שתף קטע נבחר

"מנהרות הכרמל": אושר המיזוג בין קבוצות היזמים

הממונה על ההגבלים אישר המיזוג בין קבוצת אשטרום ושיכון ובינוי לכרמלטון האמורות לבנות את פרויקט "מנהרות הכרמל". שיכון ובינוי ביקשה לתפוס את מקומן של שתי החברות דראגדוס הספרדית, נכסים ובניין ופיבי שעזבו את הפרויקט

הממונה על הגבלים העסקיים, דרור שטרום, אישר את המיזוג בין קבוצת אשטרום ושיכון ובינוי לבין קבוצת כרמלטון האמורות לבנות את פרויקט "מנהרות הכרמל".

 

האישור ניתן לאחר שבוצעה בדיקה בנוגע גודל החברות והחפיפה בתחומי עיסוקן, וכיצד ישפיע הדבר על התחרות בתחום הבנייה והתשתיות.

 

ב-1997 זכתה במכרז לביצוע פרויקט "מנהרות הכרמל" קבוצת כרמלטון, שכללה את קבוצת אשטרום, דראגדוס הספרדית, נכסים ובניין ופיבי. במסגרת הזכייה במכרז, הקבוצה התחייבה להעביר תמלוגים למדינה בגובה של 329 מיליון שקל בתום ההקמה.

 

ב-1999 הגיעה הקבוצה להסכמה על תנאי מימון הפרויקט עם בנק דיסקונט והיתה אמורה להתחיל בהקמת הפרויקט. אולם עד כה לא החלו העבודות בין השאר עקב התנגדויות לתוכנית בניין עיר (תב"ע), בדיקות תנאי הקרקע שערך הזכיין, בעיות בביצוע הסכם המימון ומו"מ נוסף של המדינה מול הזכיין ובנק דיסקונט.

 

במקביל ולאור התמשכות התהליך, החליטו החברות דראגדוס, נכסים ובניין ופיבי לסגת מביצוע הפרויקט ואת מקומן ביקשה לתפוס חברת שיכון ובינוי, ולהחזיק ב-45% ממניות הזכיין בעוד שהיתרה תוחזק על ידי קבוצת אשטרום.

 

בשל גודל החברות והחפיפה בתחומי עיסוקן, נבדקה ההשלכה התחרותית של הישיבה המשותפת בשני שווקים עיקריים: שוק הבנייה ושוק התשתיות ההנדסיות הכבדות. בנוסף, נבחנה התחרות בשווקים משניים בהן פועלות החברות באמצעות חברות בנות.

 

מהממצאים עלה כי קיימות חברות בנייה גדולות נוספות המתחרות בפרויקטי תשתית גדולים וכן כי השווקים הנוספים בהן מתחרות המתמזגות הנם תחרותיים ולכן אין חשש חשש תחרותי משמעותי שהשת"פ של אשטרום ושיכון ובינוי בפרויקט מנהרת הכרמל.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
שטרום. הבדיקה אפשרה המיזוג
צילום: גבי מנשה
מומלצים