שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא הגעתם למשפט? ישללו לכם את הרשיון

  הידעתם? שלא כמו בדין הפלילי, לשופט בבית משפט לתעבורה יש סמכות מלאה לשלול את רשיון הנהיגה שלכם - אפילו לצמיתות. יד קשה בענישה?

  שימו לב, רבותי הנהגים שנדרשים להגיע לבית המשפט לתעבורה. בעוד ששופט הדן בפלילים מוגבל באורך תקופת המאסר שבסמכותו להטיל, במקרה של שלילת החירות לנהוג, סמכותו על-פי חוק אינה מוגבלת כלל. במילים אחרות, יש לו סמכות לפסול רשיון נהיגה של נאשם, אפילו לצמיתות. וכן, השפוט רשאי בפירוש לפסוק כך, גם במקרה שהנאשם פשוט לא הופיע לדיון.

   

  קלות הפסילה לצמיתות

   

  בבית-המשפט לתעבורה בתל-אביב הואשם לאחרונה נהג רכב, אשר נתפס נוהג בו כשהוא בלתי מורשה לכך. בית המשפט גזר עליו עונש של 10 (עשר!)

  שנות פסילה, ותשלום קנס בשיעור 1,000 שקל. בין היתר הוכח כי הנאשם הוזמן לבית המשפט, אך לא התייצב לדיון ובכך ויתר על זכותו להישמע. יש לציין כי הנהג, שלא נשא רשיון ישראלי כלל, ויתר על הגעה למשפט ללא כל נימוק. מצד שני, השופט שבחר בעונש כה דרקוני, לא נימק זאת אפילו במילה אחת.

   

  הנהג הנאשם, אשר הבין את הגזירה הקשה, פנה לבית המשפט במצעות עורך הדין בבקשה לביטול פסק הדין. טענתו הייתה כי הוא אוחז ברשיון נהיגה (סלובקי) מאז 1997, הוא נשוי לישראלית ותושב ארעי, וכי הרשיון חיוני לו לצרכי עבודתו. בנוסף, כאשר נעצר לבדיקות רשיונות, לא הובהר לו כי הוא נוהג שלא כדין.

   

  הבקשה לביטול פסק הדין הוגשה לשופט שדן בתיק במקור, אלא שזה האחרון שהה בחופשה והבקשה התגלגלה לידיו של שופט אחר, שלמה איזקסון. זה האחרון פסק כי אין לבקשת הביטול כל הצדקה, כיוון שמדובר בנהג אשר זומן כדין לדיון בביתך המשפט. מאחר שלא התייצב, כך השופט, "הימר" על תוצאות המשפט. לכן לא מצא בית המשפט כל סיבה לפתוח בפניו שוב את שעריו.

   

  אלא שיחד עם זאת, ולפנים משורת הדין, התחשב השופט במצבו הקשה של המבקש והסכים בכל זאת, מטעמי חסד, לבטל את פסק הדין ולדון בתיק מחדש בכפוף לתשלום הוצאות. לבסוף ביטל השופט איזקסון את פסק הדין המקורי, והטיל על הנהג 88 ימי פסילה אותם ריצה כבר, וקנס בשיעור 1,000 שקל כמו בפסיקה המקורית.

   

  גילוי נאות: עו"ד אילון אורון ייצג את הנאשם בתיק זה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  שופט יכול לשלול רשיון נהיגה לצמיתות - גם בהעדר הנאשם (אילוסטרציה)
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים