שתף קטע נבחר

עדות: אמרנו שלא נשתתף באירוע כזה

ynet מביא עדות מוקלטת של אחד מחיילי הפלוגה, חבריו של רב"ט אבי ביבר, שנכח בשיחה עם המג"ד לאחר משימת אבטחת הריסת המבנים "בשירת הים". החייל מגלה בין היתר כי הוא וחבריו חשו מרומים לאחר שהשתתפו במשימה מול המתנחלים

מבוכה בצה"ל בעקבות פרשת החיילים שאיימו לסרב למשימת פינוי והריסת בתי מתנחלים, בדומה לחברם, רב"ט אבי ביבר. הסיפור, שפורסם היום (ב') בלעדית ב-ynet, עורר גל תגובות בצבא ומחוצה לו.

 

ynet מביא לראשונה עדות מוקלטת של אחד החיילים, המספר בין היתר (קולו עוות כדי למנוע את זיהויו), כי נערכה שיחה עם המג"ד לאחר האירוע. מקצת החיילים התלוננו בשיחה כי לא ידעו כלל על המשימה, והבהירו כי בעתיד לא יהיו מוכנים לקחת חלק באירוע דומה אם לא יקבלו הכנה ראויה והודעה מוקדמת. מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה אישר כי בצה"ל העדיפו שלא להודיע לחיילים עכל המשימה מבעוד מועד מחשש כי הדבר ידלוף, מה שעלול היה להביא למקום מאות פעילי ימין. אולם לדברי המח"ט איש מהמחיילים לא איים בסרבנות ולכן לא התקיים כל הליך של נזיפה.

 

 

מתוך ההקלטה: 

 

החייל: "אף אחד לא הכין אותנו, אף אחד לא בא אלינו ואמר לנו - אתם הולכים לעשות את זה אחרת... הייתה לי אפשרות למשל, לי, לאבי, לעוד חברים שלנו, להגיד שאנו מעדיפים להישאר לשמור על הציוד או לעשות תורנות מטבח, או משהו ולא ללכת להשתתף בזה, לא נתנו לנו את האפשרות לא להשתתף בזה... התחושה קשה, אנשים בזמן האירוע, בזמן שכל הדבר הזה קורה. חברים מדברים ביניהם ואומרים - רימו אותנו בעצם..."

 

ynet: עוד כמה חיילים עמדו למשפט?

 

החייל: "שתים עשרה, יחד איתי".

 

ynet: כולם אצל ארי (חוזה, המג"ד - ח.ג.)?

 

החייל: "כן".

 

ynet: אחד, אחד ?

 

החייל: "כן"

 

ynet: טופס תלונה בנוהל הרגיל?

 

החייל: "בנוהל הרגיל, 'אתה מוכן להישפט בפני', כן".

 

ynet: איזו עבירה? הסתה? במה האשימו אתכם?

 

החייל: "לא יודע מה ההגדרה בדיוק. סרבנות לבצע פקודה, לא סירוב פקודה. כי אמרנו שאם זה הולך לקרות עוד הפעם ככה, אנחנו פשוט לא נעשה את זה".

 

בחלק אחר הוא מוסיף:

 

"היו שני אנשים שבכו עם דמעות בעיניים, זה לא היה קל לראות את זה... אמרו לנו לעמוד עם נשק "תלה צוואר" עם מחסנית בהכנס. אנחנו רגילים לעמוד מול ערבים בצורה כזאת, לא מול יהודים. חלק סובבו את הנשק... חיילים שלא יכלו להתעמת עם המתנחלים הפגינו אדישות, בכוונה לא עשו כלום סתם, רק עמדו".

 

תזכורת: מדובר ב-12 חיילים בפלוגה הרובאית של גדוד ההנדסה, שלקח אתמול חלק באבטחת הכוחות שביצעו את ההריסות בהתנחלות "שירת-הים" בגוש קטיף. בנוסף לחייל הפלוגה רב"ט אבי ביבר, שנעצר לאחר שסירב להשתתף בפינוי וזעק "יהודי לא מפנה יהודי", איימו חיילים נוספים בפלוגה כי יסרבו לקחת חלק בפינוי בעתיד.

 

בשיחת הסיכום הסוערת לאחר האירוע,

שהתקיימה עם מפקד הגדוד סגן-אלוף ארי חוזה, הביעו החיילים בפלוגה זעם על שלא הוכנו לדבריהם למשימה. לטענתם, הצבא הסתיר מהם את המשימה האמיתית: חיפוי להריסת בתים בהתנחלות. "שיקרו לנו ורימו אותנו. אף אחד לא אמר לנו למה אנחנו הולכים ולא הכינו אותנו למשימה הזאת", סיפרו החיילים מהפלוגה ל-ynet.

 

חלק מהחיילים אף איימו מפורשות כי במקרה שאירוע כזה יחזור על עצמו - ישליכו את נשקם ולא יסכימו להיות חלק מהמשימה.

 

החיילים סיפרו ל-ynet כי חלקם נדהמו לשמוע על המשימה, ואחרים ציינו כי לו היו יודעים מראש על המשימה - היו עושים כל דבר על מנת להשאר מאחור במשימות שמירה, או בכל תורנות אחרת. חלק מהחיילים אף פנו למפקדיהם ואמרו כי אינם מסוגלים לבצע את המשימה, ונאמר להם לתפוס את הקו המקביל לשטח המואסי, כך שלא יצטרכו להתעמת עם מתנחלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המאבק בשירת הים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
רב"ט ביבר. סירוב במהלך הפעולה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הריסת הבתים
צילום: רויטרס
מומלצים