שתף קטע נבחר

לאחר דו"ח המאחזים הופסקה בנייה ב-50 אתרים

כך דיווח שר השיכון, יצחק הרצוג, בדיון של ועדת השרים ליישום דו"ח המאחזים שאותו כתבה עו"ד טליה ששון. הרצוג קבע נוהל חדש לפיו כל ראש רשות שמבקש סיוע ממשרד השיכון יחתום על תצהיר בשבועה

משרד השיכון הפסיק את עבודות הבנייה ה-50 אתרים שהוגדרו בלתי חוקיים ברחבי יהודה ושומרון וביטל חוזים עם קבלנים לעוד 15 עבודות מתוכננות - כך הודיע בצהריים (יום ב') שר השיכון, יצחק הרצוג בדיון של ועדת השרים בראשותה של שרת המשפטים, ציפי לבני, שעסק ביישום דו"ח המאחזים של עו"ד טליה ששון.

 

כל משרד שנערכה עליו ביקורת בדו"ח ששון הציג תמונת מצב וכן את התייחסותו להמלצות. הרצוג אמר שאם עדיין ישנה פעילות בלתי חוקית, שבעבר מומנה באמצעות משרד השיכון, הרי שכיום מקור המימון אינו במשרד השיכון כי אם בגופים אחרים.

 

שר השיכון קבע נוהל חדש במשרד, לפיו כל ראש רשות יוחתם על תצהיר בשבועה שבו יתחייב שהפעולות עבורן הוא מבקש את סיוע המשרד קיבלו אישורים כחוק מכל הרשויות המוסמכות. בין השאר, יתבקש כל ראש רשות להצהיר שהקרקע שעליה בונים אינה קרקע פלסטינית פרטית ושיש לה היתר של רשויות התכנון (תוכנית בניין ערים מאושרת).

 

לדבריו שר השיכון: "מאז כניסתי לתפקיד אין כל פעילות של המשרד במאחזים בלתי מורשים. בעניין 400 הקרוואנים, שעל-פי דו"ח ששון עברו מכרז תפור לכאורה למועצת אזוריות ביש"ע, המשרד החל לנקוט בפעולות לאיתור אותם הקרוונים, ולכשהדבר יושלם, היועץ המשפטי יחליט מה לעשות עמם".

 

הרצוג אמר ל-ynet בהתייחסו לשאלה האם עדיין מתקיימת בנייה במאחזים לא-חוקיים: "אני לא אחראי על פעולות של אחרים, לדעתי אם ישנן פעולות אז הן ממומנות באופן פרטי. מבחינתנו אין עבודות בכלל. אנו בעניין הזה נוהגים ללא פשרות, חבל לי שמאה מיליון שקל הוצאו כך סתם על מאחזים בלתי-חוקיים שניתן היה לנצל למטרות אחרות שמשוועות לסיוע".

 

השרים לבני והרצוג הסכימו כי יש לרכז את המידע על הזכויות על הקרקעות השונות, בהתאם לדו"ח ששון. הוסכם ביניהם שמי שצריך לרכז את הנושא הוא המינהל האזרחי ושצריך לשדרג את מאגר המידע ואת נגישות המידע שלו, זאת במטרה למנוע מצב שמשרד השיכון מתקצב בנייה בקרקע שאיננה קרקע מדינה. השרה לבני הבהירה שכל פנייה בנושא מאחזים מועברת לחוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה.  

 

בשבוע הבא אמורים להגיע לוועדת השרים ראשי מועצת יש"ע להתייחס לדו"ח. בין השאר יגיעו יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן וראש המועצת האזורית בנימין פנחס ולרשטיין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מאחז גבעת הרא"ה
צילום: איי פי
צילום: ששון תירם
הצהרה בשבועה. השר הרצוג
צילום: ששון תירם
מומלצים