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים